Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

ALLEGRO ZDETRONIZOWANE NA GPW. RÓWNO ROK PO DEBIUCIE

Ponad 6-procentowa przecena akcji zepchnęła Allegro z pozycji najcenniejszej spółki na GPW. I to dokładnie w rok od debiutu

ALLEGRO ZDETRONIZOWANE NA GPW. RÓWNO ROK PO DEBIUCIE
Debiut Allegro na GPW, 12 października 2020

Miano największej rodzimej spółki na GPW odzyskał bank PKO BP. Największy – pod względem wartości aktywów – bank w Polsce wyceniany jest obecnie przez rynek na 60 mld zł. To o ponad 3 mld zł więcej niż największa w Polsce platforma e-handlu.

Allegro, gdy dokładnie rok temu, 12 października 2020, debiutowało na GPW z miejsca zostało najwyżej wycenianą spółką, dla której warszawska giełda jest podstawowym parkietem. Przy maksymalnej cenie w dniu debiutu 72.10 zł wycena sięgała niemal 74 miliardów złotych. Tego samego dnia wszystkie akcje PKO BP razem wzięte warte były 2.5 raza mniej – czyli 28 miliardów złotych.

CZYTAJ TEŻ: ALLEGRO W DÓŁ, BO AMAZON URUCHAMIA W POLSCE PRIME

Dotychczasowy szczyt swojej wartości – i granicę 100 miliardów złotych rynkowej kapitalizacji – Allegro osiągnęło 2 tygodnie po debiucie, gdy w trakcie sesji akcje osiągnęły cenę 98.78 zł.

Później jednak kurs Allegro – mimo, że spółka raportowała coraz lepsze wyniki finansowe – systematycznie spadał. W efekcie po roku od debiutu inwestorzy, którzy kupili akcje pierwszego dnia obrotu są na ok. 25-procentowy minusie. Niemal dokładnie tyle na plusie są natomiast inwestorzy, którzy akcje Allegro kupili w ofercie publicznej po 43 zł.

CZYTAJ TEŻ: PKO BP WYSTARTOWAŁ Z UGODAMI FRANKOWYMI

W czasie, gdy akcje Allegro taniały – systematycznie drożały akcje PKO BP. W ciągu ostatniego roku można było na nich zarobić 111%. W efekcie wartość PKO BP przekroczyła dziś 60 miliardów złotych.

PKO BP jest największą pod względem wartości polską spółką notowaną na GPW – ale nie największą w ogóle. Cztery razy większą kapitalizacją może się bowiem pochwalić hiszpański bank Santander. Większą wartość rynkową od polskiego banku mają też włoska grupa bankowa UniCredit oraz czeski potentat energetyczny CEZ. Jednak dla wszystkich tych spółek GPW nie jest pierwotnym rynkiem, a ich akcje notowane są na zasadzie dual listingu.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ALLEGRO ZDETRONIZOWANE NA GPW. RÓWNO ROK PO DEBIUCIE

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

O jedną piątą w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł w pierwszym kwartale zysk netto PKO BP. W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku największy rodzimy...

BIZNES I POLITYKA

PKO BP rusza z wymianą hrywien na złote. Bank ogłosił, że wymiana będzie możliwa od piątku w 52 oddziałach w całej Polsce.

GPW

Bank of America był w styczniu największym "grubasem" na GPW. Tak inwestorzy indywidualni nazywają wielkich graczy, których trochę podziwiają i naśladują, a trochę nie...

GPW

Allegro uruchamia usługę fulfillmentu dla sprzedawców. Z punktu widzenia sprzedawców oznacza to, że mogą zlecić Allegro pakowanie i wysyłkę towarów - których sami nigdy...

%d bloggers like this: