Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

TŁUSTY CZWARTEK FRANKOWICZÓW

Bankowe opłaty za kapitał są bezprawne – jest opinia rzecznika TSUE,

OPŁATY ZA KAPITAŁ
źródło: TSUE

Banki nie mają prawa dochodzić dodatkowych świadczeń po unieważnieniu umowy kredytu. Roszczeń wobec banków domagać się mogą za to sami klienci.

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Anthony Michael Collins uznał, że jeśli umowa kredytowa jest od początku nieważna, konsument oprócz zwrotu pieniędzy i odsetek, może domagać się dodatkowych świadczeń. Bank z kolei, oprócz zwrotu pieniędzy i odsetek, nie może domagać się dodatkowych świadczeń.

CZYTAJ TEŻ: WSTĘPNY ODCZYT INFLACJI 17,2% (ROZMOWA)

Przypomnijmy, że banki występują wobec swoich byłych klientów, których umowy kredytowe zostały unieważnione wyrokiem sądu, z roszczeniami nie tylko o zwrot samego kapitału, który im pożyczyły w ramach niedozwolonej umowy, ale również o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z tego kapitału. Kwoty te sięgają czasami nawet połowy wartości pożyczonego kapitału.

Rzecznik podał, że do sądów krajowych należy ustalenie, w oparciu o prawo krajowe, czy konsumenci mają prawo dochodzić tego rodzaju roszczeń oraz, jeżeli tak jest, rozstrzygnięcie o ich zasadności. Opinia Rzecznika Generalnego nie jest wiążąca dla Trybunału, w praktyce z reguły TSUE podziela stanowisko w niej przedstawione.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, czy polscy przedsiębiorcy boją się technologii cyfrowych, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Boguszewskim, ekspertem Departamentu Badań i Analiz BGK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych i planach rozwoju Grupy Klepsydra rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Markiem Cichewiczem, prezesem Grupy Klepsydra.

BANKI

Komisja Nadzoru finansowego wydała dziś cztery rekomendacje w sprawie bankowych dywidendy. Posiadacze akcji PKO BP i Santandera będą bardziej zadowoleni od tych co mają...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O akcjach Kernela i decyzji o obniżeniu kapitału zakładowego, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jarosławem Dominiakiem, prezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.