MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Atende poprawiło wyniki. Akcje drożały wczoraj nawet o 10%, a to przez wzrost przychodów o 73% i wypracowanie zysku w pierwszym kwartale tego roku. Znami jest Marcin Petrykowski, prezes Atende. Dzień dobry Panie prezesie.
MARCIN PETRYKOWSKI, ATENDE: Dzień dobry, witam Państwa.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Aby zobrazować widzom zmianę jaka nastąpiła w ciągu roku, to warto powiedzieć, że na poziomie wyniku operacyjnego jest 4,5 miliona złotych zysku wobec ponad 3 milionów złotych straty w analogicznym okresie 2022 roku. I chociaż wiem, że to są szacunkowe wyniki i prezesi zazwyczaj nie lubią o szacunkach rozmawiać, wolą już na te zaudytowane dane spojrzeć, to jednak muszę zapytać jako dziennikarz – co pozwoliło taki wynik osiągnąć?
CZYTAJ TEŻ: WIĘKSZE PRZYCHODY ATENDE
MP: Szereg czynników. (Dziękuję bardzo za pytanie.) Po pierwsze wychodzimy z dwuletniego procesu transformacji i poprawy modelu biznesowego. Poświęciliśmy dużo czasu wraz z publikacją nowej strategii Atende Next, żeby wzmocnić się w kluczowych kompetencjach w kluczowych obszarach biznesowych. I na szczęście widzimy tego pierwsze konsekwencje. Dużymi kontrybutorami do tego wyniku wszystkim jest Atende – to nasza główna spółka, ona to ona zakontrybuowała tym wynikiem, który państwo widzicie. I to jest też spółka, na którą poświęciliśmy najwięcej uwagi w tym obszarze ostatnich dwóch lat transformacji. Bardzo dobre wyniki w sektorze mobilnym. Przypominam, że my jako Atende jesteśmy bardzo mocnym graczem w obszarze wspierania i bycia partnerem dla największych operatorów w obszarze software’owym. Zdobyliśmy kolejny duży, nowy kontrakt z tej dziedziny.
Rozwijamy się w obszarze telekomunikacyjnym, szczególnie, że stoimy u progu rewolucji 5G, gdzie potrzeby operatorów mobilnych rosną w sposób znaczny. Wróciliśmy do sektora obronnego. Wiecie Państwo ci, którzy śledzą spółkę, że mieliśmy pewne przerwanie, odbiliśmy się już od tego wracamy w sektor obronny, dalej się rozwijamy w energetyce, więc jest to kumulacja naszego konsekwentnego stawiania na te trzy kluczowe obszary rozwoju naszego biznesu, czyli właśnie: telekomunikacji, energetyki, sektora publicznego.
I mówię – po dwóch latach ciężkiej pracy, wytężonej pracy zespołu widzimy pierwsze efekty, które przekładają się na realne wyniki, z których jesteśmy bardzo dumni, pozostając teraz pod dużą presją, pozytywną i konstruktywną, ażeby te wyniki utrzymać.
Wspomniał pan o szacunkach. Zgadza się. Na razie opublikowaliśmy szacunki. W przyszłym tygodniu publikujemy pełne wyniki za pierwszy kwartał. Wtedy z przyjemnością powiem więcej, wtedy z przyjemnością zejdę troszkę niżej do poziomu już takich bardziej konkretnych informacji. Ale z dużą radością przyjęliśmy wyniki za kwartał pierwszy i czekamy na więcej.
MD: 16 maja publikacja już pełnych danych za pierwszy kwartał. Jeszcze na chwilę trzymając się tematu sytuacji rynkowej. Szefowie spółek informatycznych, z którymi rozmawiamy, mówią o bardzo silnej presji płacowej, która istotnie wpływa na prowadzony przez nich biznes. Czujecie to również u siebie?
MP: Panie redaktorze, ja powiem tak: Oczywiście tak, natomiast spotykamy się teraz w momencie już, kiedy trochę ta presja zaczyna się niwelować ja powiem szczerze, oczywiście my dalej pod tą presją jesteśmy i to de facto był temat roku poprzedniego. Pamiętajmy, że uwarunkowania się lekko zmieniają, widzimy duże zwolnienia w technologii na rynkach globalnych, widzimy, że w jakiś sposób ten rynek zaczyna się uwalniać i ja uważam, i wręcz powoli widzę, że następuje pewna normalizacja w tym obszarze.
Oczywiście nie oznacza to pełnego komfortu, nie oznacza to tego, że wracamy do sytuacji, kiedy mamy pełną stabilizację, ale na pewno nie jest to już ten okres, jaki mieliśmy, kiedy spotkaliśmy się pod koniec roku poprzedniego. Idziemy w kierunku większej normalizacji. Idziemy w kierunku jednak rynku, który coraz mocniej staje się ponownie lepiej zbilansowany pomiędzy pracodawcą a pracownikiem i jestem przekonany, że w niedługim czasie to się odbije na wynagrodzeniach, które po prostu muszą się ustabilizować, bo to już wielokrotnie powtarzałem tu też u pana na antenie, że z punktu widzenia szczególnie polskich spółek jest to niemożliwe do utrzymania, bo nie jesteśmy w stanie przerzucać kosztów w nieskończoność na klienta końcowego, a musimy pozostać konkurencyjni.
Jednocześnie chcemy zapewnić naszym pracownikom, naszym inżynierom nie tylko wynagrodzenie finansowe, ale przede wszystkim ciekawe projekty, rozwój i możliwość partycypacji właśnie w takich rzeczach, o których powiedziałem przy okazji tego pierwszego kwartału. Na przykład właśnie wspieraniu rozwoju 5G, energetyki, no ciekawych projektów, które dają troszkę więcej niż tylko ten aspekt – jedynie finanse. A więc konkurencja staje się konkurencją też jakościową pomiędzy pracodawcami, a już nie tylko związaną z tym, kto zapłaci więcej.
MD: Uff. Zarządy i HR odetchną raczej w najbliższych miesiącach.
MP: Jeszcze nie otwieramy szampana. Spokojnie.
MD: Kilkanaście dni temu zainwestowaliście jako spółka w firmę z dziedziny cyber security, której głównym wynalazkiem jest sonda cyberbezpieczeństwa. Powiem, że jak przeczytałem opis tego wynalazku, to to mi zabrzmiało troszeczkę jak opowieść z pogranicza Gwiezdnych Wojen. Co to jest? I czy będziecie je montować w obsługiwanych przez siebie systemach?
MP: Super. Tak, dziękuję. Spokojnie, nie jest to science fiction. Jest to rozwiązanie, które absolutnie działa. Znowu jest to konsekwencja realizacji naszej strategii, a podkreślałem przy okazji naszej nowej strategii, że cyberbezpieczeństwo jest jednym z kluczowych obszarów i też podkreślaliśmy, że chcemy się rozwijać nie tylko organicznie, ale też poprzez akwizycje.
Tu jest pierwszy przykład kiedy wspieramy fundusz venture capital, który wygenerował, stworzył spółkę prawie od zera w wyjściu, obejmując pakiety akcji, wspierając to wyjście. Jest to spółka, która stworzyła unikalne dla Polski, ale też i dla Europy rozwiązanie związane z połączeniem sztucznej inteligencji z cyberbezpieczeństwem sieciowym.
Jest to rozwiązanie o tyle dla nas ważne jako Atende, bo my mamy jeden z klocków, a tak naprawdę dwa klocki, które przy połączeniu rozwiązania, które stworzyło Cryptomage, bo to jest firma, o której rozmawiamy, daje pełną triadę widoczności Gartnera, czyli de facto w kompleksowy sposób pozwala zarządzać cyberbezpieczeństwem organizacji klientów.
Więc patrzymy na to z dużym optymizmem. Nie jest to science-fiction, rozwiązanie już działa. Rozwiązanie jest rozwiązaniem, które umożliwia w kompleksowy sposób monitorowanie sieci. I ono już jest komercjalizowane u klientów końcowych.
MD: Przepraszam, jako ignorant zupełnie zapytam: Ale czy to jest taka fizyczna sonda? Czy jest to po prostu software?
MP: Działa to w dwóch modelach. Może to być zarówno w postaci fizycznej sondy, jak i w modelu softwarowym. Domyśla się Pan, że my idziemy w kierunku softwarowym. My rozwijamy rozwiązania softwarowe.
MD: Chociaż takie kosmiczne urządzenia też byłyby fajne. To też cieszy i bawi. Kiedy widać takie hardwareowe rzeczy.
MP: Mamy te dwa elementy. Spółka ma i element fizyczny i element softwarowy.
MD: Panie prezesie, to umówmy się, że wrócimy do tej rozmowy po publikacji już pełnych wyników przez Was i tych właściwie już zaudytowanych. Bardzo dziękuję. Marcin Petrykowski, prezes Atende. Dziękuję pięknie.
MP: Bardzo dziękuję, pozdrawiam państwa serdecznie.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV