Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

BANKI MAJĄ SIĘ CZEGO BAĆ? WYROKI ZWIĄZANE Z WIBOREM BYŁY JUŻ WCZEŚNIEJ

Powiązane artykuły:

O sprawie informowaliśmy w BIZNES24 wczoraj. Zgodnie z postanowieniem zabezpieczającym Sądu Okręgowego w Katowicach złotowy kredyt hipoteczny został pozbawiony WIBOR-u. Dzięki temu rata tego kredytu dla powoda zmniejszy się z blisko 6.700 zł do około 1.700 zł.

Sąd Okręgowy w Katowicach wskazał, że bank nieprawidłowo poinformował konsumenta o ekonomicznych konsekwencjach zmiany wysokości oprocentowania oraz o faktycznej skali nieograniczonego ryzyka związanego ze zmienną stopą procentową. Wadliwy miał być także sposób ustalania oprocentowania umownego, w oparciu o stopę referencyjną WIBOR.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KREDYT BEZ WIBORU? POSTANOWIENIEM SĄDU RATA OBNIŻONA O 5 TYS. ZŁOTYCH

Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich przekonywał na antenie BIZNES24, że rozumienie postanowienia Okręgowego Sądu w Katowicach w kontekście tego, jakoby WIBOR miał być nieprawidłowy, jest „nadużyciem”. Jak podkreśla, WIBOR jest w pełni licencjonowanym, administrowanym i uznanym przez organy sieci bezpieczeństwa finansowego wskaźnikiem.

Jak się jednak okazuje, wyroki w sprawie niewłaściwego informowania klientów banku o ryzyku związanym z nagłą zmianą WIBORU istnieją w polskim orzecznictwie od lat. Jednym z nich jest wyrok Sądu okręgowego w Siedlcach z dnia 27 marca 2018 r. oku. Oto jego fragment:

Bank jednoznacznie określił w umowie kredytu, że oprocentowanie kredytu jest zmienne, natomiast nie określił zasad przeliczania zmian, które miały być podstawą zmiany oprocentowania kredytu. W sprawie wywołano opinię biegłego z zakresu rachunkowości celem wyliczenia stanu zadłużenia pozwanej. Biegły P. K. stwierdził, iż umowa § 5 nie zawiera jednoznacznej informacji, w jakich dokładnie okresach oprocentowanie jest liczone, mimo że opis dotyczący tego tematu w umowie jest wyróżniony pogrubioną czcionką. Nie jest napisane kiedy (np. którego dnia miesiąca) zaczynają się okresy trzymiesięczne ani kiedy kończą, jest jedynie napisane, że okresy te kończą się przed rozpoczęciem nowych okresów. To samo dotyczy oprocentowania od kwot przeterminowanych określonych § 12 pkt 2 umowy, które mogły następować według stopy, która mogła być dowolnie ustalana przez bank, wynosiła ona w dniu podpisania umowy 20%, ale nie wiadomo jak została policzona, bo może się zmieniać np. ,,gdy nastąpi zmiana na rynku pieniężnym”, co jest pojęciem wieloznacznym. (…) Zdaniem Sądu postanowienia § 5, jaki §12 umowy dotyczące warunków zmiany oprocentowania naruszają interesy pozwanej, jako kredytobiorcy i są niedopuszczalne. Z brzmienia tych zapisów wynika dowolność banku w określaniu warunków zmiany oprocentowania wskazanych w umowie dotyczących stóp procentowych, a liczba rozwiązań może być nieskończona.

CZYTAJ TEŻ: SĄD USUNĄŁ WIBOR Z UMOWY (ROZMOWA)

Więcej na ten temat mówił na naszej antenie mecenas Dennis Jonczyk, adwokat z kancelarii Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

CZYTAJ TEŻ: JAK TO JEST Z WIBOREM W KREDYTACH (ROZMOWA)

Zdaniem profesora Mariana Nogi z WSB, byłego członka Rady Polityki Pieniężnej, WIBOR może podzielić los LIBORu.

CZYTAJ TEŻ: POLITYKA RZĄDU I NBP JEST PROINFLACYJNA (ROZMOWA)

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

BANKI MAJĄ SIĘ CZEGO BAĆ? WYROKI ZWIĄZANE Z WIBOREM BYŁY JUŻ WCZEŚNIEJ

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV