Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ARCHICOM ROŚNIE NA MIESZKANIÓWCE (ROZMOWA)

O zyskach i planach na przyszłość Archicomu rozmawiał Marcin Dobrowolski z BZINES24 Waldemarem Olbrykiem, prezesem Archicomu.

ARCHICOM ROŚNIE NA MIESZKANIÓWCE (ROZMOWA)
Waldemar Olbryk, prezes Archicom

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: 70% w 12 miesięcy zyskał giełdowy deweloper Archicom. Spółka, działając w ramach grupy Echo Investment przejęła projekty mieszkaniowe swojego inwestora, zespół i bank ziemi. A po emisji obligacji ma też zapas gotówki do dalszych inwestycji. Z nami jest Waldemar Olbryk, prezes Archicom. Dzień dobry Panie prezesie. Witam w BIZNES24

WALDEMAR OLBRYK, ARCHICOM: Dzień dobry panu, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Mamy czas deweloperów, niewątpliwie czas deweloperów. Dzięki rządowym programom niskiej podaży mieszkania sprzedają się na pniu, a ceny rosną. Tylko pytanie jak długo taka sytuacja raju dla deweloperów potrwa?

WO: Ja myślę, że chciałbym trochę uspokoić te nastroje, że to jest raj dla deweloperów i sytuacja jest absolutnie czasem deweloperów. Jesteśmy na rynku, który strukturalnie ma niedobór jakościowych lokali do mieszkania. Tym bardziej, że mieszkanie jest tak naprawdę produktem niesubstytualnym. Nie ma możliwości, żeby tak naprawdę coś, co w czym mieszkamy było zastąpione jakimkolwiek innym produktem.

Ta sytuacja ma miejsce, mamy mało gruntów, a jeżeli one rzeczywiście są bardzo skomplikowane, to są trudne do obrobienia, mówiąc kolokwialnie, te tereny. I na pewno program rządowy dynamizuje sprzedaż w danym okresie. Brak tego programu na pewno może powodować, że kupujący może kupić to pierwsze mieszkanie, kupi inwestor również dla wynajmu.

Natomiast czy to jest raj? Ja bym był bardzo ostrożny. To jest sytuacja, z której na pewno możemy skorzystać posiadając właściwy bank ziemi. I w dłuższej perspektywie, cały czas twierdzę, że działalność w zakresie deweloperki, mieszkaniowej jest to nie tylko po prostu bardzo zdrowy biznes, ale jednocześnie przestrzeń na to, w jaki sposób możemy uzupełniać polskie miasta o jakościowe osiedla, jakościowe produkty.

MD: Dopóki nie przyjdzie krach na rynku nieruchomości?

WO: Chciałbym mieć tę wiedzę, łącznie z datą. Natomiast na dzień dzisiejszy myślę, że każdy odpowiedzialny właściciel czy zarząd przygotowuje firmę zarówno na te sytuacje, w których możemy korzystać nawet z chwilowej hossy, ale również przygotowywać na czasy trudniejsze. I jest to ciągła praca zarówno osób na samej górze organizacji i pytań, które zadaje nam rada nadzorcza, jak i codzienna praca całego zespołu.

MD: To jest ciekawe. W jaki sposób firma deweloperska może się przygotowywać na trudniejsze czasy? Takiego potencjalnego na przykład przebicia tego, co niektórzy nazywają bańką na rynku nieruchomości i drastycznego, no może nie, ale powiedzmy 10% takiego, jak w ostatnim tego typu przypadku spadku cen? Czy deweloperzy są w stanie się przed tym zabezpieczyć?

WO: To jest ciągłe monitorowanie sytuacji finansowej, prognozowanie różnymi scenariuszami co by było, gdyby. Organizacja firmy, przygotowywanie na przykład pod kątem sprawności operacyjnej i również dywersyfikacji portfela. Proszę pamiętać, że jesteśmy w grupie kapitałowej, która również zadając te pytania przesuwa aktywność działalności pomiędzy różnymi działami.

My się skupiamy na mieszkaniach na sprzedaż i w tej chwili to, co robimy, to przygotowujemy się kupując grunty, bo tak naprawdę to powoduje, że mamy paliwo na przyszłość i przygotowujemy produkty, które mam nadzieję, w wielu miejscach to się okazuje, rzeczywiście tak jest, będą spełniać oczekiwania kupujących. Tak, jak już wspomniałem, strukturalnie mieszkań dobrej jakości na rynku brakuje.

MD: Panie Prezesie, a nie widzi Pan u Waszych konkurentów, u innych spółek z tej branży takiego działania ograniczania podaży mieszkań, może dla przygotowania się na gorsze czasy?

WO: Ja myślę, że ciągłe rozmowy na temat tego bądź opiniowanie, dlaczego deweloperzy wprowadzili mniejszą ilość mieszkań jest z perspektywy kogoś, kto być może chciałby to zobaczyć bardzo atrakcyjnym stwierdzeniem.

Natomiast myślę, że patrząc na fakt, że ilość gruntów jakościowych w dobrych lokalizacjach nie przybywa, raczej ubywa, jest pewnym wyzwaniem na tematy związane chociażby z terminem uzyskiwania pozwoleń administracyjnych. To my na przykład w tym roku wprowadziliśmy już sporą ilość oferty dla naszych klientów i taki jest plan na cały 2024.

MD: No właśnie, jakie są macie plany na ten rok w Archicomie? Ile mieszkań chcecie wybudować, sprzedać/oddać klientom? Jakie macie nowe inwestycje?

WO: Niezmiennie Archicom ma w planach rozpoczynanie nowych projektów. I to się już wydarzyło. Będziemy o tym wszystkim informować w trakcie podsumowania 2023, również pokazując wydarzenia po pierwszym stycznia. Kupujemy nowe grunty i tak jak powiedziałem w średnim terminie to było już też przekazywane publicznie w trakcie poprzedniego spotkania z analitykami giełdowymi, w średnim okresie chcielibyśmy sprzedawać 4 tysiące mieszkań rocznie.

MD: Wyjdziecie poza? Oczywiście wychodzicie, bo przyjęliście także inwestycje realizowane dotychczas przez Echo Investment. Jesteście w ramach tej grupy. Przypomnę Państwu, że Archicom to jest spółka deweloperska, która wcześniej koncentrowała się na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu i w innych miastach Dolnego Śląska. Czy wyjście poza Dolny Śląsk oznacza również wejście do mniejszych miast? Czy będziecie skoncentrowani w tych największych ośrodkach miejskich w Polsce?

WO: W tej chwili tak, jak informowaliśmy wcześniej, również w trakcie poprzedniego spotkania z analitykami skupiamy się na z jednej strony jakościowym zarządzaniu projektami w miastach, w których już funkcjonujemy, dzięki raportowi, który się wydarzył 1 sierpnia. Czyli mówię tutaj o Krakowie, Warszawie, właśnie Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu.

Przyglądamy się innym rynkom i to jest w tej chwili skupienie na ten rok również. Proszę pamiętać, że dużą częścią naszej działalności jest cały czas budowanie jednej spójnej organizacji, która tak naprawdę formalnie dopiero pierwszego sierpnia stała się jedną firmą.

MD: Panie prezesie, czy uda się poprawić zysk z rekordowego 2020 roku? Kiedy Pan widzi perspektywę takiej możliwości? Co z dywidendą spółki? Czy będzie wypłacona?

WO: Nasza polityka dywidend jest jasna w tym zakresie. Chcemy zawsze utrzymywać atrakcyjną stopę dywidendy przy zachowaniu środków do finansowania biznesu. Przyjęliśmy i stosujemy w tym zakresie absolutnie zasadę dobrych praktyk spółek notowanych na giełdzie. Tak, że kwota dywidendy będzie proponowana oczywiście do walnego i będzie wypadkową chociażby takich czynników, jakie będą w danym momencie uchwały najbardziej aktualne po to, żebyśmy mogli ją zaprezentować i zarekomendować wypłatę dywidendy za 2023.

Natomiast ja wiem, że atrakcyjne zawsze jest omawianie rekordów i omawianie takich informacji, które podpalają emocje. Jesteśmy na rynku od wielu lat. Proszę pamiętać, że Archicom to jest ponad 30 lat, Echo to jest ponad 25 lat.

I widzimy ten rynek, jako długoterminowo stabilny ze względu na to, że tkanka miejska, którą tworzymy, ona po prostu znajduje odbiorców zarówno w tej części komercyjnej. Bo proszę też pamiętać, że współtworzymy przestrzenie miejskie razem z Echo, chociażby realizując projekty biurowe czy mieszkania na wynajem.

MD: Panie Prezesie, my to absolutnie, absolutnie rozumiemy, ale to są też pytania, które musimy zadać. Musimy pytać o Wasze wyniki.

WO: Chciałbym mieć tę kulę. Robimy wszystko, a ja to nazwę tak: trochę zasada project management: zwiększamy prawdopodobieństwo sukcesu w kolejnych okresach poprzez również jakościową pracę.

MD: Bardzo dziękuję za ten komentarz. Waldemar Olbryk, prezes spółki Archicom. 70% w ciągu 12 miesięcy zyskała ta spółka na warszawskiej giełdzie. Dziękuję pięknie za rozmowę.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ARCHICOM ROŚNIE NA MIESZKANIÓWCE (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy jest optymistą jeśli chodzi o ewentualną obniżkę stóp procentowych i kiedy nastąpią istotne wskaźniki wskazujące na ewentualną obniżkę, rozmawiała Jolanta Pawlak...

INNE

Zaledwie 3 miesiące cieszyli się polscy drobiarze dostępem do jednego z największych rynków świata. Chiny ponownie wprowadziły zakaz importu polskiego drobiu. Powód? Ptasia grypa.

USA

Amerykańska gospodarka stworzyła w sierpniu nieco mniej miejsc pracy, niż oczekiwano. Zdaniem ekonomistów dane o spowolnieniu na rynku pracy otwierają Rezerwie Federalnej drogę do...

INNE

Drożyzna szybko nie odpuści. Pod koniec roku ceny w sklepach mogą pójść w górę nawet o 6-7 proc. rok do roku.