Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ARTUR SOBOŃ O NADCHODZĄCYCH ZMIANACH W CIT (ROZMOWA)

Wiceminister finansów Artur Soboń o nadchodzących zmianach w CIT w rozmowie z Marcinem Dobrowolskim z BIZNES24.

ARTUR SOBOŃ O NADCHODZĄCYCH ZMIANACH W CIT

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Kamera BIZNES24 jest na szóstym kongresie Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Nad tą konferencją patronat honorowy objęło Ministerstwo Finansów, a razem z nami jest wiceminister Artur Soboń odpowiedzialny za porządkowanie Polskiego Ładu. Dzień dobry Panie ministrze. Jakie jeszcze zmiany podatkowe zamierzacie wprowadzić przedsiębiorcom w najbliższym czasie? W perspektywie najbliższych kilku miesięcy? Czy ministerstwo pracuje nad takimi zmianami?


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


ARTUR SOBOŃ, SEKRETARZ STANU W MINISTERSWIE FINANSÓW: na pewno chcemy sfinalizować te zmiany w PIT. Chcemy, aby one obowiązywały w bieżącym roku podatkowym, czyli w rozliczeniu rocznym od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 w zaliczkach od 1 lipca tego roku. Za chwilę pokażemy pakiet zmian w CIT. Natomiast oczywiście przygotowujemy się również do wdrożenia kluczowych dyrektyw, nad którymi dzisiaj pracuje Komisja Europejska, w tym minimalnego opodatkowania. Także zmiany w ordynacji wyborczej, czyli można powiedzieć konstytucji podatkowej, które są oczekiwane ze strony podatników.

ARTUR SOBOŃ O NADCHODZĄCYCH ZMIANACH W CIT
Wiceminister finansów Artur Soboń o nadchodzących zmianach w CIT w rozmowie z Marcinem Dobrowolskim z BIZNES24.

MD: Powiedział Pan o pakiecie zmian w CIT. Czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy w zakresie tych zmian, które planujecie?

AS: To będą zmiany w wielu obszarach. One będą wynikały z oczekiwań rynku, także z naszej oceny sytuacji – bo ona jest inna, niż była w roku 2021. Mamy wojnę, mamy sytuację, w której mamy bardzo wysoką inflację, wysoką presję na wynagrodzenia, trudne warunki do prowadzenia biznesu, czy planowania biznesu. Także jeśli chodzi o określenie poziomu rentowności. Więc wszyscy ci, którzy nas teraz słuchają wiedzą o czym mówię.

CZYTAJ TEŻ: OD 1 LIPCA OBNIŻKA PIT

Na pewno musimy być ostrożni we wdrażaniu takich rozwiązań, które mogą skutkować wpadnięciem w pułapkę niskiej rentowności i tym samym uruchomieniem pewnych mechanizmów. My chcemy zaproponować trochę inne rozwiązania. I to jest główny element. Tam będzie tych zmian więcej, ale to będzie główny element tych zmian.

MD: Czyli jak rozumiem przedsiębiorcy mogą liczyć na łagodniejsze potraktowanie, niż przy okazji poprzednich zmian, które były wprowadzane. Panie ministrze, jak w takim razie planujecie przeprowadzić proces konsultacji? Ponieważ na to przedsiębiorcy również narzekali, że te konsultacje były przeprowadzane zbyt szybko, zbyt pobieżnie i nie mieli okazji wypowiedzieć się na temat zmian podatkowych.

AS: To jest oczywiście deficyt dialogu który nam był wskazywany. Myśmy te zmiany w PIT-e konsultowali szybko, ale intensywnie. Tu będziemy mieli trochę więcej czasu, więc spokojnie sobie ze stroną społeczną, ze wszystkimi zainteresowanymi zaplanujemy ten czas konsultacji tak, aby można było nad tymi zmianami popracować razem.

MD: No i na koniec pytanie: kiedy możemy spodziewać się tego pakietu zmian w CIT-e?

AS: Mam nadzieję, Że w tym tygodniu, w środę zostanie on przyjęty przez kierownictwo i skierowany do konsultacji. Więc jeszcze w tym miesiącu.

MD: Bardzo dziękuję. Artur Soboń, wiceminister finansów był naszym gościem w studiu BIZNES24, na szóstym kongresie Rady Podatkowej Lewiatana.


Inwestujesz? Nie przegap ważnych informacji z rynku!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BIZNES24 ONLINE
BIZNES24 ONLINE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: