Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

AMBRA: KULISY ZYSKU, INWESTYCJE I PLANY ROZWOJU (ROZMOWA)

O inwestycjach i planach na przyszłość rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Robertem Ogórem, prezesem spółki Ambra.

AMBRA: KULISY ZYSKU, INWESTYCJE I PLANY ROZWOJU (ROZMOWA)
źródło: Ambra

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Dwudziestoprocentową stopę zwrotu osiągnęły akcje Ambry w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Wczoraj poznaliśmy raport spółki. Zysk netto wyniósł 2 miliony 600 tysięcy złotych. Rok wcześniej była półmilionowa strata. Z nami jest Robert Ogór, prezes spółki Ambra. Dzień dobry Panie prezesie.

ROBERT OGÓR, AMBRA: Dzień dobry, witam serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Co pana zdaniem najmocniej przyczyniło się do tego wyjścia na plus, którego oczywiście gratulujemy?

RO: Ten kwartał, trzeci kwartał naszego roku obrotowego, czyli pierwszy kalendarzowy, który mamy za sobą – on jest najmniejszym w skali kwartałem. I z drugiej strony też pod wpływem koniunktury, zakupów konsumenckich, grudniowych z uwagi na wysoką sezonowość sprzedaży win musujących, więc zmiana o 3 miliony złotych, która oczywiście cieszy to jest zmiana w stosunkowo niskiej skali na tle całego roku obrotowego.

A dodatkowo tak, jak mówię, skala grudnia powoduje, że te wahania i różnice na kwartale numer 3 dla nas, czyli pierwszym, kalendarzowym, też wypadają zawsze dosyć spektakularnie mimo, że oczywiście w złotówkach, na tle całości zysku realizowanego w całym roku obrotowym nie są to zbyt wielkie wpływy, ale oczywiście dobra sprzedaż win musujących na czterech rynkach naszej działalności, czyli w Polsce, na Słowacji, w Czechach i w Rumunii była kluczem i też niezła sprzedaż pozostałych marek, zwłaszcza win, złożyły się na ten dobry wynik tego kwartału.

MD: No właśnie. O te rynki chciałem zapytać, to znaczy które rynki najsilniej, najmocniej partycypują w sprzedaży w przychodach?

RO: Ogólnie rzecz biorąc, Polska odpowiada nadal za prawie 70 procent przychodów grupy, a w tym kwartale dosyć podobnie jak w poprzednich stopy wzrostu na tych czterech głównych rynkach były bardzo podobne. Z 22 procentowego wzrostu Polska osiągnęła 20 procentowy. Rumunia akurat była na czele z 25 procentowym, ale tak jak mówię, ten kwartał jest dosyć mały i skala odchyleń procentowych zawsze jest trochę większa niż waga samego biznesu.

MD: No właśnie, co z inwestycją w Rumunii? Dwa miesiące temu opowiadał Pan o planach rozbudowy mocy produkcyjnych w tym kraju. Czy jest odpowiedź na wniosek o dofinansowanie budowy zakładu?

RO: Odpowiedzi jeszcze nie ma, a raczej trzeba powiedzieć, że te procesy decyzyjne się troszkę wydłużyły. Rząd rumuński rozważa rozszerzenie puli w związku z dużą ilością dobrych kandydatów, do których również my należymy. Więc czekamy w tej chwili na rozstrzygnięcia i ustalenie ostatecznej formuły finansowej tego programu. Wówczas będziemy mieli jedną z ważnych przesłanek do podjęcia ostatecznej decyzji. Także jesteśmy troszeczkę jeszcze „w poczekalni”.

MD: No dobrze, Panie prezesie, ale jakie kwoty w takim razie proszę zdradzić, jakie kwoty chcecie przeznaczyć na inwestycje? Proszę przypomnieć w zasadzie, bo to nie jest oczywiście tajna informacja.

RO: Więc to jest skala naszego zaangażowania na poziomie około dziesięciu milionów euro. Drugą część z całej kwoty inwestycji moglibyśmy uzyskać z programu wsparcia rozwoju sektorów właśnie na terenie Rumunii.

MD: Te 10 milionów euro, jaki to stanowi udział w ogólnych wydatkach inwestycyjnych?

CZYTAJ TEŻ: AMBRA WYSZŁA Z DOŁKA

RO: My średnio wydajemy około 25 milionów złotych rocznie na inwestycje. Ta inwestycja oczywiście będzie rozciągnięta w czasie na przestrzeni około trzech lat, więc te, powiedzmy w przeliczeniu około 45 milionów złotych oczywiście zwiększyłoby średnio terminowo ten poziom inwestycji o około 15 milionów rocznie w grupie.

MD: Każdego prezesa giełdowej spółki, który z nami się łączy pytam zawsze o to, co spędza sen z powiek. Jakie są największe wyzwania, problemy, o których myśli prezes Robert Ogór?

RO: Oczywiście jest tego sporo, może nie wszystkie o wielkim znaczeniu, wielkiej wadze jeżeli chodzi o wpływ na biznes, bo wydaje nam się, że mamy bardzo stabilny, zrównoważony model biznesowy. Tym niemniej na pewno dla nas wszystkich wyzwaniem jest trudna koniunktura. Kurczące się zasoby konsumentów, te dysponowalne, które powodują, że przestrzeń dla wydatków jest ewidentnie mniejsza.

I również nas stawia to przed wyzwaniami, jak ten zakręt ekonomiczny, koniunkturalny, miejmy nadzieję, że przejściowy, że tak powiem, tym naszym pojazdem biznesowym najlepiej wziąć. To dosyć ogólne, ale myślę, że na parametry biznesowe ma oczywiście dla większości spółek największe znaczenie i zagadka i wyzwanie, żeby ten pojazd poprowadzić możliwie jak najlepiej, właśnie na takim zakręcie jest najbardziej interesujące i oczywiście również najbardziej zajmujące.

MD: Bardzo dziękuję. Robert Ogór, prezes spółki Ambra był z nami w środowy poranek. Dziękuję pięknie.

AMBRA: KULISY ZYSKU, INWESTYCJE I PLANY ROZWOJU (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: