Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

A. GLAPIŃSKI ZAPOWIADA SKUTECZNĄ WALKĘ Z INFLACJĄ

Zrobimy wszystko by trwale obniżyć inflację – deklaruje prezes NBP Adam Glapiński – w wywiadzie dla Super Expressu.
Glapiński szacuje, że dzięki działaniu tarczy antyinflacyjnej do lipca tego roku inflacja obniży się. Szef NBP zakłada, że tarcza może zostać wydłużona.

A. GLAPIŃSKI ZAPOWIADA SKUTECZNĄ WALKĘ Z INFLACJĄ

W styczniu dynamika inflacji przebiła 9 procent i zdaniem ekonomistów osiągnęła zapowiadany szczyt. Szef NBP – Adam Glapiński prognozuje, że w cały 2022 roku inflacja będzie nadal podwyższona, a jej poziom będzie oscylował wokół górnej granicy przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP. Ten zakłada dynamikę na poziomie 2.5% +- 1%.

SZEF NBP: ZAMROŻENIE STAWKI WIBOR BYŁOBY NIEBEZPIECZNYM PRECEDENSEM


Adam Glapiński uważa, że stopy procentowe powinny być podwyższane, co nie wpłynie na wzrost stopy bezrobocia bo ta jest obecnie niska a liczba ofert pracy na rynku stale rośnie. Szef NBP skrytykował też pomysł zamrożenia stawki WIBOR.

Jego zdaniem takie działanie naruszyłoby – tu cytat: niedopuszczalną we współczesnej gospodarce rynkowej ingerencję w prywatne stosunki prawne, bo ustalanie wysokości rat kredytowych opiera się o stawkę WIBOR, co jest zapisane w umowach kredytowych między bankami a kredytobiorcami.

Zamrożenie WIBORu stanowiłoby niebezpieczny precedens podważający fundamentalną zasadę zawierania umów, oraz podważałoby zasady funkcjonowania rynku finansowego.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

A. GLAPIŃSKI ZAPOWIADA SKUTECZNĄ WALKĘ Z INFLACJĄ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

KNF broni WIBORu. Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego tezy o manipulowaniu wskaźnikiem, od którego bezpośrednio zależy wysokość większości złotowych kredytów w Polsce - jest nieuzasadniona.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym dlaczego WIRON jest lepszy od WIBOR-u i czy na pewno, rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z profesorem Marianem Nogą z WSB we...

POLSKA

Być może sądy zdecydują, czy WIBOR to ustawka?

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że indeks PMI dla przemysłu w Polsce zwiastuje niewielką nadzieję rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z ekonomistą Markiem Zuberem.

%d bloggers like this: