Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

ALLEGRO KUPUJE CZESKIE MALL I WE|DO ZA 4 MLD ZŁ. PRZEPŁACA?

Allegro kupuje Mall Group – posiadacza czwartej największej platformy e-commerce w Czechach, oraz operatora logistycznego WE|DO.

ALLEGRO KUPUJE CZESKIE MALL I WE|DO ZA 4 MLD ZŁ. PRZEPŁACA?
FRANCOIS NUYTS, CEO ALLEGRO / FOT. ALLEGRO

Allegro kupuje czeskie Mall i We|Do od funduszy PPF, EC Investments i Rockaway Capital. Allegro zapłaci 881 mln euro w gotówce, oraz przejmie dług spółek o wartości 44 mln euro. Allegro poinformowało, że cena może zostać podniesiona o nie więcej niż 50 mln euro „na podstawie realizacji określonych celów krótkoterminowych.” Allegro płaci więc za czeskie spółki 9% swojej własnej wartości według wyceny z 4 listopad (44.5 zł / akcję).

Allegro kupuje czeskie Mall i We|Do – czy warto?

Główną częścią biznesu Grupy Mall jest czeska platforma Mall.cz, która według Similarweb miała w październiku ok. 7.3 miliona odsłon.

ALLEGRO KUPUJE CZESKIE MALL I WE|DO
ALLEGRO KUPUJE CZESKIE MALL I WE|DO / Similarweb miesieczne odsłony Mall.cz

Taki wynik daje Mall.cz (na poniższym zestawieniu autorstwa Similarweb nie uwzględnioną) czwartą pozycję na czeskim rynku, na którym głównym graczem w segmencie e-commerce jest Alza. Tuż za grupą Mall znajduje się Aukro.cz, czyli dawna czeska wersja Allegro, sprzedana w 2017 roku czeskim inwestorom przez ówczesnego właściciela Allegro, południowoafrykańską grrupę Naspers.

ALLEGRO KUPUJE CZESKIE MALL I WE|DO
ALLEGRO KUPUJE CZESKIE MALL I WE|DO / Similarweb konkurenci Mall.cz

Mall Group prowadzi również działalność m.in. na Słowacji i na Węgrzech, ale ze znacznie mniejszą liczbą odsłon, niż na macierzystym, czeskim rynku.

Miesięczna liczba odsłon strony Mall.sk

ALLEGRO KUPUJE CZESKIE MALL I WE|DO ZA 4 MLD ZŁ. PRZEPŁACA?
Źródło: Similarweb.com

Miesięczna liczba odsłon strony Mall.hu

ALLEGRO KUPUJE CZESKIE MALL I WE|DO ZA 4 MLD ZŁ. PRZEPŁACA?
Źródło: Similarweb.com

W sumie daje to ok. 10.7 mln odsłon miesięcznie, o średniej ważonej długości wizyty jednego użytkownika wynoszącej 4 minuty i 22 sekundy. Pod względem liczby użytkowników – to 5.3% użytkowników samego Allegro. Do tego dochodzą należące do Allegro.eu portale Ceneo.pl (47 mln odsłon miesięcznie wg Similarweb) i eBilet (1.3 mln odsłon).

ALLEGRO KUPUJE CZESKIE MALL I WE|DO ZA 4 MLD ZŁ. PRZEPŁACA?
Źródło: Similarweb.com

Po uwzględnieniu czasu jaki kupujący spędzają na stronach – przewaga Allegro nad Mall Group jest jeszcze bardziej miażdżąca. W październiku klienci spędzili na głównych portalach Mall Group 46 milionów minut. To zaledwie 2.18% czasu, jaki poświęcili na przeglądanie głównych portali grupy Allegro (2.3 miliarda minut).

CZYTAJ TEŻ: MOCNA PRZECENA ALLEGRO

Ale na korzyść Mall Group przemawiają lepsze, niż w przypadku Grupy Allegro wskaźniki. GMV (gross market value), czyli wartość wszystkich towarów sprzedanych na platformach należących do Mall Group wyniosła w zakończonym w marcu roku obrotowym 2020/2021 ok. 4.3 mld zł (Allegro podaje te dane przeliczając je po kursie z 4 listopada 2021).

To nieco więcej, niż wynosi wycena spółki na którą zgodziło się Allegro (z uwzględnieniem długu). W przypadku Grupy Allegro wskaźnik GMV na ten rok osiągnie prawdopodobnie ok. 42 miliardy – złotych – czyli nieco ponad 92% aktualnej wyceny spółki. Mall Group lepiej, niż samo Allegro prezentuje się też pod względem rentowności swojego biznesu. Allegro podaje, że kupiło czeską grupę za siedmiokrotność rocznego zysku brutto. Dla Allegro wskaźnik cena do zysku brutto (dla ostatnich czterech kwartałów) wynosi aż 44 – czyli jest siedmiokrotnie wyższy, niż w przypadku Mall Group.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ALLEGRO KUPUJE CZESKIE MALL I WE|DO ZA 4 MLD ZŁ. PRZEPŁACA?

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Allegro uruchamia usługę fulfillmentu dla sprzedawców. Z punktu widzenia sprzedawców oznacza to, że mogą zlecić Allegro pakowanie i wysyłkę towarów - których sami nigdy...

GPW

Wartość segmentu e-commerce w Polsce wzrośnie do 139 mld zł w 2024 r. z 87 mld zł szacowanych na 2020 r., podało Allegro w...

GPW

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Rynek e-commerce Polsce, ile jest wart? I czy wart jest na tyle dużo, aby uzasadniało to walkę światowych gigantów o swoje...

GPW

Trwa odwrót inwestorów od akcji Allegro - w efekcie kurs akcji rodzimego potentata e-handlu spadł do najniższego poziomu od maja.

%d bloggers like this: