Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ASSECO PRZEBIŁO OCZEKIWANIA (ROZMOWA)

O wynikach finansowych Asseco rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Karoliną Rzońcą-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych Asseco Poland.

ASSECO PRZEBIŁO OCZEKIWANIA (ROZMOWA)
Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych Asseco Poland, foto: Asseco Poland

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Pozytywne zaskoczenie w wynikach Asseco. Zysk ponownie przebił szacunki rynku. A z nami jest Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych Asseco Poland. Dzień dobry.

KAROLINA RZOŃCA-BAJOREK, ASSECO: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Przychody po oczyszczeniu z różnicy kursowej wzrosły o 8%, zysk o 13. Co zaważyło na wynikach?

KR-B: Myślę, że tak, jak przez ostatnie kwartały jesteśmy beneficjentem tego, że generalnie w gospodarce i w gospodarkach wszystkich krajów, w których działamy jest silny trend digitalizacyjny i po prostu Asseco i wszystkie spółki z naszej grupy dowożąc, jak to się mówi w żargonie IT, projekty, po prostu korzysta na tym, że nasi klienci się digitalizują po prostu.

MD: To przede wszystkim ten ruch od strony klienckiej. Ale wracając do samych konkretnych liczb już z Waszego raportu, to jak duży wpływ na wyniki miało umocnienie złotego, o którym w raporcie przewija się kilkakrotnie? Mówicie o tym, że zaważyło na przychodach?

KR-B: Tak, rzeczywiście myślę, że to jest istotne, żeby to podkreślać. Jak popatrzymy na kurs naszej waluty kwartał do kwartału to złotówka umocniła się wobec walut takich, jak euro czy dolar między 8 a 10%. To jest bardzo istotne umocnienie, a trzeba pamiętać, że grupa Asseco to jest grupa, która działa globalnie i ponad 90% swoich przychodów generuje w różnych walutach innych, niż polski złoty.

Więc na translacji tych przychodów na polski złoty na naszą walutę raportowo rzeczywiście tracimy. Więc jak chcemy spojrzeć na biznes i jego wzrostu organiczne to rzeczywiście trzeba patrzeć na to w kursach stałych i wówczas te wzrosty rzeczywiście są +8%. Natomiast jak popatrzymy w walucie raportowej, no to widać, że to jest -2%. To jest skala takiej utraty przychodów na tym przeliczeniu ponad 440 mln złotych.

MD: Ale patrząc do Waszego raportu to sporo było też zdarzeń jednorazowych. Widzę, że sprzedaliście nieruchomości, co przyniosło 14 mln złotych. Do tego przeliczenie pozycji bilansowych z tytułu hiperinflacji tureckich spółek zależnych w grupie Asseco – ponad 10 mln złotych. Gdyby tych zdarzeń jednorazowych nie było to wynik byłby chyba gorszy i to dużo gorszy?

KR-B: Oczywiście, że byłby troszkę gorszy. Natomiast, jeśli chodzi o hiperinflację to tego efektu jednorazowego nie ma, dlatego, że w kwartale poprzedniego roku wpływ hiperinflacji był bardzo podobny, więc ten efekt absolutnie należałoby zdjąć. I pan redaktor myślę, że delikatnie przesadził, mówiąc o tym bardzo istotnym wpływie zdarzeń jednorazowych, bo to właściwie jest jedno zdarzenie jednorazowe, czyli sprzedaż nieruchomości w Polsce.

Rzeczywiście sprzedaliśmy budynek generując na tym ponad 14 mln zysku co uważam, że było dobrą biznesową decyzją. Myśmy już od jakiegoś czasu ponosili podwójne koszty dlatego, że nasi pracownicy pracowali w innym budynku, wynajmowaliśmy ten budynek. A ten, który mieliśmy na własność, po prostu był przeznaczony do sprzedaży. W związku z tym długoterminowo też pozbędziemy się tych podwójnych kosztów. To była po prostu decyzja, powiedziałabym z kategorii operacyjnych. A, że udało nam się wygenerować zysk na sprzedaży tej nieruchomości to chyba tylko należą się gratulacje.

MD: Gratulujemy w takim razie. Wracając do zleceń, o których też piszecie w raporcie. Podobno spółki z grupy Asseco są obłożone zamówieniami do końca tego roku. A co w przyszłym? Co w kolejnych kwartałach?

ASSECO PRZEBIŁO OCZEKIWANIA (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

KR-B: Generalnie rzecz biorąc, tak jak sobie monitorujemy taki okres najbliższy, czyli koniec roku to rzeczywiście nasz backlog rośnie. Mamy +7% wzrostu w kursach stałych, co nas bardzo cieszy. Najistotniej, czy najdynamiczniej rośnie backlog w tych miejscach, w których konsolidujemy największy procent, co mamy nadzieję przełoży się na zwrot dla akcjonariuszy na poziomie zysku netto również w istotny sposób.

Natomiast z optymizmem patrzymy też na te kolejne lata. Tak jak powiedziałam, ten trend digitalizacji, cyfryzacji zarówno w sektorze publicznym, jak i w sektorze instytucji finansowych i banków, jak również w sektorze przedsiębiorstw myślę, że jest z nami i zostanie przez długie, długie lata, a my, jako spółka, która od 30 lat efektywnie potrafi realizować projekty IT, patrzymy na ten trend z optymizmem.

MD: No, to patrząc jeszcze na to, co na spółki, które kontrolują w waszych przychodach, która z cegiełek oprócz Polski najwięcej wkłada do tego wspólnego worka?

KR-B: Oczywiście, że jak popatrzymy na wyniki skonsolidowane, to mamy istotny wpływ sektora spółek z Izraela. Tam mimo sytuacji geopolitycznej nasze spółki potrafiły stabilnie generować wyniki finansowe, ale też bardzo, bardzo fajne wzrosty w sektorze ERP – Europa Centralna, stabilnie, na Bałkanach tak, że właściwie we wszystkich miejscach naszej grupy obserwujemy albo stabilne, albo wzrostowe trendy.

MD: Pani prezes. Podobno Asseco jest „panną na wydaniu”. W marcu zapowiadaliście poszukiwanie partnera dla spółki. I jakie efekty tego poszukiwania?

KR-B: Generalnie rozglądamy się, natomiast trzeba pamiętać o tym właśnie, nie powiedzieliśmy sobie o tym, mówiąc o one-offach, że sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia w kwartale trzecim poprzedniego roku i która zaskutkowała tym, że mamy w naszych wynikach również obciążenie z tytułu odsetek, które wynikają z zaciągniętego na buyback kredytu w okolicach 15 milionów złotych również, generalnie nie spowodowało obciążenia wyników finansowych.

Natomiast wracając do pana głównego pytania: rozglądamy się, natomiast nie mamy absolutnie presji czasowej. Chcemy podjąć najlepszą możliwą decyzję dla naszych inwestorów. W związku z tym tak, jak zapowiadał prezes na konferencji końcoworocznej, wszystkie opcje dzisiaj na stole są, a my tak naprawdę czekamy na to, żeby spokojnie z rozwagą do tematu podejść.

I na ten moment właściwie powiedziałabym, że od naszej konferencji końcoworocznej nic się nie zmieniło. A obciążenie z tytułu kredytu tak, jak powiedziałam, wiadomo: ono się w odsetkach objawia. Natomiast to jest temat, który nie spędza nam snu z powiek. Mamy przyzwoite cashflow po kwartale pierwszym tak, że zupełnie stabilnie i zupełnie sobie z tym wszystkim poradzimy. Tak, że nie ma tu presji.

MD: Bardzo dziękuję za komentarz. Karolina Rzońca-Bajorek, CFO Asseco Poland była z nami. Dziękuję pięknie.

KR-B: Dziękuję uprzejmie. Miłego dnia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ASSECO PRZEBIŁO OCZEKIWANIA (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

GOSPODARKA

W maju nastąpił spadek polskiego eksportu we wszystkich kategoriach, najmocniej, środków transportu - podał Narodowy Bank Polski.

USA

Akcje Trump Media rosły momentami nawet o ponad 50% w handlu przedsesyjnym, kilkadziesiąt godzin po próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po starcie...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.