Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

BANK ANGLII PODWYŻSZA STOPY PROCENTOWE PIERWSZY RAZ OD MARCA 2020.

Bank Anglii kończy pandemiczną erę superniskich stóp. Podniósł główną stopę procentową do 0.25 procent. To efekt rosnącej inflacji i pierwsza podwyżka stóp od 10 marca 2020, kiedy bank w czasie zaledwie tygodnia ściął stopy z 0.75 do 0.1 procent.

BANK ANGLII PODWYŻSZA STOPY PROCENTOWE PIERWSZY RAZ OD MARCA 2020.

W listopadzie inflacja w Wielkiej Brytanii wyniosła 5.1 procent rok do roku. To wzrost o 0.9 punktu procentowego w porównaniu do października i znacząco powyżej celu banku centralnego, który wynosi 2 procent. Listopadowy wynik inflacji jest najwyższym od 10 lat.

Drugim argumentem zmiany polityki pieniężnej była poprawa na rynku pracy – w listopadzie na Wyspach przybyło 257 tysięcy etatów. Stopa bezrobocia sukcesywnie spada z poziomu 5.2 procent w końcówce 2020 roku i w listopadzie wyniosła 4.3 procent.

CZYTAJ TEŻ: WIELKA BRYTANIA PRZYWRACA RESTRYKCJE

Prognoza Banku Anglii zakłada, że w najbliższych miesiącach inflacja utrzyma się na poziomie 5 procent, osiągając szczyt w wysokości około 6 procent w kwietniu 2022 roku.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BANK ANGLII PODWYŻSZA STOPY PROCENTOWE PIERWSZY RAZ OD MARCA 2020.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Kolejny kraj musi się mierzyć z dwucyfrową inflacją. W czerwcu zharmonizowana inflacja w Hiszpanii przyśpieszyła do 10% rok do roku z 8,5% zanotowanych w...

KREDYTY

WIBOR za tydzień może przekroczyć osiem procent. Stanie się tak, jeśli Rada Polityki Pieniężnej przegłosuje za tydzień podwyżkę głównej stopy o 100 punktów bazowych...

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

Bez kategorii

Czesi znów podnoszą stopy procentowe i to mocniej niż oczekiwał rynek, bo o 1.25% do poziomu 7%. Stopy w Czechach mocno w górę –...

%d bloggers like this: