Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

BANK WZIĘTY. LUDZIE SASINA POKIERUJĄ PKO BP

Iwona Duda – była prezes Alior Banku – już w zarządzie PKO BP. Kilka godzin po złożeniu dymisji przez Jana Emeryka Rościszewskiego Rada Nadzorcza PKO BP powołała Dudę do zarządu i powierzyła kierowanie bankiem.

Iwona Duda jeszcze jako prezes Alior Banku, FOT.: Alior Bank

Iwona Duda nie jest jeszcze prezesem PKO BP – chociaż kierowana przez Macieja Łopińskiego Rada Nadzorcza mianowała ją już na to stanowisko pod warunkiem, że kandydaturę zatwierdzi Komisja Nadzoru Finansowego. Na razie kierować będzie więc PKO BP jako wiceprezes.
Dotychczasowy prezes – Jan Emeryk Rościszewski – dymisję złożył wczoraj przed południem. Według źródła BIZNES24 zbliżonego do zarządu (w starym składzie) Rościszewski nie zgodził się na pełnieni oddanie faktycznych sterów banku Maciejowi Łopińskiemu, przewodniczącemu Rady Nadzorczej PKO BP, od lat związanemu z PiS (w latach 2007 – 2010 Łopiński był szefem gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, później posłem, członkiem KP PiS). Taka sytuacja – w której bankiem faktycznie zarządzałby przewodniczący RN – byłaby m.in. niezgodna z zasadami ładu korporacyjnego.

CZYTAJ TEŻ: NA CO NIE ZGODZIŁ SIĘ ROŚCISZEWSKI? ZNAMY KULISY REZYGNACJI PREZESA PKO BP

Wersję o konflikcie o władzę w banku między Rościszewskim a Łopińskim potwierdza również źródło BIZNES24 w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Ale to, co źródło zbliżone do byłego zarządu określa jako brak zgody na zarządzanie PKO BP przez Łopińskiego – źródło w MAP nazywa „brakiem współpracy ze strony prezesa Rościszewskiego”.
Wymianę Rościszewskiego na Dudę komentatorzy polityczni postrzegają jako porażkę premiera Mateusza Morawieckiego, którego ludzie zostali wyrzuceni z banku – i zwycięstwo Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina.
Iwona Duda ma 54 lata, przyszłym prezesem największego pod względem aktywów banku w Polsce została tydzień po swoich urodzinach. Ukończyła Szkołę Główną Handlową i Krajową Szkołę Administracji Publicznej. W latach 9-tych pracowała w Ministerstwie Finansów. W czasie rządów PiS w lata 2005 – 2007 była pełnomocniczką premiera ds. organizacji tworzonej wówczas Komisji Nadzoru Finansowego. Półtora roku temu weszła do zarządu Alior Banku, a w marcu tego roku – stanęła na jego czele.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

BIZNES24 poznał kulisy złożenia dymisji przez prezesa PKO BP Jana Emeryka Rościszewskiego. Z naszych informacji wynika, że dymisja nie była wymuszona.

GPW

Prezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski odchodzi z banku po zaledwie 4 miesiącach w fotelu prezesa.

GPW

Ponad 6-procentowa przecena akcji zepchnęła Allegro z pozycji najcenniejszej spółki na GPW. I to dokładnie w rok od debiutu

KREDYTY

Największy polski bank PKO BP ruszył dzisiaj z programem ugód dla kredytobiorców frankowych. Rozwiązanie zakłada konwersję waluty kredytu na PLN, tak jakby od początku...