Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

BANKI MAJĄ SIĘ CZEGO BAĆ? WYROKI ZWIĄZANE Z WIBOREM BYŁY JUŻ WCZEŚNIEJ

Bankowy kryzys wokół WIBORu. Związek Banków Polskich przekonuje, że rozumienie postanowienia Okręgowego Sądu w Katowicach w kontekście tego, jakoby WIBOR miał być jest nieprawidłowy jest „nadużyciem”, bo WIBOR jest w pełni licencjonowanym, administrowanym i uznanym przez organy sieci bezpieczeństwa finansowego wskaźnikiem. Jak się jednak okazuje, wyroki w sprawie niewłaściwego informowania klientów banku o ryzyku związanym z nagłą zmianą WIBORu istnieją w polskim orzecznictwie od lat.

BANKI MAJĄ SIĘ CZEGO BAĆ? WYROKI ZWIĄZANE Z WIBOREM BYŁY JUŻ WCZEŚNIEJ
Fot: MiamiAccidentLawyer/Pixabay

O sprawie informowaliśmy w BIZNES24 wczoraj. Zgodnie z postanowieniem zabezpieczającym Sądu Okręgowego w Katowicach złotowy kredyt hipoteczny został pozbawiony WIBOR-u. Dzięki temu rata tego kredytu dla powoda zmniejszy się z blisko 6.700 zł do około 1.700 zł.

Sąd Okręgowy w Katowicach wskazał, że bank nieprawidłowo poinformował konsumenta o ekonomicznych konsekwencjach zmiany wysokości oprocentowania oraz o faktycznej skali nieograniczonego ryzyka związanego ze zmienną stopą procentową. Wadliwy miał być także sposób ustalania oprocentowania umownego, w oparciu o stopę referencyjną WIBOR.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KREDYT BEZ WIBORU? POSTANOWIENIEM SĄDU RATA OBNIŻONA O 5 TYS. ZŁOTYCH

Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich przekonywał na antenie BIZNES24, że rozumienie postanowienia Okręgowego Sądu w Katowicach w kontekście tego, jakoby WIBOR miał być nieprawidłowy, jest „nadużyciem”. Jak podkreśla, WIBOR jest w pełni licencjonowanym, administrowanym i uznanym przez organy sieci bezpieczeństwa finansowego wskaźnikiem.

Jak się jednak okazuje, wyroki w sprawie niewłaściwego informowania klientów banku o ryzyku związanym z nagłą zmianą WIBORU istnieją w polskim orzecznictwie od lat. Jednym z nich jest wyrok Sądu okręgowego w Siedlcach z dnia 27 marca 2018 r. oku. Oto jego fragment:

Bank jednoznacznie określił w umowie kredytu, że oprocentowanie kredytu jest zmienne, natomiast nie określił zasad przeliczania zmian, które miały być podstawą zmiany oprocentowania kredytu. W sprawie wywołano opinię biegłego z zakresu rachunkowości celem wyliczenia stanu zadłużenia pozwanej. Biegły P. K. stwierdził, iż umowa § 5 nie zawiera jednoznacznej informacji, w jakich dokładnie okresach oprocentowanie jest liczone, mimo że opis dotyczący tego tematu w umowie jest wyróżniony pogrubioną czcionką. Nie jest napisane kiedy (np. którego dnia miesiąca) zaczynają się okresy trzymiesięczne ani kiedy kończą, jest jedynie napisane, że okresy te kończą się przed rozpoczęciem nowych okresów. To samo dotyczy oprocentowania od kwot przeterminowanych określonych § 12 pkt 2 umowy, które mogły następować według stopy, która mogła być dowolnie ustalana przez bank, wynosiła ona w dniu podpisania umowy 20%, ale nie wiadomo jak została policzona, bo może się zmieniać np. ,,gdy nastąpi zmiana na rynku pieniężnym”, co jest pojęciem wieloznacznym. (…) Zdaniem Sądu postanowienia § 5, jaki §12 umowy dotyczące warunków zmiany oprocentowania naruszają interesy pozwanej, jako kredytobiorcy i są niedopuszczalne. Z brzmienia tych zapisów wynika dowolność banku w określaniu warunków zmiany oprocentowania wskazanych w umowie dotyczących stóp procentowych, a liczba rozwiązań może być nieskończona.

CZYTAJ TEŻ: SĄD USUNĄŁ WIBOR Z UMOWY (ROZMOWA)

Więcej na ten temat mówił na naszej antenie mecenas Dennis Jonczyk, adwokat z kancelarii Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

CZYTAJ TEŻ: JAK TO JEST Z WIBOREM W KREDYTACH (ROZMOWA)

Zdaniem profesora Mariana Nogi z WSB, byłego członka Rady Polityki Pieniężnej, WIBOR może podzielić los LIBORu.

CZYTAJ TEŻ: POLITYKA RZĄDU I NBP JEST PROINFLACYJNA (ROZMOWA)


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BANKI MAJĄ SIĘ CZEGO BAĆ? WYROKI ZWIĄZANE Z WIBOREM BYŁY JUŻ WCZEŚNIEJ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: