Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

AKCJE FACEBOOKA (MOŻE) KUPISZ NA GPW

GPW chce do końca tego roku uruchomić rynek, na którym inwestorzy z Polski mogliby handlować akcjami światowych gigantów. Biura maklerskie nie wieszczą temu projektowi sukcesu.

AKCJE FACEBOOKA (MOŻE) KUPISZ NA GPW
Photo: Shutterstock

Plany uruchomienia giełdy Global Connect do końca tego roku potwierdziła w czasie konferencji Wall Street Izabela Olszewska, członkini zarządu GPW. O możliwości uruchomienia handlu akcjami spółek z Europy Zachodniej i USA już jesienią 2020 roku mówił w BIZNES24 prezes GPW Marek Dietl.

Według GPW inwestorzy indywidualni – których liczba w ub. roku przekroczyła 400 tys.- są mocno zainteresowani możliwością handlu zagranicznymi spółkami. Sceptyczne co do powodzenia projektu są przedstawiciele biur maklerskich, z którymi rozmawiała telewizja BIZNES24. Ich zdaniem GPW będzie miała problem ze skłonieniem zagranicznych spółek do wyrażenia zgody na handel w Warszawie.

Biura maklerskie nie są jednak w tej rozgrywce bezstronne. Dziś wiele z nich umożliwia inwestowanie w spółki notowane poza Polską, ale ceną za to są znacznie wyższe prowizje, niż w przypadku transakcji na GPW.

Co to jest CFD (contract for difference)?

Innym sposobem zarabiania na zmianach cen zagranicznych spółek jest handel instrumentami o nazwie CFD (contract for difference), których zakup nie jest inwestycją w spółkę – ale zakładem z innym uczestnikiem rynku o przyszłą wartość instrumentu bazowego. Oferując CFD rynkowi brokerzy nie ponoszę kosztów transakcji giełdowych – dlatego ew. marża na sprzedaży w całości zostaje u brokerów.

CFD pierwotnie wystawiane były wyłącznie na akcje notowane na giełdzie w Londynie, od początku lat dwutysięcznych stopniowo spopularyzowały się na wielu rozwiniętych rynkach, w tym w Polsce. Szereg państw zabrania jednak handlu CFD. Największym rynkiem na którym CFD są zakazane są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

AKCJE FACEBOOKA (MOŻE) KUPISZ NA GPW

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Jednym z wygranych na fuzji Orlenu i Lotosu jest inna paliwowa firma czyli Unimot. Dzięki przejęciu m.in. spółki Lotos Terminale spółka z Opolszczyzny chce...

POLSKA

CCC ze stratą. Grupa CCC miała w trzecim kwartale 64,9 mln zł straty netto wobec 12,2 mln zł zysku netto w trzecim kwartale 2021...

USA

Wysoka inflacja szkodzi amerykańskiej gospodarce jak COVID. Indeks ISM dla przemysłu - pokazujący plany menedżerów zakupu - po raz pierwszy od kwietnia 2020 roku...

POLSKA

O ponad 9 proc, spadły dziś akcje producenta kotłów firmy, Rafako po tym jak okazało się, że jeden z najbogatszych Polaków, Michał Sołowow nie...

%d bloggers like this: