Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

6 MLD ZŁ MNIEJ GOTÓWKI W OBIEGU

W porównaniu z kwietniem w maju 2022 r. w obiegu było o 6 mld zł mniej gotówki w obiegu.

MNIEJ GOTÓWKI W OBIEGU

Ilość gotówki w obiegu spadła w maju o 6 miliardów złotych w porównaniu z kwietniem – podał NBP. To największy w historii nominalny spadek i największy procentowo spadek od ponad 4 lat.

MNIEJ GOTÓWKI W OBIEGU
W porównaniu z kwietniem w maju 2022 r. w obiegu było o 6 mld zł mniej gotówki w obiegu.

Spada również wartość kredytów. I to zarówno prywatnych, jak i firmowych. Kredyty gospodarstw domowych spadły o prawie 4,5 miliarda złotych. Spadek wartości kredytów to skutek tego, że ich posiadacze więcej ich spłacili, niż zaciągnęli nowych. Tak silnego miesięcznego spadku wartości prywatnych kredytów nie było od listopada 2020 roku. Spadła też – choć już znacznie mniej, bo o pół miliarda złotych – wartość kredytów firmowych.

CZYTAJ TEŻ: SPRZEDAŻ DETALICZNA HAMUJE

O dramatycznym spadku możemy mówić w przypadku wartości depozytów gospodarstw domowych – o prawie 22 miliardy złotych. Nominalnie to największy spadek w historii, procentowo – największy od października 2008 roku, czyli pierwszego pełnego miesiąca po upadku banku Lehman Brothers wywołanym kryzysem na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych.

Ogółem ilość pieniądza krążącego w polskiej gospodarce nadal rośnie – wyniosła w maju 2 biliony 15 miliardów. Ale miesięcznie było to wzrost o zaledwie jedną dziesiątą procenta, a rocznie – o 7,6%. Nie tylko mniej, niż spodziewali się ekonomiści, ale też najmniej sierpnia 2018 roku, czyli od niemal czterech lat.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

6 MLD ZŁ MNIEJ GOTÓWKI W OBIEGU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że w poniedziałek zacznie działać embargo Unii Europejskiej na rosyjską ropę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Jakubem Boguckim, analitykiem rynku...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w polskim lotnictwie cywilnym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Andrzejem Kobielskim z linii lotniczych Enter Air.

GPW

Jednym z wygranych na fuzji Orlenu i Lotosu jest inna paliwowa firma czyli Unimot. Dzięki przejęciu m.in. spółki Lotos Terminale spółka z Opolszczyzny chce...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O biletach lotniczych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Denizem Rymkiewiczem z eSky.pl.

%d bloggers like this: