Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

BANK ANGLII PODWYŻSZA STOPY PROCENTOWE PIERWSZY RAZ OD MARCA 2020.

Bank Anglii kończy pandemiczną erę superniskich stóp. Podniósł główną stopę procentową do 0.25 procent. To efekt rosnącej inflacji i pierwsza podwyżka stóp od 10 marca 2020, kiedy bank w czasie zaledwie tygodnia ściął stopy z 0.75 do 0.1 procent.

BANK ANGLII PODWYŻSZA STOPY PROCENTOWE PIERWSZY RAZ OD MARCA 2020.

W listopadzie inflacja w Wielkiej Brytanii wyniosła 5.1 procent rok do roku. To wzrost o 0.9 punktu procentowego w porównaniu do października i znacząco powyżej celu banku centralnego, który wynosi 2 procent. Listopadowy wynik inflacji jest najwyższym od 10 lat.

Drugim argumentem zmiany polityki pieniężnej była poprawa na rynku pracy – w listopadzie na Wyspach przybyło 257 tysięcy etatów. Stopa bezrobocia sukcesywnie spada z poziomu 5.2 procent w końcówce 2020 roku i w listopadzie wyniosła 4.3 procent.

CZYTAJ TEŻ: WIELKA BRYTANIA PRZYWRACA RESTRYKCJE

Prognoza Banku Anglii zakłada, że w najbliższych miesiącach inflacja utrzyma się na poziomie 5 procent, osiągając szczyt w wysokości około 6 procent w kwietniu 2022 roku.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

UE

Finalny odczyt potwierdził, że inflacja w Niemczech jest najwyższa od czerwca 1992 roku i w grudniu wyniosła 5,3 procent - podał federalny urząd statystyczny...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Roman Młodkowski z BIZNES24 w rozmowie z przewodniczącym rady nadzorczej SELENA FM, Krzysztofem Domareckim.