Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

ANCYPAROWICZ (RPP) W BIZNES24: ZA WCZEŚNIE NA PODWYŻKĘ STÓP

– Za wcześnie na podnoszenie stóp procentowych – mówi w telewizji BIZNES24 prof. Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej.

ZA WCZEŚNIE NA PODWYŻKĘ STÓP

Prof. Ancyparowicz ostrzegała przed pospiesznym działaniem RPP. Zdaniem Grażyny Ancyparowicz ożywienie związane z wychodzeniem z pandemii COVID-19 wciąż jest niepewne.

„Za wcześnie byłoby w tej chwili mówić o podwyżkach stóp procentowych. (…) Jeżeli już miałoby dojść do zacieśnienia polityki pieniężnej, to chyba trzeba by jakoś zasygnalizować, że ten program skupu obligacji, oczywiście w ramach operacji otwartego rynku, będzie jakoś ograniczany.”

prof. Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej

Prof. Ancyparowicz podkreślała, że Rada powinna poczekać z decyzjami dotyczącymi kosztu pieniądza do momentu w którym okaże się na ile poluzowanie obostrzeń pandemicznych przełoży się na wzrost zachorowań i zgonów.

Dzień wcześniej inny członek Rady Polityki Pieniężnej – prof. Eugeniusza Gatnara – także w telewizji BIZNES24 powiedział m.in., że RPP powinna zasygnalizować podwyżką stóp o 10-15 pb., że widzi rosnącą inflację.

„RPP moim zdaniem powinna jakoś zasygnalizować, że widzimy inflację, że będzie ona rosła. Spodziewam się, że w czerwcu może być nawet 5 proc. Powinniśmy to zasygnalizować, delikatną, sygnalizacyjną podwyżką stóp procentowych o 10-15 pb. np. do poziomu banku Czech”

prof. Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej

Główna stopa procentowa w Czechach to obecnie 0,25% – przy inflacji konsumenckiej (CPI) w kwietniu na poziomie 2,8% w ujęciu rocznym. W Polsce główna stopa procentowa wynosi 0,1% – a inflacja konsumencka w kwietniu wzrosła do poziomu 4,3%.

Profesor Gatnar rozwiał też nadzieje na spadek tempa wzrostu cen. „Dysponujemy ekspercką prognozą, która pokazuje, że do końca roku to będzie (inflacja konsumencja – dop. BIZNES24) średnio kwartalnie 4,2% (w ujęciu rocznym – dop. BIZNES24).”

Rada Polityki Pieniężnej to 10-osobowy organ Narodowego Banku Polskiego, którego szefem jest prezes NBP. RPP zwykle raz w miesiąc decyduje o wysokości stóp procentowych, które stosuje w transakcjach z bankami komercyjnymi. W ten sposób wpływa na oprocentowanie, po jakim banki pożyczają pieniądze sobie nawzajem i swoim klientom. RPP ustala również stopę rezerw obowiązkowych, czyli ile groszy z każdej złotówki deponowanej w bankach przez klientów banki komercyjne muszą zdeponować w NBP. Im wyższa poziom rezerw obowiązkowych, tym mniejszą część depozytu banki mogą przeznaczyć na kredyty. NBP wpływa w ten sposób na ilość pieniądza znajdującego się w obiegu.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

UE

Finalny odczyt potwierdził, że inflacja w Niemczech jest najwyższa od czerwca 1992 roku i w grudniu wyniosła 5,3 procent - podał federalny urząd statystyczny...

POLSKA

Komisja Finansów Publicznych na posiedzeniu, które rozpoczyna się o godzinie 11:00 zaopiniuje wnioski w sprawie wyboru członków Rady Polityki Pieniężnej. Głosowanie nad powołaniem dwóch...

BIZNES I POLITYKA

Inflacja bazowa w Polsce najwyższa od sierpnia 2011 roku. W grudniu miara inflacji bazowej, która pokazuje zmiany cen usług bez cen żywności i energii...