Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

BIZNES I POLITYKA

700 MLN ZŁ OD PODATNIKÓW DLA KGHM? SEJM SZYKUJE PREZENT

KGHM może dostać ponad 700 milionów złotych do wyniku netto w tym roku. W Sejmie znalazła się – i otrzymała już poparcie sejmowej komisji finansów – zmiana w ustawie o podatkach od kopalin, która czasowo obniża stawkę podatku od wydobycia miedzi.

KGHM KOPALNIA
Źródło: Pexels


Planowana przez Sejm obniżka obowiązywać z mocą wsteczną – od 1 stycznia tego roku – przez 11 miesięcy, czyli do 30 listopada. Dołączone do projektu uzasadnienie wylicza, że Skarb Państwa straci na tej obniżce 726 milionów złotych. Z czego BIZNES24 wnioskuje, że taka byłaby gotówkowa korzyść po stronie KGHM.

CZYTAJ TEŻ: ENERGA DOPŁACA KLIENTOM DO PRĄDU. ALE ODBIJA SOBIE NA DYSTRYBUCJI

Zaskakujące jest uzasadnienie przyczyn obniżki podatku od kopalin. Autorzy projektu piszą w nim m.in., że „obowiązujący wymiar podatku, przy aktualnych cenach miedzi na rynkach światowych, ogranicza możliwości rozwojowe podatników i zdolność do konkurowania na globalnym rynku metali”. Zaskakujący, bo cena miedzi od ponad roku nie spadła ani razu poniżej 9 tysięcy dolarów za tonę.

Tymczasem przez wcześniejsze 9 lat obowiązywania podatku od wydobycia – średnia cena miedzi wahała się w widełkach od 5 to 7 tysięcy dolarów za tonę.
Kwestia niższego podatku dla KGHM nie jest jeszcze przesądzona – musi go bowiem uchwalić Sejm, następnie Senat, a w końcu podpisać prezydent.

CZYTAJ TEŻ: FED ZAPOWIADA SERIĘ PODWYŻEK STÓP PROCENTOWYCH. RYNKI W DÓŁ PO KONFERENCJI POWELLA

Podatek od kopalin wprowadził w 2012 roku rząd Donalda Tuska argumentując, że skoro KGHM eksploatuje złoża należące do Skarbu Państwa – powinien za to płacić. Spółka w 2019 roku wyliczała, że od początku istnienia podatku od kopalin zapłaciła z jego tytułu 11 miliardów złotych.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

700 MLN ZŁ OD PODATNIKÓW DLA KGHM? SEJM SZYKUJE PREZENT

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Szalony wzrost Medicalgorithmics na GPW - spółka zamknęła dzień ze wzrostem o blisko 60%.

POLSKA

Rzeź na GPW - najgorsza sesja od marca 2020 roku.

GPW

Allegro mocno w dół po wynikach za pierwsze półrocze i zapowiedzi rewizji przewidywań na najbliższe lata. Zysk netto spadł rok do roku o czterdzieści...

POLSKA

Ogromne zyski Sunex - wyższe o ponad 450% r/r.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: