Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TSUE

BANK BEZ PRAWA DO WALORYZACJI KAPITAŁU?

Po cichu bez większego rozgłosu TSUE wydał decyzję, która pozbawia banki prawa do waloryzacji kapitału.

PO STRONIE FRANKOWICZÓW
ROZPRAWA PRZED TSUE / FOT. TSUE

Sprawcą nowego bankowego zamieszania jest Arkadiusz Szcześniak, prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.
Ale po kolei.

W czerwcu Trybunał wypowiadając się w sprawie Szcześniaka uznał, że po stwierdzeniu nieważności umowy farnkowej banki nie mają prawa do tzw. opłaty za bezumowne korzystanie z kapitału.
W efekcie banki przestały pozywać swoich byłych klientów za korzystanie z kapitału a zaczęły przed sądami domagać się kwoty z tytułu waloryzacji kapitału.

Teraz Trybunał uznał, że po stwierdzeniu nieważności umowy banki nie mają prawa żądać od swojego byłego klienta innej kwoty niż kapitał.
TSUE wydał postanowienie ponieważ na resztę pytań, którymi zajmował się 11 grudnia odpowiedział w wyroku z czerwca tego roku.

Postanowienie ma taką samą moc jak wyrok.
Zdaniem Związku Banków Polskich dzisiejsza decyzja TSUE nie wnosi nic nowego, a jedynie powtarza to, co wynika z czerwcowego wyroku.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rekordowych wynikach Banku Pekao S.A, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Pawłem Strączyńśkim, wiceprezesem Pekao S.A.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy w Polsce mamy już bańkę w nieruchomościach i kiedy spadną ceny, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Szymonem Pifczykiem, autorem autor...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy KPO, wzrost płac oraz likwidacja tarcz antyinflacyjnych podbiją poziom inflacji, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesor Joanną Tyrowicz, członkinią Rady...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O ulgach dla przedsiębiorców oraz dla współwłaścicieli spółek z o.o. płacących ZUS, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Mirosławą Zugaj, partnerem w Chojnacka &...