Connect with us

Hi, what are you looking for?

GPW

AKCJE FACEBOOKA (MOŻE) KUPISZ NA GPW

GPW chce do końca tego roku uruchomić rynek, na którym inwestorzy z Polski mogliby handlować akcjami światowych gigantów. Biura maklerskie nie wieszczą temu projektowi sukcesu.

Photo: Shutterstock

Plany uruchomienia giełdy Global Connect do końca tego roku potwierdziła w czasie konferencji Wall Street Izabela Olszewska, członkini zarządu GPW. O możliwości uruchomienia handlu akcjami spółek z Europy Zachodniej i USA już jesienią 2020 roku mówił w BIZNES24 prezes GPW Marek Dietl. Według GPW inwestorzy indywidualni – których liczba w ub. roku przekroczyła 400 tys.- są mocno zainteresowani możliwością handlu zagranicznymi spółkami. Sceptyczne co do powodzenia projektu są przedstawiciele biur maklerskich, z którymi rozmawiała telewizja BIZNES24. Ich zdaniem GPW będzie miała problem ze skłonieniem zagranicznych spółek do wyrażenia zgody na handel w Warszawie.

Biura maklerskie nie są jednak w tej rozgrywce bezstronne. Dziś wiele z nich umożliwia inwestowanie w spółki notowane poza Polską, ale ceną za to są znacznie wyższe prowizje, niż w przypadku transakcji na GPW.

Co to jest CFD (contract for difference)?

Innym sposobem zarabiania na zmianach cen zagranicznych spółek jest handel instrumentami o nazwie CFD (contract for difference), których zakup nie jest inwestycją w spółkę – ale zakładem z innym uczestnikiem rynku o przyszłą wartość instrumentu bazowego. Oferując CFD rynkowi brokerzy nie ponoszę kosztów transakcji giełdowych – dlatego ew. marża na sprzedaży w całości zostaje u brokerów.

CFD pierwotnie wystawiane były wyłącznie na akcje notowane na giełdzie w Londynie, od początku lat dwutysięcznych stopniowo spopularyzowały się na wielu rozwiniętych rynkach, w tym w Polsce. Szereg państw zabrania jednak handlu CFD. Największym rynkiem na którym CFD są zakazane są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.