Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

Bez kategorii

BANK SZWAJCARII PODNIÓSŁ STOPY

Szwajcarski Bank Narodowy podniósł w czwartek swoje stopy procentowe o 75 punktów bazowych wychodząc ze stóp ujemnych do pół punktu procentowego na plusie. To druga podwyżka od 15 lat. .

BANK SZWAJCARII PODNIÓSŁ STOPY

Prezes Banku, Thomas Jordan powiedział, że nie może wykluczyć dalszych podwyżek, zadeklarował w ten sposób dołączenie do innych banków centralnych w zacieśnianiu polityki pieniężnej w celu ograniczenia inflacji

SNB podniósł swoją stopę procentową do 0,5% z poziomu minus 0,25% ustalonego w czerwcu. Wcześniej poziom stóp był przez lata zamrożony na minus 0,75%, ponieważ Szwajcarzy próbowali zatrzymać postępujące umocnienie franka.

Podniesie stóp to zła informacja dla posiadaczy kredytów we frankach, ponieważ wzrośnie ich oprocentowanie. Taki ruch zwiększa też atrakcyjność szwajcarskich instrumentów depozytowych, co teoretycznie powinno przyczynić się do umocnienia szwajcarskiej waluty. Ta jednak słabnie. Dlaczego?

BANK SZWAJCARII PODNIÓSŁ STOPY

Taki ruch możemy tłumaczyć zapowiedzą prezesa Jordana o możliwych interwencjach na rynku w celu osłabienia waluty. Frank kwotowany w złotych zszedł z poziomu 5.05 zł rano do 4.91 zł przed południem.

Inflacja w Szwajcarii pozostaje dość skromna w porównaniu z innymi rynkami, w sierpniu osiągnęła poziom 3,5%, najwyższy od sierpnia 1993 r., siódmy miesiąc z rzędu przekraczając docelowy przedział 0-2%.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowej stawce referencyjnej WIRON rozmawial Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Aleksandrą Bluj, Wiceprezes GPW Benchmark.

POLSKA

Prawo i Sprawiedliwość chce więcej kobiet w Radzie Polityki Pieniężnej, ciele decydującym o koszcie pieniądza w naszym kraju, a - pośrednio - o wysokości...

UE

Węgry podnoszą stopy procentowe aż o 125 punktów bazowych.

Sticky Post

Rozpoczęła się rekrutacja na ekspercki kurs w ramach „Akademii NBP”, inicjatywy Narodowego Banku Polskiego. To wyjątkowa okazja do pozyskania kluczowej wiedzy z zakresu finansów,...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: