Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

7 PROCENT PRACOWNIKÓW W POLSCE TO CUDZOZIEMCY. NAJSZYBCIEJ PRZYBYWA… FILIPIŃCZYKÓW

Już prawie 7 procent pracowników w Polsce – legalnie zatrudnionych – to cudzoziemcy. Tak wynika z opublikowanych dziś danych GUS. Najszybciej rośnie liczba przybyszów z… Filipin.

7 PROCENT PRACOWNIKÓW W POLSCE TO CUDZOZIEMCY. NAJSZYBCIEJ PRZYBYWA... FILIPIŃCZYKÓW
źródło: Pixabay

Na koniec 2023 roku w Polsce legalnie pracowało milion piętnaście tysięcy obcokrajowców. To oznacza, że co piętnasty zatrudniony w polskiej gospodarce nie posiadał polskiego obywatelstwa. W ciągu roku liczba obcokrajowców płacących podatki w Polsce wzrosła o ponad 4 procent.

Nie jest zaskoczeniem, że osoby pochodzące z Ukrainy stanowią większość pracujących obcokrajowców – jest ich w Polsce niemal 700 tysięcy. Oprócz Ukraińców w Polsce pracuje ponad 100 tysięcy Białorusinów, około 20 tysięcy Gruzinów – a poza tym kilkunastotysięczne grupy obywateli Indii, Mołdawii i szybko rosnąca – choć wciąż mała, bo licząca niecałe 7 tysięcy osób – diaspora obywateli Filipin.

60 procent pracujących legalnie cudzoziemców to mężczyźni. A mediana wieku pracujących obcokrajowców to 37 lat – o 5 lat mniej, niż pracowników z polskim paszportem.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

7 PROCENT PRACOWNIKÓW W POLSCE TO CUDZOZIEMCY. NAJSZYBCIEJ PRZYBYWA... FILIPIŃCZYKÓW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak kształtuje się inflacja CPI oraz bazowa i czy mamy jeszcze dezinflację, oraz jaka będzie inflacja pod koniec roku, rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy to już koniec czasów pracy zdalnej i czy wszyscy będziemy musieli pracować w miejscu pracy rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O najnowszych danych za pierwszy kwartał dotyczących wzrostu gospodarczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z doktorem Piotrem Arakiem, gł. ekonomistą VeloBanku.

UKRAINA

W przyszłym tygodniu spodziewany jest przełom w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią - podają źródła w UE.