Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

AMERYKAŃSKA GOSPODARKA ROŚNIE NAJSZYBCIEJ OD REAGANA. PKB USA W 2022 +5.7%

Amerykańska gospodarka odbija mocniej niż oczekiwał rynek. W czwartym kwartale wzrost wyniósł aż 6.9% w ujęciu zannualizowanym, a w całym 2022 roku – aż 5.7%.

Ronald Reagan

Ekonomiści spodziewali się – w zależności od doboru panelu przez ankietującą agencję – wzrostu w czwartym kwartale o od 5.5 do 6% w ujęciu zannualizowanym. To taki sposób liczenia, który pokazuje jak rok do roku rosłaby gospodarka, gdyby kwartalny wzrost utrzymał się przez kolejnych 12 miesięcy.


Wzrost PKB za cały 2021 rok wyniósł 5.7% – i był najmocniejszy od 1984 roku, czyli od połowy prezydentury Ronalda Reagana. Ale gospodarka USA odbijała się w ubiegłym roku od 3.5-procentowej recesji, największej od 1946 roku.

CZYTAJ TEŻ: FED ZAPOWIADA SERIĘ PODWYŻEK STÓP PROCENTOWYCH. RYNKI W DÓŁ PO KONFERENCJI POWELLA

Mimo wszystko o skali odbicia w USA świadczy fakt, że PKB Polski wzrosło w ubiegłym roku – według szacunków Ministerstwa Finansów – o maksymalnie 5.3%. A ubiegłoroczny wzrost PKB Chin, które przez ostatnie lata kilku-kilkunastokrotnie przebijały wzrostem gospodarczym Amerykę – szacowany jest na 8.7%.

Amerykańska gospodarka jest największą na świecie – wartość PKB USA (czyli – w sporym przybliżeniu – wartość wszystkich dóbr i usług wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych w ciągu roku) wyniosła 22.13 biliona dolarów. Gdyby Unię Europejską potraktować jako całość – unijne PKB o wartości w 2021 roku szacowanej na ok. 18 bilionów dolarów – byłoby drugim największym na świecie. Powszechnie za drugą największą gospodarkę świat uważa się jednak Chiny z rocznym o wartości szacowanym na ok. 16 bilionów dolarów.

Wartość PKB Polski – wyrażona w dolarach – wyniosła w 2021 roku w okolicach 600 miliardów dolarów. To 2.7% wartości PKB Stanów Zjednoczonych.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

AMERYKAŃSKA GOSPODARKA ROŚNIE NAJSZYBCIEJ OD REAGANA. PKB USA W 2022 +5.7%

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

UE

Wzrost PKB w strefie euro o 5.1% w ujęciu rocznym odnotował Eurostat w pierwszym kwartale tego roku.

ŚWIAT

Inflacja CPI w kwietniu w USA wyniosła 8,3% i jest o 0,2 punktu procentowego wyższa od prognoz rynkowych.

ŚWIAT

Dziś o godzinie 14.30 poznamy kwietniowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Według prognoz wyniesie ona do 8,1% rok do roku.

%d bloggers like this: