MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Zarząd Asseco Poland zarekomendował wypłatę dywidendy 3 złote 66 groszy. Z nami jest Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych Asseco Poland. Dzień dobry.
KAROLINA RZOŃCA-BAJOREK, ASSECO POLAND: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Dywidenda? Czemu tak wysoka? Skąd ta hojność? 16 groszy więcej.
KR-B: 16 groszy więcej. To prawda. Rekordowa dywidenda. My jesteśmy spółką dywidendową. Tak jesteśmy postrzegani przez naszych akcjonariuszy i tego się chcemy trzymać. Przypomnę, że my w zeszłym roku zrobiliśmy skup akcji własnych. W związku z tym część akcji posiada już dzisiaj spółka: 17,8 procenta. W związku z tym, mimo, że sumarycznie wartość dywidendy to jest 250 mln złotych, czyli mniej, niż sumarycznie wypłaciliśmy w zeszłym roku to dywidenda na jedną akcję może być rekordowa.
MD: Asseco Poland wczoraj zakończył handel na lekkim minusie. Co było najtrudniejsze, jeżeli chodzi o wyniki w ubiegłym roku? Wiele firm narzekało na problemy kadrowe. Firmy informatyczne raczej zwalniają, Wyście jednak zatrudniali. A z punktu widzenia, jako szefowej od finansów?
KR-B: Rzeczywiście my jesteśmy w kontratrendzie myślę, że jeśli chodzi o to zatrudnianie. Myślę, że to co dzisiaj pozytywnie zaskoczy naszych inwestorów, to to, że także ten tzw. forward looking matrix, czyli backlog, jest optymistyczny. Dlatego też my zatrudniamy, ponieważ mamy nowe projekty, jest praca dla ludzi. W związku z tym rzeczywiście zatrudniamy. Natomiast, jeśli pan pyta o to, co było trudne, na pewno żyjemy w bardzo dynamicznym otoczeniu makroekonomicznym i trzeba pamiętać o tym, że to, że udało nam się ciężką pracą takie wyniki dowieźć – to jest ogromny sukces. Zwłaszcza w kontekście tego, że część naszych operacji jest w krajach, które są w trudnej sytuacji, powiedziałabym geopolitycznej. W tym właśnie np. nasze operacje w Izraelu. A mimo to dla Formuli to też są rekordowe w tym roku wyniki.
MD: Pani prezes, a co z przejęciami? Mówiliśmy przy każdej naszej rozmowie o tym, że rozglądacie się za spółkami do przejęcia. I jesteście już bliżej decyzji, którą przejąć w naszej części Europy albo gdzieś dalej?
KR-B: Tak, cały czas przeglądamy spółki, natomiast my tutaj, staramy się być bardzo rozsądni. W związku z tym na dzisiaj mamy, powiedziałabym pewne zaawansowane rozmowy, natomiast to nie są inwestycje bardzo istotne. Ciągle natomiast będziemy oglądać spółki i w Europie i na świecie, zwłaszcza w segmentach, które są dla nas dzisiaj kluczowe, czyli segmentach RP, w segmentach bankowości i finansów, ochrony zdrowia. Tam, gdzie znajdziemy przedsiębiorców i produkty.
MD: Bardzo dobre wyniki Asseco, którego zarząd zarekomendował wypłatę akcjonariuszom dywidendy. Jak mówimy Państwu będziemy obserwować jak inwestorzy zareagują na tę decyzję
I na koniec naszej rozmowy pytanie o to, co niepokoi zarząd. Jakie ryzyka identyfikujecie, które mogą być problemem w najbliższych latach?
KR-B: Myślę, że właściwie dzisiaj żyjemy w takim dynamicznym otoczeniu makro. Natomiast z optymizmem patrzymy na przyszłość. To, co już widzimy i patrząc na nasz backlog i na to, co się dzieje w otoczeniu, to wydaje się, że ten przyszły rok też będzie stabilny. Natomiast te ryzyka, którymi zarządzamy z punktu widzenia grupy Asseco są niezmienne powiedziałabym w stosunku do poprzedniego roku.
Czyli na pewno wyzwaniem jest pozyskiwanie ciągle ekspertów, bo Asseco słynie z tego, że ma ekspertów w dziedzinowych do bardzo skomplikowanych i trudnych projektów. Myślę, że to jest dzisiaj nasze ryzyko, które tak jak mówię, adresujemy i którym zarządzamy.
MD: Czyli przede wszystkim takie ryzyko kadrowe. Bardzo dziękuję Pani za ten komentarz. Naszym gościem była Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych Asseco Poland.
KR-B: Dziękuję uprzejmie. Dobrego dnia.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV