Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

AMERYKAŃSKA GOSPODARKA ROŚNIE NAJSZYBCIEJ OD REAGANA. PKB USA W 2022 +5.7%

Amerykańska gospodarka odbija mocniej niż oczekiwał rynek. W czwartym kwartale wzrost wyniósł aż 6.9% w ujęciu zannualizowanym, a w całym 2022 roku – aż 5.7%.

Ronald Reagan

Ekonomiści spodziewali się – w zależności od doboru panelu przez ankietującą agencję – wzrostu w czwartym kwartale o od 5.5 do 6% w ujęciu zannualizowanym. To taki sposób liczenia, który pokazuje jak rok do roku rosłaby gospodarka, gdyby kwartalny wzrost utrzymał się przez kolejnych 12 miesięcy.


Wzrost PKB za cały 2021 rok wyniósł 5.7% – i był najmocniejszy od 1984 roku, czyli od połowy prezydentury Ronalda Reagana. Ale gospodarka USA odbijała się w ubiegłym roku od 3.5-procentowej recesji, największej od 1946 roku.

CZYTAJ TEŻ: FED ZAPOWIADA SERIĘ PODWYŻEK STÓP PROCENTOWYCH. RYNKI W DÓŁ PO KONFERENCJI POWELLA

Mimo wszystko o skali odbicia w USA świadczy fakt, że PKB Polski wzrosło w ubiegłym roku – według szacunków Ministerstwa Finansów – o maksymalnie 5.3%. A ubiegłoroczny wzrost PKB Chin, które przez ostatnie lata kilku-kilkunastokrotnie przebijały wzrostem gospodarczym Amerykę – szacowany jest na 8.7%.

Amerykańska gospodarka jest największą na świecie – wartość PKB USA (czyli – w sporym przybliżeniu – wartość wszystkich dóbr i usług wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych w ciągu roku) wyniosła 22.13 biliona dolarów. Gdyby Unię Europejską potraktować jako całość – unijne PKB o wartości w 2021 roku szacowanej na ok. 18 bilionów dolarów – byłoby drugim największym na świecie. Powszechnie za drugą największą gospodarkę świat uważa się jednak Chiny z rocznym o wartości szacowanym na ok. 16 bilionów dolarów.

Wartość PKB Polski – wyrażona w dolarach – wyniosła w 2021 roku w okolicach 600 miliardów dolarów. To 2.7% wartości PKB Stanów Zjednoczonych.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

AMERYKAŃSKA GOSPODARKA ROŚNIE NAJSZYBCIEJ OD REAGANA. PKB USA W 2022 +5.7%

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

W tym roku średnioroczna inflacja wyniesie 13,9 proc., a w przyszłym roku utrzyma się na dwucyfrowym poziomie i wyniesie 11,6 proc. – wynika z...

BIZNES I POLITYKA

Trump oskarżony o wyłudzenie kredytów. Były prezydent USA Donald Trump, jego firma i troje dzieci zostali oskarżeni w środę przez prokurator Nowy Jork o...

RYNKI

Czy Fed zarządzi światową recesję? Dotychczasowe podwyżki stóp w USA na razie nie wystraszyły inflacji konsumenckiej, która co prawda nieco spadła - ale nie...

UE

Spadek PKB w strefie euro w II kwartale 2020 roku.

%d bloggers like this: