Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ARCHICOM INWESTUJE 220 MILIONÓW W GRUNTY (ROZMOWA)

O zakupach oraz planach rozwoju Echo Investment rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Drozdem, wiceprezesem ds. finansowych Echo Investment.

ARCHICOM INWESTUJE 220 MILIONÓW W GRUNTY (ROZMOWA)
Deweloperzy mieszkaniowi, fot.: ThePowerCouple/Unsplash

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Z nami jest Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych Echo Investment. Dzień dobry Panie prezesie.

MACIEJ DROZD, ECHO INVESTMENT: Dzień dobry panu, dzień dobry Państwu.

MD: Na co będą przeznaczone te pieniądze, jak łatwo policzyć, około 220 mln zł?


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD (Echo): Tak, dokładnie… Będą przeznaczone na zakupy gruntów. Trzeba zwrócić uwagę na to, o czym nawet dzisiaj pisze Rzeczpospolita, że oferta mieszkań w dużych miastach dramatycznie spadła w stosunku do grudnia zeszłego roku.

To są spadki rzędu 30-40%. I teraz ten, kto ma mieszkania dostępne do sprzedaży, to nie sprzedaje. Chcemy, żeby Archicom rósł i rósł dużo szybciej niż do tej pory, żeby stał się jednym z liderów rynku. Czyli żeby ze sprzedaży około dwóch tysięcy sztuk mieszkań rocznie wszedł na poziom około czterech tysięcy. Do tego trzeba kupić dużo gruntów. I te pieniądze są właśnie na ten cel.

MD: Dużo gruntów, to znaczy ile? Na ile może starczyć te 220 milionów przy tak rosnących cenach nieruchomości?

MD (Echo): To jest właśnie bardzo dobre pytanie, prawda? Bo rzeczywiście pan ma rację, że ceny gruntów bardzo wzrosły i to oczywiście będzie miało wpływ na ilość gruntu, którą można kupić, ale także na ceny mieszkań. I wydaje mi się, że ta hossa na rynku mieszkaniowym, ona działa w dwie strony. Tak z jednej strony podnosi bezpośrednio cenę, ale z drugiej podnosi też ceny gruntów i to będzie powodować wzrost cen w przyszłości. Także wedle naszych szacunków wydaje nam się, że uda się kupić około 70-100 tysięcy metrów tak zwanego PUM-u, czyli powierzchni.

MD: Powieszchni Użytkowych Mieszkań.

MD (Echo): Tak, do dwóch tysięcy. Tak, dziękuję bardzo.  Czyli do 2 tysięcy mieszkań, tak mniej więcej.

MD: Panie prezesie, w jakich miastach będziecie poszukiwać tych gruntów? To także jest dobra, ważna informacja dla tych, którzy być może taki nieruchomości mają. A może już macie nieruchomości, które po prostu chcecie kupić? Czy będziecie jeszcze szukać takich gruntów?

MD (Echo): Te procesy oczywiście trwają. One są zazwyczaj długie i prawda jest taka, że oczywiście Archicom po pierwsze nie wydaje wyłącznie tych pieniędzy, bo ma też dużo własnych środków i pieniądze służą na zwiększenie zakupu gruntu, nie są jedynym źródłem. Także my w sumie kupimy znacznie więcej, bliżej 4 tysięcy, jak sądzę w ciągu kolejnego roku.

Natomiast miasta, gdzie chcemy się rozwijać, czy gdzie będzie się rozwijał Archicom, który jest też spółką giełdową i bardzo proszę o zainteresowanie się akcjami- to myślę, jest ciekawa inwestycja; więc Archicom będzie się rozwijał nadal we Wrocławiu, gdzie jest absolutnym liderem, jeśli chodzi o poziom sprzedaży, w Warszawie, gdzie będzie się rozwijał w oparciu o projekty przejęte od Echa, czyli np. Towarowa, czy Modern Mokotów obok Galerii Mokotów, ale także w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, tam gdzie już jesteśmy i patrzymy na Trójmiasto, jako kolejny rynek, na którym nie było ani Echa, ani Archicomu do tej pory, ale, na którym chcielibyśmy zaistnieć.

MD: Wy się już podzieliliście, jeżeli chodzi o zadania między spółkami, bo Echo przypomnę Państwu, podzieliło się tymi celami, które ma realizować i jak rozumiem, Archicom będzie dalej budował nieruchomości mieszkaniowe na sprzedaż. Echo zajmie się nieruchomościami na wynajem, m.in. taka plotka poszła, że chcecie wejść w akademiki. To prawda?

MD (Echo): To nawet trudno nazwać to plotką. Myśmy o tym rzeczywiście mówili w trakcie naszej prezentacji, prezentacji zarządu dla rynku, po ogłoszeniu wyników za półrocze. I rzeczywiście ten sektor tzw. living po angielsku, a po polsku, taki szeroko rozumiany sektor związany z zamieszkaniem, to jest coś, gdzie chcemy się rozwijać właśnie, jako Echo, czyli Archicom jest spółką, która buduje i sprzedaje mieszkania.

My, jako Echo jesteśmy bardzo dużym deweloperem mieszkań na wynajem poprzez naszą platformę Resi4Rent, ale chcemy rozwijać też inne formy związane właśnie z zamieszkaniem zbiorowym, czyli przede wszystkim tutaj w pierwszej kolejności są to akademiki. My już wybudowaliśmy ich trochę. Natomiast to, co teraz mówimy, że chcemy wejść w ten rynek dużo, dużo szerzej, nie na poziomie jednego, dwóch akademików rocznie budowanych, ale jednak w większej skali, bo to też o tym zwłaszcza w tym momencie roku można przeczytać- akademików w Polsce bardzo brakuje.

MD: A w których miastach będziecie inwestować?

MD (Echo): Prawdopodobnie to są te największe miasta, które są oczywiście jednocześnie dużymi miastami i ośrodkami uniwersyteckimi, czyli: Warszawa, Wrocław, Kraków- z pewnością w pierwszej kolejności to są te miasta, gdzie będziemy funkcjonować w dużej skali, ale stopniowo oczywiście możemy się rozszerzać też na inne ośrodki.

MD: Maciej Drozd, wiceprezes do spraw finansowych proszę Państwa- Echo Investment. Bardzo dziękuję panu za informację. Jak Państwo słyszeli: 220, można mówić prawie ćwierć miliarda złotych na nowe grunty do zakupu przez Echo, a zwrot year-to-date w tym momencie z akcji Echo to 31, prawie 32%. Bardzo dziękuję za rozmowę.

MD (Echo): Dziękuję bardzo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym ile kosztuje utrzymanie Spodka i jakie są koszty największych konferencji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Wojciechem Kuśpikiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Wspierania...

GPW

Wynikami nie zaskoczyła Giełda Papierów Wartościowych. Inwestorzy przyjęli je jednoprocentowym spadkiem kursu. Kwartalny zysk operatora warszawskiego parkietu wyniósł 27 mln i okazał się o...

WYNIKI

Z kolei przychody spółki wzrosły o ponad 25 proc. do 636 mln zł. Wynik ten jest o prawie 24 proc. lepszy od prognoz analityków....

GPW

Nie zwalnia tempa giełdowy właściciel klubów fitness, spółka Benefit System. Zysk netto firmy w I kwartale 2024 r. wzrósł o 76 proc. do 92...