Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

ATAK NA BANKI NA UKRAINIE. CYBER-ALARM W POLSCE

Atak na banki na Ukrainie. Hakerzy uniemożliwili klientom dwóch banków – Privat Banku i Oszczadbanku dostęp do swoich pieniędzy przez Internet. Unieruchmili również bankomaty.

WŁADIMIR PUTIN
Władimir Putin, prezydent Rosji / FOT.: służby prasowe Kremla

Zaatakowane zostały również serwisy internetowe Ukraińskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, oraz armii.

Polski rząd na ataki hakerskie na Ukrainie zareagował wprowadzeniem od północy z wtorku na środę alarmu o pierwszym stopniu zagrożenia w cyberprzestrzeni. Alarm ma obowiązywać do końca lutego.

CZYTAJ TEŻ: PUTIN SIĘ COFA, RYNKI W GÓRĘ

Technika, którą wykorzystali hakerzy do ataku na dwa ukraińskie banki oraz strony rządowe nie należy do wyrafinowanych. To DDoS (distribiuted-denial-of-service), jedna z najstarszych metod hakerskich ataków. Najstarszych, ale też poza czasowym uniemożliwieniem dostępu do serwisu internetowego – sama w sobie nie należąca do groźnych.

Atak polega na zasypaniu serwera na którym działa serwis internetowy dziesiątkami tysięcy, a czasem nawet milionami zapytań. To tak, jakby kilka milionów osób próbowało się w tym samym czasie zalogować do banku. Do takiego ataku używa się botnetów, czyli sieci komputerów zainfekowanych wirusami. Na sygnał od twórcy botnetu wszytkie komputery biorące udział w ataku usiłują otworzyć atakowaną stronę, co powoduje przeciążenie serwerów i całkowity brak odpowiedzi.

Samym atakiem typu DDoS nie da się ukraść pieniędzy z zaatakowanego banku. W celach zarobkowych bywa używany przez hakerów do wyłudzenia okupu – zwłaszcza od firm bukmacherskich, dla których unieruchomienie tuż przed np. finałem Ligi Mistrzów oznacza poważne straty. Atak DDoS może jednak posłużć jako zasłona dymna do odwrócenia uwagi inżynierów bezpieczeństwa i przeprowadzenia innego ataku zmierzającego do kradzieży pieniędzy.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ATAK NA BANKI NA UKRAINIE. CYBER-ALARM W POLSCE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Indie nie pójdą droga państw Zachodu i nie zrezygnują z zakupów rosyjskiej ropy. Jak powiedział tamtejszy minister spraw zagranicznych Subrahmanyam Jaishankar,Indie będą priorytetowo traktować...

BIZNES I POLITYKA

Embargo na ropę Putina weszło w życie - Unia Europejska liczy, że obetnie roczne przychody Rosji o ok. 50 miliardów dolarów. Ceny ropy w...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w Ukrainie rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Mieczysławem Bieńkiem, byłym zastępcą dowódcy NATO, Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak udało się przywrócić porozumienie zbożowe w trakcie działań wojennych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Janem Strzeleckim, analitykiem z PIE.

%d bloggers like this: