Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

A. GLAPIŃSKI ZAPOWIADA SKUTECZNĄ WALKĘ Z INFLACJĄ

Zrobimy wszystko by trwale obniżyć inflację – deklaruje prezes NBP Adam Glapiński – w wywiadzie dla Super Expressu.
Glapiński szacuje, że dzięki działaniu tarczy antyinflacyjnej do lipca tego roku inflacja obniży się. Szef NBP zakłada, że tarcza może zostać wydłużona.

A. GLAPIŃSKI ZAPOWIADA SKUTECZNĄ WALKĘ Z INFLACJĄ

W styczniu dynamika inflacji przebiła 9 procent i zdaniem ekonomistów osiągnęła zapowiadany szczyt. Szef NBP – Adam Glapiński prognozuje, że w cały 2022 roku inflacja będzie nadal podwyższona, a jej poziom będzie oscylował wokół górnej granicy przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP. Ten zakłada dynamikę na poziomie 2.5% +- 1%.

SZEF NBP: ZAMROŻENIE STAWKI WIBOR BYŁOBY NIEBEZPIECZNYM PRECEDENSEM


Adam Glapiński uważa, że stopy procentowe powinny być podwyższane, co nie wpłynie na wzrost stopy bezrobocia bo ta jest obecnie niska a liczba ofert pracy na rynku stale rośnie. Szef NBP skrytykował też pomysł zamrożenia stawki WIBOR.

Jego zdaniem takie działanie naruszyłoby – tu cytat: niedopuszczalną we współczesnej gospodarce rynkowej ingerencję w prywatne stosunki prawne, bo ustalanie wysokości rat kredytowych opiera się o stawkę WIBOR, co jest zapisane w umowach kredytowych między bankami a kredytobiorcami.

Zamrożenie WIBORu stanowiłoby niebezpieczny precedens podważający fundamentalną zasadę zawierania umów, oraz podważałoby zasady funkcjonowania rynku finansowego.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Chiny także mierzą się z wyższą niż zakładano inflacją. Zgodnie z dzisiejszym odczytem w kwietniu ceny towarów i usług wzrosły o 2.1% r/r a...

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

POLSKA

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wzrost inflacji konsumenckiej w marcu spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.

Bez kategorii

6.9% rok do roku wyniosła polska inflacja bazowa w marcu NBP.

%d bloggers like this: