ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Komisja Europejska wydała też wczoraj szereg zaleceń krytykujących i zapowiadających postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości dotyczących różnych aspektów wdrażania unijnych przepisów. Polsce między innymi wypomniała, że nie stworzyliśmy takiego urzędu czy też stanowiska urzędnika, który będzie koordynował pracę czy funkcjonowanie aktu o usługach cyfrowych. Ale wokół cyfryzacji zbiera się więcej wątpliwości, w tym również wewnątrz naszego kraju. AI Chamber, czyli Izba AI, która wspiera strategię cyfryzacji państwa do 2035 roku, wskazuje jednak jednocześnie na braki w kluczowych działaniach dotyczących cyfryzacyjnych i AI-projektów.
Tomasz Snażyk, prezes AI Chamber jest naszym gościem. Witam bardzo serdecznie.
TOMASZ SNAŻYK, AI CHAMBER: Dzień dobry. Dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: Strategia to jest zawsze już jakiś kawałek sukcesu. Czego najbardziej w tej naszej,polskiej strategii brakuje?
TS: Wydaje mi się, że brakuje dwóch rzeczy. Pierwsza rzecz to jest to takich konkretów i jeżeli ktoś miał chwilę czasu albo mógł to wrzucić w jakiś algorytm, który to za niego troszeczkę mu skrócił czytania, to rzeczywiście brakuje w niektórych miejscach konkretów, kto ma to wykonać, jakie są, jakie i co ma być tak naprawdę zrealizowane. W języku biznesowym byśmy powiedzieli: jakie są KPI i czy i kiedy te KPI, będą sprawdzane.
Druga rzecz, której brakuje i którą ja osobiście też w zeszłym tygodniu na konsultacjach, którą podkreślałem, to brakuje takiego jednego dużego algorytmu, pod który wszystkie działania rządu czy państwa szerzej, można by przystawiać. Co mam na myśli? W ostatnim tygodniu czy tygodniach mieliśmy taką propozycję pani minister pracy, żeby niektórych zawodów nie można było zastępować sztuczną inteligencją.
No i taki algorytm, jeżeli miałby realizować strategię państwa, powinien bardzo szybko powodować, żeby takie pomysły nie były wdrażane, bo to, co ta strategia ma w swoim założeniu niwelować to jest silosowość polskiej gospodarki i polskich ministerstw. Tak, że ja bym tutaj powiedział duży plus dla tak, tak jak pan, panie redaktorze powiedział, jest to jest to sukces, że wreszcie się zabraliśmy jako państwo za strategię. Natomiast jeszcze raz musimy wrócić do tak zwanego stołu kreślarskiego i jeszcze raz popracować nad tym dokumentem, żeby on był rzeczywiście nie tylko dokumentem, ale czymś, co będzie wykonywalne.
RM: A z punktu widzenia izby to tak w zasadzie jaka ma być rola państwa w rozwijaniu AI w Polsce? Czy to ono ma być rozwijane jako ciąg dalszy usług publicznych: mObywatela i wszystkich innych historii z tym związanych? Czy to raczej jednak powinny być pieniądze dla firm, które będą rozwijały biznesy AI? Co jest tak naprawdę naszemu rynkowi potrzebne, żebyśmy zachowali też konkurencyjność polskiej gospodarki?
TS: Mi się wydaje, że to jest trochę hybryda, bo z jednej strony rzeczywiście, tak jak pan wspomniał, no jest mObywatel i jest kwestia dotycząca tej polskiej wersji AI, czyli tego polskiego języka, żeby on był bardziej rozpoznawalny i też z drugiej strony, żebyśmy mieli swój opracowany, znaczy mamy swój opracowany w wielu miejscach, natomiast rzeczywiście rząd jeszcze tutaj nad tym pracuje.
Więc z jednej strony to jest wsparcie takie administracji i wsparcie samej administracji tak, żeby szybciej na przykład były wydawane niektóre w szczególności zaświadczenia albo może prostsze decyzje administracyjne i przyspieszenie dzięki temu pracy administracji. I w pewien sposób też zdjęcie z urzędników takiej powtarzającej się pracy. No i też pomoc zwykłym obywatelom.
Ale z drugiej strony to też są wielkie inwestycje, czyli inwestycje z jednej strony w infrastrukturę, a z drugiej strony w ludzi. Czyli firmy, które są na rynku.
Jest głośny teraz ten plan Ministerstwa Cyfryzacji do tego, żeby powstał fundusz AI. Jak na razie mamy tylko list intencyjny. Natomiast rzeczywiście, no buduje się jakieś takie porozumienie ponad podziałami w kontekście koalicji rządowej i samych ministerstw tak, że tutaj fundusz, który wspierałby czy, czy małe, czy średnie przedsiębiorstwa, czy nawet te większe, potrzebujące większych rund finansowania, byłby rzeczywiście czymś, co by spowodowało dosyć duży tutaj ten taki kop cywilizacyjny i progresywne podejście do innowacji.
RM: Domyślam się, że prace nad tą strategią będą trwały, więc jeszcze będziemy mieli okazję o niej i o tych KPI, których w niej brakuje, rozmawiać. Naszym gościem był Tomasz Snażyk, prezes AI Chamber. Dziękuję serdecznie.
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV