Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

„BABCIOWE” PODPISANE PRZEZ PREZYDENTA

Prezydent podpisał także nowelizację ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic” potocznie zwane babciowym.

"BABCIOWE" PODPISANE PRZEZ PREZYDENTA
zdjęcie: Drazen/adobe stock

Nowy program skierowany będzie do aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12 do 35 miesiąca życia.

Świadczenie będzie przysługiwało bez względu na osiągane dochody.

Wysokość wsparcia wypłacanego
przez rząd będzie zależała jednak od tego, czy dzieckiem zajmie się ktoś z rodziny, niania, czy też trafi ono do żłobka.

Maksymalnie będzie można dostać 1500 zł, minimalnie 500 zł.

Wersja podstawowa, czyli 1,5 tys. zł miesięcznie, będzie dostępna w sytuacji, gdy oboje rodzice pracują i zamierzają skorzystać z usług np. niani lub kogoś z bliskiej rodziny. Warunkiem wypłaty świadczenia będzie umowa zawarta z osobą sprawująca opiekę nad dzieckiem.

Świadczenia „aktywny rodzic” oraz zadania wynikające z ustawy, w tym koszty ich obsługi, będą finansowane z budżetu państwa lub ze środków Funduszu Pracy.
Ustawa wejdzie w życie 1 października 2024 r. z małymi wyjątkami.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

NBP

Narodowy Bank Polski pod kierownictwem Adama Glapińskiego znany jest z tego że swoje rezerwy walutowe lokuje głownie w złoto ale coraz chętniej inwestuje też...

GOSPODARKA

W tym roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 2,8 proc. a w przyszłym wzrost naszego PKB przyspieszy do 3,2 proc. Tak przynajmniej...

WĘGRY

Narodowy Bank Węgier nie zaskoczył rynku i zdecydował się na dziewiątą z rzędu obniżkę stóp procentowych.

USA

Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo czyli bez uwzględnienia zmian cen) w Stanach Zjednoczonych wzrosła w maju o 0,1% w ujęciu miesięcznym podał federalny Departament Handlu.