Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

AKCJE PGE I ENEI MOCNO W DÓŁ. INWESTORZY BOJĄ SIĘ KOSZTÓW TRANSFORMACJI

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu.
To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu przez PGE I Eneę.

AKCJE PGE I ENEI MOCNO W DÓŁ. INWESTORZY BOJĄ SIĘ KOSZTÓW TRANSFORMACJI

PGE poinformowała we wtorek po sesji o planach dokapitalizowania spółki poprzez emisję nowych akcji bez prawa poboru i pozyskanie w ten sposób od inwestorów ok. 3,2 mld zł. Dziś rano po podobnym scenariuszu poinformowała Enea, która zamierza wyemitować 88 mln akcji z wyłączeniem prawa poboru.

Według planów obu energetycznych spółek pozyskany kapitał ma zostać przeznaczony na dekarbonizację, nowe inwestycje w tzw. zieloną energię, w tym projekty fotowoltaiczne, farmy wiatrowe i słoneczne czy niskoemisyjne źródła energii.

CZYTAJ TEŻ: WIELKA EMISJA AKCJI PGE. ZARZĄD CHCE ZEBRAĆ 3.2 MLD ZŁ

Zarówno w przypadku PGE jak i Eneii największym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który kontroluje 58 proc. akcji pierwszej ze spółek i ponad 51 proc. akcji Eneii.

Akcje PGE i Enei mocno w dół po zapowiedzi emisji akcji

Plany potężnych emisji akcji energetycznych spółek nie spodobały się mniejszościowym inwestorom, gdyż wiążą się rozwodnieniem dotychczasowego akcjonariatu, co oznacza bowiem, że na każdą akcję przypada mniejsza część zysku obu firm. Stąd dzisiejsze przeceny akcji zarówno PGE jak i Enei.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

AKCJE PGE I ENEI MOCNO W DÓŁ. INWESTORZY BOJĄ SIĘ KOSZTÓW TRANSFORMACJI

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O mającej nastąpić jeszcze w tym tygodniu transakcji przejęcia PKP Energetyka rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Jakubem Karnowskim z Zakładu Ekonomii Liberalnej...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O uchylonych kontrowersyjnych przepisach dotyczących pośrednich transakcji rajowych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Magdaleną Dymkowską, partnerem w Zespole Cen Transferowych w MDDP.

GPW

Enea z zyskiem, a Tauron ze stratą - spółlki opublikowały swoje wyniki.

GPW

Już po zamknięciu warszawskiego parkietu wyniki pokazała Polska Grupa Energetyczna. Opublikowane przez spółkę wyniki okazały się zgodne z wcześniejszymi szacunkami. CZYTAJ TEŻ: MOCNE WZROSTY...

%d bloggers like this: