Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

BANK ROSJI PODNIÓSŁ STOPĘ PROCENTOWĄ

Po interwencji Kremla, Bank Rosji podnosi stopy.

BANK ROSJI

Po upomnieniu ze strony Kremla, Bank Rosji na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Dyrektorów podniósł główną stopę procentową z 8.5% do 12% procent chcąc w ten sposób powstrzymać gwałtowną przecenę waluty. Po tej decyzji kurs rubla gwałtownie umocnił się z ponad stu do 70 rubli za dolara, by po około 3 godzinach znowu spaść do 98 rubli za dolara.

Trwająca, mimo decyzji Banku Rosji, przecena waluty jest najgłębszą od 2014 roku, o dużo trwalszych też fundamentach ze względu na rewolucję w rosyjskim handlu zagranicznym i rosnące wydatki zbrojeniowe.

Rubel w poniedziałek przekroczył granicę 100 za dolara, po czym przeprowadzono interwencję walutową o nieznanej skali, która przejściowo umocniła rosyjską walutę. Jednak po słowach jednego z doradców Putina, który skrytykował niechęć Banku do sterowania kursem za pomocą stóp procentowych Bank Rosji zwołał nadzwyczajne posiedzenie.

CZYTAJ TEŻ: SPADKI NA WALL STREET

W komentarzu po decyzji Rady o podniesieniu stóp do 12% brak jest dalszych zapowiedzi zacieśniania polityki pieniężnej. Znalazło się w nim natomiast potwierdzenie trwającej deprecjacji rubla, która przekłada się już na ceny detaliczne.

Oficjalny poziom inflacji konsumenckiej w Rosji wynosi nieco ponad 3%, jednak urząd statystyczny kilkunastokrotnie od rozpoczęcia wojny zmieniał koszyk inflacyjny, aby obniżyć jej wartość. Realna inflacja szacowana przez zachodnie ośrodki sięga kilkunastu procent.

Do rozpoczęcia wojny największy wpływ na stabilizację rubla miały wpływy z eksportu surowców energetycznych. Cena baryłki ropy urals wzrosła obecnie do 72 dolarów za baryłkę z 50 w kwietniu, jednak najwięksi odbiorcy surowca – Chiny oraz Indie, płacą za nią z nieznanym publicznie rabatem.

W tej chwili za dolara oficjalnie w Rosji płaci się 98 rubli i 75 kopiejek.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WĘGRY

Narodowy Bank Węgier nie zaskoczył rynku i zdecydował się na dziewiątą z rzędu obniżkę stóp procentowych.

NBP

Jak przyznała pierwsza wiceprezes NBP Marta Kightley inflacja bazowa będzie podwyższona przez dłuższy okres, natomiast inflacja konsumencka „tymczasowo odbije w drugiej połowie roku”. W...

INFLACJA

Inflacja bazowa najniższa od prawie trzech lat. Inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii spadła w maju do poziomu 3,8 proc. z 4,1 proc....

INFLACJA

Najwyższa Izba Kontroli wyliczyła ile przez inflację straciły w zeszłym roku na wartości Państwa oszczędności trzymane w polskim złotym.