Connect with us

Hi, what are you looking for?

RYNKI

AMAZON KONTRA KE – 1:0 WS. PODATKÓW

Potentat światowego rynku e-handlu, Amazon ponownie wygrywa z Unią Europejską. Jak orzekł wczoraj unijny sąd pierwszej instancji, Amazon nie musi zwracać 250 mln euro do budżetu Luksemburga. Zdaniem sądu pomoc publiczna, którą otrzymał koncern, była legalna.

Bryan Angelo / Unsplash

Wyrok zapadł zaledwie tydzień po ujawnieniu informacji, że za 2020 r. luksemburska filia Amazona nie zapłaciła ani centa podatku dochodowego, mimo rekordowych zysków (44 mld euro).

Sędziowie UE stwierdzili, że „Komisja nie udowodniła , że nastąpiło nieuzasadnione zmniejszenie obciążenia podatkowego europejskiej spółki zależnej grupy Amazon”.

Amazon przyjął orzeczenie z satysfakcją. Firma wskazała, że przestrzegała wszystkich obowiązujących przepisów i nie była preferencyjnie traktowana.

Wcześniej KE przegrała podobne spory z: Irlandią i koncernem Apple, Holandią i koncernem Starbucks, Belgią i działającymi tam 55 spółkami należącymi do międzynarodowych koncernów.

Wygrała tylko raz, gdy we wrześniu 2019 r. Sąd Unii Europejskiej nakazał luksemburskiej filii Fiata Chryslera zwrot 30 mln euro do tamtejszego budżetu.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

KOMISJA EUROPEJSKA

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

FIRMA

Firmy - szykujcie się na szturm pracowników po podwyżki. Żeby skompensować straty na Polskim Ładzie - firmy będą musiały wydać o 4-5% więcej pieniędzy...

FIRMA

Minister zapowiada minimalny CIT tylko dla korporacji - ale publikuje projekt ustawy, który podatkiem od straty obejmuje wszystkie spółki. Gorzkie rozczarowanie po przebrnięciu przez...

PODATKI

Podwyżka podatków od przyszłego roku jednak w pełnej wysokości. Rząd wyśle do Sejmu projekt Polskiego Ładu zawierającego 9-cioprocentową, nieodliczalną od podatku, składkę zdrowotną. Mniej...