Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ASSECO WYPŁACI 3,66 DYWIDENDY (ROZMOWA)

O wynikach i zapowiedzi wypłaty dywidendy przez Asseco Poland rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Karoliną Rzońcą-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych Asseco Poland.

ASSECO WYPŁACI 3,66 DYWIDENDY (ROZMOWA)
Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych Asseco Poland, foto: Asseco Poland

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Zarząd Asseco Poland zarekomendował wypłatę dywidendy 3 złote 66 groszy. Z nami jest Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych Asseco Poland. Dzień dobry.

KAROLINA RZOŃCA-BAJOREK, ASSECO POLAND: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Dywidenda? Czemu tak wysoka? Skąd ta hojność? 16 groszy więcej.

KR-B: 16 groszy więcej. To prawda. Rekordowa dywidenda. My jesteśmy spółką dywidendową. Tak jesteśmy postrzegani przez naszych akcjonariuszy i tego się chcemy trzymać. Przypomnę, że my w zeszłym roku zrobiliśmy skup akcji własnych. W związku z tym część akcji posiada już dzisiaj spółka: 17,8 procenta. W związku z tym, mimo, że sumarycznie wartość dywidendy to jest 250 mln złotych, czyli mniej, niż sumarycznie wypłaciliśmy w zeszłym roku to dywidenda na jedną akcję może być rekordowa.

MD: Asseco Poland wczoraj zakończył handel na lekkim minusie. Co było najtrudniejsze, jeżeli chodzi o wyniki w ubiegłym roku? Wiele firm narzekało na problemy kadrowe. Firmy informatyczne raczej zwalniają, Wyście jednak zatrudniali. A z punktu widzenia, jako szefowej od finansów?

ASSECO WYPŁACI 3,66 DYWIDENDY (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

KR-B: Rzeczywiście my jesteśmy w kontratrendzie myślę, że jeśli chodzi o to zatrudnianie. Myślę, że to co dzisiaj pozytywnie zaskoczy naszych inwestorów, to to, że także ten tzw. forward looking matrix, czyli backlog, jest optymistyczny. Dlatego też my zatrudniamy, ponieważ mamy nowe projekty, jest praca dla ludzi. W związku z tym rzeczywiście zatrudniamy. Natomiast, jeśli pan pyta o to, co było trudne, na pewno żyjemy w bardzo dynamicznym otoczeniu makroekonomicznym i trzeba pamiętać o tym, że to, że udało nam się ciężką pracą takie wyniki dowieźć – to jest ogromny sukces. Zwłaszcza w kontekście tego, że część naszych operacji jest w krajach, które są w trudnej sytuacji, powiedziałabym geopolitycznej. W tym właśnie np. nasze operacje w Izraelu. A mimo to dla Formuli to też są rekordowe w tym roku wyniki.

MD: Pani prezes, a co z przejęciami? Mówiliśmy przy każdej naszej rozmowie o tym, że rozglądacie się za spółkami do przejęcia. I jesteście już bliżej decyzji, którą przejąć w naszej części Europy albo gdzieś dalej?

KR-B: Tak, cały czas przeglądamy spółki, natomiast my tutaj, staramy się być bardzo rozsądni. W związku z tym na dzisiaj mamy, powiedziałabym pewne zaawansowane rozmowy, natomiast to nie są inwestycje bardzo istotne. Ciągle natomiast będziemy oglądać spółki i w Europie i na świecie, zwłaszcza w segmentach, które są dla nas dzisiaj kluczowe, czyli segmentach RP, w segmentach bankowości i finansów, ochrony zdrowia. Tam, gdzie znajdziemy przedsiębiorców i produkty.

MD: Bardzo dobre wyniki Asseco, którego zarząd zarekomendował wypłatę akcjonariuszom dywidendy. Jak mówimy Państwu będziemy obserwować jak inwestorzy zareagują na tę decyzję

I na koniec naszej rozmowy pytanie o to, co niepokoi zarząd. Jakie ryzyka identyfikujecie, które mogą być problemem w najbliższych latach?

KR-B: Myślę, że właściwie dzisiaj żyjemy w takim dynamicznym otoczeniu makro. Natomiast z optymizmem patrzymy na przyszłość. To, co już widzimy i patrząc na nasz backlog i na to, co się dzieje w otoczeniu, to wydaje się, że ten przyszły rok też będzie stabilny. Natomiast te ryzyka, którymi zarządzamy z punktu widzenia grupy Asseco są niezmienne powiedziałabym w stosunku do poprzedniego roku.

Czyli na pewno wyzwaniem jest pozyskiwanie ciągle ekspertów, bo Asseco słynie z tego, że ma ekspertów w dziedzinowych do bardzo skomplikowanych i trudnych projektów. Myślę, że to jest dzisiaj nasze ryzyko, które tak jak mówię, adresujemy i którym zarządzamy.

MD: Czyli przede wszystkim takie ryzyko kadrowe. Bardzo dziękuję Pani za ten komentarz. Naszym gościem była Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych Asseco Poland.

KR-B: Dziękuję uprzejmie. Dobrego dnia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ASSECO WYPŁACI 3,66 DYWIDENDY (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny żywności znowu wzrosną - uważają analitycy.

USA

W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na piątkowy raport o wydatkach gospodarstw domowych. To ten dokument ma kluczowe znaczenie dla decyzji Rezerwy Federalnej...

USA

W tym tygodniu amerykańscy inwestorzy oczekują na piątkowe dane o wydatkach gospodarstw domowych. To będzie ostatni tego typu raport przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej,...

UNIA EUROPEJSKA

Afera w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, która może spowodować utratę ogromnych środków z unijnej kasy.