Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

BANKI ZACHĘCAJĄ DO ANEKSOWANIA UMÓW KREDYTOWYCH. PODPISYWAĆ CZY NIE? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Osoby mające kredyty w złotych donoszą, że dostają pisma od banków. Instytucje finansowe zachęcają do podpisywania aneksów w związku z wielką reformą wskaźników referencyjnych. Przypomnijmy zamianę WIBOR na WIRON. Podpisywać czy nie? O tym porozmawiam teraz z moim i Państwa gościem, którym jest Remigiusz Stanek, radca prawny Stanek Legal Kancelaria Prawnicza. Dzień dobry.

REMIGIUSZ STANEK, KANCELARIA PRAWNA STANEK LEGAL KANCELARIA PRAWNICZA: Dzień dobry pani redaktor. Witam Państwa.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Jeszcze nie ucichły echa ostatniego przełomowego postępowania zabezpieczającego sądu w Katowicach, który wykasował WIBOR z rat kredytu ze względu właśnie na nieprawidłowe informowanie konsumenta o ekonomicznych konsekwencjach zmiany wysokości oprocentowania. No a już mamy kolejną budzącą wątpliwość kwestię związaną z bankami i mnóstwo pytań, które się w związku z tym pojawia. Chyba nie ma się co dziwić teraz klientom, że nie chcą podpisywać tych aneksów i że budzą one ich obawy.

RS: Tak, to prawda. Rzeczywiście, sam fakt wydania tego postanowienia, o którym pani redaktor wskazała, w pewnym sensie jest jednak przełomowy. Banki starają się tutaj studzić emocje, natomiast oczywiście obniżenie raty z punktu widzenia konsumenta, kredytobiorcy dzisiaj o znaczną część jest dość istotne i z tego punktu widzenia, jeżeli mamy do czynienia z informacjami o wysyłaniu aneksów przez banki, które zmierzają do zmian w tym zakresie, to oczywiście w naturalny sposób budzi to od razu pewien znak zapytania. Jest to pewną lampką ostrzegawczą z punktu widzenia konsumenta jakie skutki ewentualnie prawne może to mieć dla samej umowy kredytowej i dla ewentualnej możliwości dochodzenia roszczeń w związku z właśnie wskaźnikiem WIBOR.

NG: Panie Mecenasie, a czy samo wysłanie aneksu w świetle obowiązujących obecnie przepisów prawa jest tym wystarczającym poinformowaniem? Bo tak naprawdę chyba nie ma w tych tekstach jakichś dokładnych wyliczeń? Czy nie powinno być spotkanie w banku z informacją co to WIRON jest, jak może wpłynąć na ratę kredytu?

RS: Oczywiście, pani redaktor, na pewno sam fakt wysyłania aneksów też musimy zaznaczyć, że najpewniej mówimy właśnie o szukaniu tych alternatywnych wskaźników, tak dla WIBOR-u, zgodnie zresztą z obowiązującym rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i tak zwanego BMR, czyli Benchmark Regulation, które nakazuje bankom szukanie alternatyw dla wskaźników -planów awaryjnych w sytuacji, gdyby dany wskaźnik miał, przestaje obowiązywać. A przy wiborze słyszymy, że ten wskaźnik ma przestać obowiązywać. Natomiast myślę, że w tym zakresie też warto zwrócić uwagę na to, że są wskaźniki w Polsce opracowane właśnie w zgodzie z tym rozporządzeniem BMR, które mogłoby być dla konsumentów znacznie bardziej korzystne. Jest to między innymi wskaźnik kosztu finansowania, który dostał zgodę zresztą Komisji Nadzoru Finansowego i który jest obliczany na podstawie rzeczywistych transakcji i depozytów terminowych zawieranych z klientami przez banki, a nie na wiborze, który jest wskaźnikiem, umówmy się – dyskusyjnym. W związku z czym w tym kontekście należy zapewne zachować ostrożność, zawierając umowę z bankami. Jeżeli rzeczywiście z punktu widzenia indywidualnego konsumenta dana osoba chciałaby w przyszłości kwestionować skuteczność wskaźników WIBOR stosowanego w jego umowie…

NG: A WIRON, Panie mecenasie? Bo on ma wejść w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat do kredytów konsumenckich. W międzyczasie mogą pojawić się pilotaże. Czy ten WIRON będzie bardziej opłacalny od WIBOR-u? Czy czy WIRON może być wyższy np. od WIBOR-u w jakimś momencie?

RS: Tego nie wiemy. Tego też jako ekonomista nie podejmę się takich analiz. Wprowadzenie nowego wskaźnika też nie jest takie proste. Pamiętajmy, że wskaźnik ten też musi przejść  odpowiedni cykl, odpowiedni proces zgodnie z rozporządzeniem BMR, o którym wspomniałem. I stąd też może dziwić fakt, że właśnie wskaźnik kosztu finansowania nie jest uwzględniany w pierwszej kolejności, skoro taką notyfikację już posiada. Więc tak na to patrząc wydaje się, że mamy instrumenty już dzisiaj, które mogłyby być z powodzeniem stosowane z większą korzyścią dla konsumentów.

NG: Dziękuję pięknie za rozmowę. Moim i Państwa gościem był Remigiusz Stanek, radca prawny Stanek Legal Kancelaria Prawnicza. Dziękuję bardzo.

RS: Dziękuję bardzo, do widzenia.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

BANKI ZACHĘCAJĄ DO ANEKSOWANIA UMÓW KREDYTOWYCH. PODPISYWAĆ CZY NIE? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV