MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Informatyczna spółka Atende odnotowała 1 milion 320 tysięcy złotych skonsolidowanego zysku netto za miniony rok wobec 2 mln 280 tysięcy zł straty rok wcześniej – podała spółka. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 225,5 miliona złotych w ubiegłym roku. W roku poprzednim to było trochę ponad 205 mln złotych. Sprzedaż produktów i usług spółek zależnych była wyższa o 5 mln złotych, czyli o 19 procent w porównaniu do 2021 roku. A największy wzrost sprzedaży w 2022 zarówno procentowo, jak i pod względem wartości zanotowała spółka OmniChip zajmująca się projektowaniem układów scalonych. Przychody tej spółki wzrosły z 2 milionów 800 tysięcy do 4 milionów 700 tysięcy w roku 2022. W porównaniu do poprzedniego okresu to jest wzrost o 70 procent.
To pora porozmawiać o tym, na czym zarabia Atende. Marcin Petrykowski, prezes spółki jest z nami. Dzień dobry Panie prezesie.
MARCIN PETRYKOWSKI, ATENDE: Dzień dobry, witam pana, witam Państwa.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Wzrost. Wypada pogratulować. Zysk po pokonaniu strat z roku 2021. Które z działań naprawczych, które Pan zastosował w firmie było najbardziej korzystne? Najskuteczniejsze?
MP: Szereg czynników. Pamiętajmy o tym przede wszystkim, że rok 2021 był w ogóle rokiem trudnym dla Atende. Mieliśmy wtedy sytuację nadzwyczajną, kiedy musieliśmy zanotować stratę wynikającą z tego, że mieliśmy przerwany dostęp do certyfikatu bezpieczeństwa przemysłowego. Więc po pierwsze odbijaliśmy się od już niekorzystnej sytuacji w roku 2021.
Natomiast pamiętajmy, że wdrożyliśmy nową strategię. Strategię Atende Next. Plus dodatkowo rozpoznając sytuację roku 2021 bardzo mocno postawiliśmy na reorganizację naszego biznesu, szczególnie w dwóch kluczowych obszarach: obszar techniki, obszar sprzedaży. Tu wiele pracy zostało wykonane przez zespół po to, ażeby poprawić nasze podstawowe parametry biznesowe.
I co ważne, ja zawsze to powtarzam: My jako Atende mamy takie trzy kluczowe branże, na których się koncentrujemy: Telekomunikacja, energetyka i sektor publiczny. I w każdym z tych segmentów odnotowaliśmy trwały i dosyć duży, dynamiczny wzrost naszego biznesu. Szczególnie cieszy telekomunikacja. Telekomunikacja to jest coraz mocniej nasza kluczowa kompetencja, biorąc pod uwagę nasz biznes, obszar telekomunikacyjny, czyli współpraca głównie z operatorami mobilnymi wzrosła nam przychodowo o 17 procent. W energetyce też kluczowy obszar naszego biznesu o 6% i w sektorze publicznym o ponad 11.
Czyli ogólnie z punktu widzenia naszego biznesu idziemy trajektorią ogłoszoną w ramach strategii, poprawiamy fundamenty naszego biznesu, reorganizujemy podstawy i jednocześnie jesteśmy w stanie dobrze odpowiadać na potrzeby coraz mocniej cyfryzacjących się właśnie tych trzech segmentów, gdzie przez 30 lat zbudowaliśmy mocną pozycję, skalę oraz kompetencje, które czynią z nas partnera pierwszego wyboru dla wielu z graczy w tym obszarze. Więc to tak w skrócie telegraficznym.
Cieszy nas też dodatkowo, że coraz mocniej jako grupa idziemy w kierunku inwestycji i lewarowania rozwiązań własnych – produktów własnych. Mocno stawiamy na cyberbezpieczeństwo, mocno stawiamy na chmurę, mocno stawiamy na obszar związany z szeroko rozumianym właśnie własnymi aplikacjami dla telekomunikacji.
Więc poprawiamy naszą pozycję rynkową. Ja powiem szczerze, jesteśmy zadowoleni z tych wyników, ale to jest dopiero początek. Jesteśmy organizacją w transformacji, jesteśmy w pewnej trajektorii, która ma nas doprowadzić do jeszcze lepszych wyników. Tutaj, biorąc pod uwagę analizy wyników podkreślam bardzo mocny kwartał czwarty roku poprzedniego, który dodatkowo kontrybuował do tego pozytywnego wyniku za rok poprzedni.
MD: Panie prezesie, ale jutro będzie zamknięcie pierwszego kwartału roku bieżącego. Czy ten kwartał będzie równie mocny albo mocniejszy?
MP: Nie podajemy prognoz, ale mogę powiedzieć, że z punktu widzenia 2023 roku jesteśmy optymistycznie nastawieni, mamy zdecydowanie lepszą widoczność biznesu niż o tej porze roku poprzedniego. Zatem nasze spojrzenie na ten rok jest bardzo pozytywne.
MD: Niech mi Pan powie, bo ta spółka OmniChip tak to rzeczywiście wybiła i zajaśniała – projektowanie układów scalonych, 70 procent wzrostu przychodów. Czym ona się zajmuje dokładnie i dla kogo pracuje?
MP: Tak, to jest spółka ciekawa. To jest spółka, która ma bardzo unikalne jak na Polskę kompetencje. Bowiem to jest spółka, która wyspecjalizowała się w projektowaniu układów scalonych, pracując na rzecz największych światowych firm produkujących układy scalone. I Spółka OmniChip jest dostawcą designu elementów, które potem wchodzą do układów scalonych używanych przez największych producentów elektroniki na świecie.
Bardzo ważnym powodem, dla którego ta spółka notuje taki wynik jest po pierwsze kompetencja – to są wysoko wykwalifikowani specjaliści o bardzo unikalnych kompetencjach w ogóle w skali Europy. A po drugie widzimy, co się dzieje w obszarze półprzewodników, w obszarze układów scalonych. Jest ogromne zapotrzebowanie na produkcję, na nowe rozwiązania. Technologia idzie bardzo dynamicznie do przodu. Zatem kompetencje tego typu są w wysokiej potrzebie. I tu zespół OmniChip się robi fenomenalną pracę pod kątem rozwoju i pod kątem pójścia szerzej. Bowiem w tej spółce mamy ambicje, już rozwijamy własne IP.
Czyli mamy ambicje, żeby ta spółka nie tylko była dostawcą designu, czyli wspierała dużych producentów w projektowaniu układów scalonych, ale już rozpoczęliśmy prace nad stworzeniem własnego rozwiązania, własnego elementu układu scalonego, który będziemy w stanie sprzedawać w formie własności intelektualnej. Więc z punktu widzenia perspektywy, ale i unikalności tego modelu biznesowego mamy dobrą podstawę do dalszego rozwoju tej spółki.
MD: Jeszcze jedno pytanie o inwestycje. Jakie macie najważniejsze? Jakie są najważniejsze punkty Waszego planu inwestycyjnego na najbliższe kwartały?
MP: Inwestycje? To jest dobre pytanie. Natomiast ja bym powiedział, że najważniejszym punktem na naszej mapie teraz jest kontrakt, który mamy dla grupy PGE. My jesteśmy rozpędzeni w projekcie budowy systemu billingowego dla grupy PG. To jest bardzo duży kontrakt. To jest kontrakt, który z punktu widzenia polskiej energetyki jest kontraktem transformacyjnym, bowiem dokonujemy ogromnej zmiany dla tej największej w kraju grupy energetycznej. I to jest kontrakt, który z naszej perspektywy jest kontraktem fundamentalnie i strategicznie ważnym.
Mamy w to zaangażowaną naszą spółkę A2CC, która robi fenomenalną pracę pod kątem rozwijania i przyspieszania tego procesu. Mamy harmonogram. Jest to kontrakt, który wymaga od nas zaangażowania nie tylko zaosobowego, ale też zaangażowania finansowego bowiem pierwsza płatność będzie pod koniec tego roku. Więc z punktu widzenia inwestycji to to jest teraz coś, co dla nas jest fundamentalnie ważne pod kątem roku 2023.
MD: Powodzenia. Jako zainteresowany także bezpośrednio. Marcin Petrykowski, prezes Atende był naszym gościem.
MP: Dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV