ZA WCZEŚNIE NA PODWYŻKĘ STÓP
Prof. Ancyparowicz ostrzegała przed pospiesznym działaniem RPP. Zdaniem Grażyny Ancyparowicz ożywienie związane z wychodzeniem z pandemii COVID-19 wciąż jest niepewne.
„Za wcześnie byłoby w tej chwili mówić o podwyżkach stóp procentowych. (…) Jeżeli już miałoby dojść do zacieśnienia polityki pieniężnej, to chyba trzeba by jakoś zasygnalizować, że ten program skupu obligacji, oczywiście w ramach operacji otwartego rynku, będzie jakoś ograniczany.”
prof. Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej
Prof. Ancyparowicz podkreślała, że Rada powinna poczekać z decyzjami dotyczącymi kosztu pieniądza do momentu w którym okaże się na ile poluzowanie obostrzeń pandemicznych przełoży się na wzrost zachorowań i zgonów.
Dzień wcześniej inny członek Rady Polityki Pieniężnej – prof. Eugeniusza Gatnara – także w telewizji BIZNES24 powiedział m.in., że RPP powinna zasygnalizować podwyżką stóp o 10-15 pb., że widzi rosnącą inflację.
„RPP moim zdaniem powinna jakoś zasygnalizować, że widzimy inflację, że będzie ona rosła. Spodziewam się, że w czerwcu może być nawet 5 proc. Powinniśmy to zasygnalizować, delikatną, sygnalizacyjną podwyżką stóp procentowych o 10-15 pb. np. do poziomu banku Czech”
prof. Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej
Główna stopa procentowa w Czechach to obecnie 0,25% – przy inflacji konsumenckiej (CPI) w kwietniu na poziomie 2,8% w ujęciu rocznym. W Polsce główna stopa procentowa wynosi 0,1% – a inflacja konsumencka w kwietniu wzrosła do poziomu 4,3%.
Profesor Gatnar rozwiał też nadzieje na spadek tempa wzrostu cen. „Dysponujemy ekspercką prognozą, która pokazuje, że do końca roku to będzie (inflacja konsumencja – dop. BIZNES24) średnio kwartalnie 4,2% (w ujęciu rocznym – dop. BIZNES24).”
Rada Polityki Pieniężnej to 10-osobowy organ Narodowego Banku Polskiego, którego szefem jest prezes NBP. RPP zwykle raz w miesiąc decyduje o wysokości stóp procentowych, które stosuje w transakcjach z bankami komercyjnymi. W ten sposób wpływa na oprocentowanie, po jakim banki pożyczają pieniądze sobie nawzajem i swoim klientom. RPP ustala również stopę rezerw obowiązkowych, czyli ile groszy z każdej złotówki deponowanej w bankach przez klientów banki komercyjne muszą zdeponować w NBP. Im wyższa poziom rezerw obowiązkowych, tym mniejszą część depozytu banki mogą przeznaczyć na kredyty. NBP wpływa w ten sposób na ilość pieniądza znajdującego się w obiegu.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV