Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

BANKI ZNÓW W DÓŁ PO PODWYŻCE STÓP NBP

Kursy banków w dół po podwyżce stóp procentowych. Drugi raz z rzędu banki tanieją po posiedzeniu RPP – mimo, że podwyżka stóp zwiększa odsetkowe przychody banków. Inwestorzy w taki sam sposób zareagowali bowiem na listopadową zmianę stóp NBP.

BANKI ZNÓW W DÓŁ PO PODWYŻCE STÓP NBP

Prawie 5 procent straciły na zamknięciu akcje mBanku, 4 procent Millennium i Santander Bank Polska. Alior staniał o niecałe 3 procent, o około 2 procent Peako SA i Bank Handlowy. Najmniej spośród giełdowych banków straciły największy – czyli PKO BP – i czwarty na liście największych, czyli ING – około pół procent. Tylko BNP Paribas zakończył czwartkowe notowania na plusie – i to sporym, bo prawie 3.5 procentowym.

BANKI ZNÓW W DÓŁ PO PODWYŻCE STÓP NBP
BANKI ZNÓW W DÓŁ PO PODWYŻCE STÓP NBP

Podwyżka stóp procentowych to tradycyjnie dobra wiadomość dla banków – oznacza bowiem wzrost zarobków z tytułu odsetek, a konkretnie na różnicy miedzy oprocentowaniem kredytów i depozytów. Dlatego analitycy przecenę banków tłumaczą na dwa sposoby. Pierwszy – inwestorzy spodziewali się podwyżki stóp o 75 punktów bazowych – więc skoro RPP zdecydowała się na 50 punktów – obniżyli swoje szacunki przyszłych zysków. Według drugiego z wytłumaczeń – inwestorzy kupowali akcje banków licząc na wzrost cen w związku ze spodziewaną podwyżką. I sprzedawali, kiedy podwyżka nastąpiła, uznając, że swoje już zarobili.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Podwyżki stóp procentowych zaczynają działać. W kwietniu Polacy spłacili więcej kredytów, niż zaciągnęli nowych - wynika z opublikowanych dziś przez NBP danych o podaży...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Aleksandra Bluj jest gościem BIZNES24. W rozmowie z Natalią Gorzelnik opowiadała o różnicach między nowymi wskaźnikami, przedstawionymi do konsultacji w zastępstwie WIBORu.

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

ŚWIAT

4 amerykańskie banki i Biuro maklerskie PKO BP były liderami obrotów na GPW w kwietniu.

%d bloggers like this: