Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

AMERYKA OBIECUJE EUROPIE GAZ I ROPĘ, JEŚLI ROSJA ODETNIE DOSTAWY

Ameryka obiecuje Europie gaz i ropę, jeśli Rosja odetnie dostawy. USA mają nadzieję, że to zapewnienie ośmieli Niemcy i Francję w konfrontacji z agresywną Rosją.

AMERYKA OBIECUJE EUROPIE GAZ I ROPĘ, JEŚLI ROSJA ODETNIE DOSTAWY

Przedstawiciele Białego Domu zorganizowali we wtorek konferencję dla dziennikarzy, której zapis administracja Joe Bidena umieściła w Internecie.

Nieprzedstawieni z imienia i nazwiska członkowie administracji poinformowali dziennikarzy, że pracują nad urzeczywistnieniem scenariusza, w którym dostawy węglowodorów z USA i od państw sojuszniczych pozwoliłyby Europie przetrwać zimę przy nawet całkowitej blokadzie dostaw ze strony Rosji.

Europa jest uzależniona energetycznie od Rosji. Ponad 1/3 dostaw gazu i ponad 1/4 dostaw ropy do państw Unii pochodzi właśnie z Rosji.

Import paliw do UE
AMERYKA OBIECUJE EUROPIE GAZ I ROPĘ – DZIŚ EUROPA JEST UZALEZNIONA OD ROSJI

Amerykanie nie ujawnili kogo spośród swoich sojuszników widzą w roli dostawców. Nie ma jednak wątpliwości, że kluczowym kandydatem do tej roli jest Arabia Saudyjska, która w bliskowschodniej rozgrywce walczy o pozycję kluczowego państwa z Iranem, który utrzymuje dość bliskie relacje z Rosją.

CZYTAJ TEŻ: PANIKA NA GIEŁDACH. W WARSZAWIE NAJGORSZA OD JESIENI 2020

USA liczą, że zapewnienie dostaw ropy i gazu do Europy ośmielą Unię Europejską w konfrontacji z agresywną Rosją. Niemieckie odejście od atomu i postawienie na współpracę z Rosją postawiło Berlin w trudnej sytuacji. Francja jest mniej uzależniona od rosyjskiego gazu, ale mocno od cen gazu na wspólnym unijnym rynku. A część bloków w jej elektrowniach atomowych właśnie przechodzi remonty, co zwiększa uzależnienie Francji od węglowodorów.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

AMERYKA OBIECUJE EUROPIE GAZ I ROPĘ, JEŚLI ROSJA ODETNIE DOSTAWY

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

LPP definitywnie wycofuje się z Rosji. Zarząd największej rodzimej odzieżowej spółki podjął decyzję o sprzedaży należącej do grupy zarejestrowanej w Rosji spółki RE Trading...

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

ŚWIAT

Zdaniem polskiego rządu Komisja Europejska nie może pomagać Rosji w omijaniu sankcji. Chodzi o wytyczne KE budzącą kontrowersje interpretację tego, w jaki sposób kraje...

ŚWIAT

Inflacja CPI w kwietniu w USA wyniosła 8,3% i jest o 0,2 punktu procentowego wyższa od prognoz rynkowych.

%d bloggers like this: