Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

8.3% WYNIOSŁA INFLACJA CPI W KWIETNIU W USA

Inflacja CPI w kwietniu w USA wyniosła 8,3% i jest o 0,2 punktu procentowego wyższa od prognoz rynkowych.

INFLACJA CPI W KWIETNIU W USA

Zaczynamy jednak w Stanach Zjednoczonych – i od danych, na które mocno wyczekiwali inwestorzy. Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych znowu przebiła prognozy rynku i utrzymuje się blisko szczytów sprzed 40 lat. Jak podał tamtejszy departament pracy, w kwietniu ceny wzrosły o 8,3 proc. w porównaniu z kwietniem 2021 roku.

INFLACJA CPI W KWIETNIU W USA
Inflacja CPI w kwietniu w USA.

Tym samym wzrost cen okazał się wyższy niż szacunki rynku, które prognozowały inflację na 8,1 proc. Dzisiejsze dane podcięły też chwilowo skrzydła niemal wszystkim rynkom finansowym – od kryptowalut po warszawska Giełdę Papierów Wartościowych. Amerykańskie dane pomogły za to złotemu, który zyskał do większości głównych walut.

CZYTAJ TEŻ: W CHINACH INFLACJA POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Ceny w Ameryce w kwietniu napędzały przed wszystkim drożejące paliwa, które w ciągu roku podrożały o blisko 23%. W dwucyfrowym tempie rosły w kwietniu też ceny żywności (wzrost o 13,2%)

Jak powiedział prezydent Joe Biden inflacja jest obecnie jednym z największych wyzwań gospodarczych w USA. Wśród jej głównych przyczyn wymienił wytrącone przez COVID łańcuchy dostaw a także inwazję Rosji na Ukrainę, która wpłynęła na ceny energii i żywności.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

8.3% WYNIOSŁA INFLACJA CPI W KWIETNIU W USA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak wysoka jest inflacja pod koniec września i co z tego wynika rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Eugeniuszem Gatnarem, byłym...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się dzieje na Dalekim Wschodzie wśród największych sojuszników Władimira Putina rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, prezesem Amber Global...

POLSKA

Koniec Getin Noble Banku. Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację.

POLSKA

Rzeź na GPW - najgorsza sesja od marca 2020 roku.

%d bloggers like this: