Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

AKCJE PGE I ENEI MOCNO W DÓŁ. INWESTORZY BOJĄ SIĘ KOSZTÓW TRANSFORMACJI

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu.
To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu przez PGE I Eneę.

AKCJE PGE I ENEI MOCNO W DÓŁ. INWESTORZY BOJĄ SIĘ KOSZTÓW TRANSFORMACJI

PGE poinformowała we wtorek po sesji o planach dokapitalizowania spółki poprzez emisję nowych akcji bez prawa poboru i pozyskanie w ten sposób od inwestorów ok. 3,2 mld zł. Dziś rano po podobnym scenariuszu poinformowała Enea, która zamierza wyemitować 88 mln akcji z wyłączeniem prawa poboru.

Według planów obu energetycznych spółek pozyskany kapitał ma zostać przeznaczony na dekarbonizację, nowe inwestycje w tzw. zieloną energię, w tym projekty fotowoltaiczne, farmy wiatrowe i słoneczne czy niskoemisyjne źródła energii.

CZYTAJ TEŻ: WIELKA EMISJA AKCJI PGE. ZARZĄD CHCE ZEBRAĆ 3.2 MLD ZŁ

Zarówno w przypadku PGE jak i Eneii największym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który kontroluje 58 proc. akcji pierwszej ze spółek i ponad 51 proc. akcji Eneii.

Akcje PGE i Enei mocno w dół po zapowiedzi emisji akcji

Plany potężnych emisji akcji energetycznych spółek nie spodobały się mniejszościowym inwestorom, gdyż wiążą się rozwodnieniem dotychczasowego akcjonariatu, co oznacza bowiem, że na każdą akcję przypada mniejsza część zysku obu firm. Stąd dzisiejsze przeceny akcji zarówno PGE jak i Enei.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

AKCJE PGE I ENEI MOCNO W DÓŁ. INWESTORZY BOJĄ SIĘ KOSZTÓW TRANSFORMACJI

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

PGE mocno w górę po wynikach - mimo, że są niższe, niż spółka pierwotnie szacowała. Spada udział OZE w produkcji prądu przez PGE.

WIEDZA

Około pół miliarda złotych kosztowała nas afera z Turowem. Czy to dużo? Na pewno. W 1339 roku międzynarodowy Trybunał zasądził od Krzyżaków na rzecz...

BIZNES I POLITYKA

45 milionów euro odszkodowania za Turów już na koncie czeskiego rządu. Polska spieszy się, żeby Czesi jak najszybciej wycofali skargę z TSUE. Co oznacza,...

BIZNES I POLITYKA

Sukces w sprawie Turowa. Po półrocznym sporze Polska zapłaci pół miliarda złotych kar i odszkodowań - których mogła w stu procentach uniknąć, gdyby na...

%d bloggers like this: