Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

BANK ŚWIATOWY TNIE PROGNOZY DLA POLSKI I ŚWIATA

Czy grozi nam recesja? Bank Światowy obciął prognozy dla Polski i innych światowych gospodarek.

PROGNOZY DLA POLSKI
foto: pixabay.com

Bank Światowy mocno ściął prognozy wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Bank obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w całym 2023 roku do 0,7 proc. z 3,6 proc. szacowanych jeszcze w czerwcu 2022 roku. Według instytucji, tempo wzrostu PKB Polski w przyszłym roku wyniesie 2,2 proc., o 1,5 pkt. proc. mniej niż we wcześniejszych szacunkach.

Jak tłumaczą analitycy Banku Światowego opóźniony efekt zacieśnienia polityki monetarnej, niższy popyt ze strony największych partnerów handlowych oraz słabe nastroje związane z wojną w Ukrainie będą szkodzić wzrostowi polskiej gospodarki. Z kolei Krajowy Plan Odbudowy może wspierać inwestycje publiczne, ale wszelkie opóźnienia w pozyskiwaniu środków unijnych osłabiają perspektywy wzrostu.

Gorsze prognozy dla Polski oraz dla świata

Bank Światowy obniżył też prognozy globalnego wzrostu ale obawia się, że dalsze „niekorzystne wstrząsy” mogą w tym roku wepchnąć światową gospodarkę w recesję.

Międzynarodowa instytucja ds. rozwoju obniżyła prognozę tegorocznego globalnego wzrostu gospodarczego do 1,7 proc. z prognozowanych jeszcze pół roku temu 3 proc.

Jak podano korekta była spowodowana znacznym obniżeniem perspektyw dla gospodarki USA — obecnie przewiduje się bowiem wzrost o pół proc. z wcześniejszej prognozy na poziomie 2,4%.

CZYTAJ TEŻ: ILE TERAZ KOSZTUJE TONA WĘGLA

Bank obniżył prognozy wzrostu dla Chin na 2023 rok z 5,2% do 4,3%, Japonii z 1,3% do 1% oraz Europy i Azji Środkowej z 1,5% do 0,1%. W samej Strefie Euro wzrost gospodarczy ma wynieść 0 proc.

Jak napisali analitycy banku globalny wzrost zwolnił do tego stopnia, że światowa gospodarka jest niebezpiecznie bliska popadnięcia w recesję.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BANK ŚWIATOWY TNIE PROGNOZY DLA POLSKI I ŚWIATA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Rafineryjna marża Orlenu znowu rośnie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

INNE

Inflacja w Turcji wyhamowuje już drugi miesiąc.

USA

Bezrobocie w USA najniższe od 1969 roku. Pierwszy miesiąc 2023 roku przyniósł gigantyczny wzrost liczby etatów.

%d bloggers like this: