Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

70% SAMOCHODÓW KUPUJĄ PRZEDSIĘBIORCY (ROZMOWA)

O tym jak wygląda leasing aut dla przedsiębiorców rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Maciejem Matelskim dyrektorem dyrektor Biura Kompetencji do spraw Rynku Samochodów Osobowych w PKO Leasing.

JAPOŃSKI HANDEL

ROMAN MŁODKOWSKI, BZINES24: Sprzedaż detaliczna paliw w Polsce wygląda zatem w miarę przyjaźnie dla właścicieli samochodów i dla przedsiębiorców, którzy muszą wozić swoje towary lub swoich klientów na przykład. I w ogóle na rynku motoryzacyjnym nastąpiło ożywienie, które pojawiło się również w postaci czegoś w rodzaju boomu na leasing samochodów. Maciej Matelski, dyrektor Biura Kompetencji do spraw Rynku Samochodów Osobowych w PKO Leasing jest naszym gościem. Witam bardzo serdecznie.

MACIEJ MATELSKI, BIURO KOMPETENCJI DO SPRAW RYNKU SAMOCHODÓW OSOBOWYCH, PKO LEASING: Dzień dobry panu. Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Wartość leasingowego rynku w 2023 roku, jak można ją zmierzyć?

MM: Wartość tą można zmierzyć w złotówkach. Jeszcze nie mamy wyników za cały 2023 rok, bo Związek Polskiego Leasingu planuje wyniki roczne opublikować w lutym. Natomiast według szacunków cały rynek leasingowy, nie tylko samochodów osobowych, powinien przekroczyć blisko 100 miliardów złotych.

Natomiast udział finansowania samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony no, on jest znaczący, bo on jest bliski 50 procent. I rok do roku rośnie w tempie blisko trzydziestoprocentowym, co zauważamy na całym rynku, też zauważamy na naszym portfelu. Rok 2023 zarówno dla branży leasingowej, ale też branży dealerskiej był rokiem udanym. Po bardzo słabym roku 2022, kiedy mieliśmy chociażby problemy z dostępnością do aut wynikające z wydłużonych łańcuchów dostaw.

RM: A, no jest ożywienie na rynku motoryzacyjnym, ta sytuacja się zdecydowanie poprawiła. Pytanie, co będzie teraz na Morzu Czerwonym no, bo to jest jeden z transportowych, no, ale generalnie jest lepiej z samochodami. Natomiast pytanie, ile w tym jest kwestii stóp procentowych, kosztu pieniądza w tej poprawie sytuacji?

70% SAMOCHODÓW KUPUJĄ PRZEDSIĘBIORCY (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MM: Tak, przedsiębiorcy zwracają uwagę na wysoki koszt pieniądza. Natomiast powiem tak: leasing jest z tańszych form finansowania, a z drugiej strony jest tą formą, która jest bardzo prosta w uzyskaniu, dlatego cieszy się dużym powodzeniem. Cały czas, niezmiennie 70% nowych samochodów jest kupowane przez przedsiębiorców, przede wszystkim przez małe i średnie firmy. I z tych 70% blisko 70% korzysta właśnie z takich form jak leasing czy wynajem, który też systematycznie się rozwija.

I na razie nie widzimy tutaj tendencji do zmiany. Ten rok 2024 według branży, tutaj mówię o opiniach importerów i dealerów, ma być lepszy, niż dotychczas. Myślę, że ma się zbliżyć w sprzedaży do tego okresu sprzed pandemii, kiedy zanotowaliśmy rekordową rejestrację na poziomie blisko 625 000 nowych samochodów.

RM: No, ale to były cudowne czasy – 2019 rok. Reklam na przykład w telewizjach wszystkich było więcej niż breaków reklamowych we wszystkich telewizjach, więc to był naprawdę czas prosperity. Ale wracając do tego, co czeka nas w 2024 roku, a może dopiero w 2025 no, bo się pojawiło parę głosów, że stopy procentowe w Polsce pozostaną na obecnym poziomie nawet przez dwa lata. Ale jeśli stopy procentowe spadają, to, co się dzieje z kosztem? To ma wpływ na koszt leasingu? To czują przedsiębiorcy? Bo może na przykład teraz jest czas na jednoroczne leasingi raczej niż na trzyletnie, bo pewnie w trakcie umowy ta rata się nie zmienia? Czy zmienia się, czy to można jakoś dobrać taką umowę?

MM: Panie redaktorze, najpopularniejszą formą leasingu, z jaką mamy do czynienia na rynku, to jest leasing operacyjny. Ze względów podatkowych najkrótszy okres, jaki jest tutaj dopuszczalny przez przepisy podatkowe, to jest 24 miesiące. Natomiast ja nie obserwuję tutaj w związku z utrzymującym się wysokim poziomem stóp, że przedsiębiorcy decydują się na krótszy lub dłuższy okres. No, bo wiadomo, wydłużanie w czasie to obniżenie też tej miesięcznej raty.

RM: Przy rosnących stopach?

MM: Tak, przy rosnących stopach… Raczej tutaj obserwujemy, że jakaś część klientów decyduje się na leasing ze stałą stopą. Mamy też i to obserwujemy od dłuższego czasu, część klientów decyduje się na leasing w euro, gdzie ta stopa jest na niższym poziomie, natomiast jest to ryzyko kursowe, o którym też klientów informujemy. Natomiast cały czas najpopularniejszą formą jest leasing operacyjny ze zmienną stopą. Średni okres – on wynosi gdzieś w granicach 48 miesięcy.

RM: Maciej Matelski, dyrektor Biura Kompetencji do spraw Rynku Samochodowego Samochodów Osobowych w Pekao Leasing był naszym gościem. Dziękuję serdecznie za rozmowę.
 
MM: Dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

70% SAMOCHODÓW KUPUJĄ PRZEDSIĘBIORCY (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, czy polscy przedsiębiorcy boją się technologii cyfrowych, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Boguszewskim, ekspertem Departamentu Badań i Analiz BGK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych i planach rozwoju Grupy Klepsydra rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Markiem Cichewiczem, prezesem Grupy Klepsydra.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O akcjach Kernela i decyzji o obniżeniu kapitału zakładowego, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jarosławem Dominiakiem, prezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rosnących zarobkach w Polsce i o tym jak te wzrosty wpłyną na gospodarkę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Kazimierzem Sedlakiem, dyrektorem...