Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

6 DNI POZOSTAŁO DO ROZLICZENIA PIT (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Z nami jest Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie. Dzień dobry. Witam w BIZNES24. Witaj Piotrze. Sześć czy siedem dni? Do końca kwietnia w każdym razie – tyle mamy czasu na złożenie rozliczenia.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


PIOTR JUSZCZYK, INFAKT: Licząc dzisiejszy dzień tak, jak wskazałeś to mamy 7 dni, a odejmując już ten dzień to tylko 6 dni do złożenia zeznania rocznego. Tak, ale ostatni tydzień na złożenie zeznania i rozliczenie się z fiskusem. Pamiętajmy, że rozliczamy nie tylko nasze dochody z umowy o pracę, umowy-zlecenia, dzieło, działalność gospodarcza. Ale być może też sprzedaliśmy w zeszłym roku chociażby jakiś lokal mieszkalny, a może też kryptowaluty czy inne instrumenty finansowe i te też trzeba rozliczyć.

MD: Z tymi kryptowalutami to jest ciekawa sprawa, bo pojawiają się pytania naszych widzów czy naprawdę kupując kryptowaluty muszę to gdzieś zarejestrować, gdzieś złożyć? Pytają i dziwią się, że jest taka konieczność. To powiedz, w którym okienku i w którym dokumencie trzeba to wypisać.

PJ: W przypadku kryptowalut ustawodawca przewidział właśnie obowiązek rozliczania nawet zakupów. Jeżeli kupujemy akcje, to oczywiście nie rozliczamy ich w PIT-38 dopóki nie sprzedamy. Natomiast w przypadku kryptowalut jest odmienność. Każdy zakup należy wykazać w PIT-38 składanym do urzędu skarbowego. Dla kryptowalut przewidziany jest odpowiedni wiersz. Jest to odrębny wiersz, w którym wpisujemy właśnie nasze przychody, czyli ile sprzedaliśmy oraz nasze zakupy.

Jeżeli nie mieliśmy żadnych przychodów – nie sprzedaliśmy, to należy również uzupełnić właśnie zakupy kryptowalut. Jeżeli właśnie nie zrealizowaliśmy czy nie mieliśmy tych przychodów, to one przejdą na przyszły rok, czyli będą dodatkowo w rubryce, w której wykażemy, że nie zostały zrealizowane i przechodzą na kolejny rok.

Jeżeli mieliśmy w poprzednich latach, to też widnieje właśnie informacja o kryptowalutach, zakupach, które nie zostały też zrealizowane. I tak możemy kumulować, a to pozwoli nam w przyszłości też obniżyć ewentualne przychody.

MD: To jest ważna informacja dla wszystkich, którzy takich operacji dokonywali. Powiedz proszę, co jest potrzebne, abyśmy rozliczyli, abyśmy złożyli zeznanie podatkowe np. za pomocą najpopularniejszej formy, czyli e-PIT – złożenia przez internet. Tutaj są potrzebne dokumenty z lat przeszłych.

6 DNI POZOSTAŁO DO ROZLICZENIA PIT (ROZMOWA)
Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFakt

PJ: Mówimy o dokumentach przeszłych, jeżeli chcielibyśmy się zalogować, ale zalogować się też możemy poprzez profil zaufany czy też bankowość elektroniczną. Wystarczy wejść na e-Urząd Skarbowy, zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i mamy dwie metody autoryzacji. Albo musimy posiadać zeznanie z zeszłego roku, gdzie będziemy mieli wartość naszego przychodu i PIT – jeden z PIT-ów z bieżącego roku i tym samym uzupełniamy te dane z naszego PIT-u, jeszcze mamy tam do uzupełnienia kwotę ewentualnego zwrotu z 2022 roku i tak możemy autoryzować się do usługi Twój e-PIT.

Ale łatwiejszą drogą jest na pewno użycie profilu zaufanego, gdzie dzisiaj jest już to bardzo popularne. Jeszcze nie dawno trzeba było przejść się chociażby na przykład do ZUS czy do Urzędu Miasta i założyć profil zaufany. Dziś możemy to łatwo zrobić za pomocą naszego konta bankowego, gdzie właśnie możemy potwierdzić naszą tożsamość albo też za pomocą m-Obywatela.

MD: To jeszcze pytanie do Ciebie. Jeżeli chodzi o podstawowe ulgi, tutaj raczej nic się nie zmieniło, ale warto pamiętać o darowiznach. One pozwalają nam sporo odliczyć.

PJ: Tak, zwłaszcza, gdy wpłacamy pieniądze w trakcie roku. Bo może być tak, że wpłacamy pieniądze na przykład w styczniu zeszłego roku, albo w lutym, a teraz już mamy kwiecień i mogliśmy nie zapamiętać. Niestety nasza pamięć krótkoterminowa szybko unika.

W związku z powyższym warto by było prześledzić na koncie, czy gdzieś nie dokonywaliśmy właśnie wpłat na cele darowizny i ująć te wpłaty w naszym zeznaniu. Co istotne: te darowizny można odliczyć w picie 37, 36, czyli rozliczaniem na skali podatkowej i nawet w przypadku ryczałtu. Ale podatnicy rozliczający się metodą podatku liniowego – czyli tutaj przedsiębiorcy niestety nie mogą skorzystać z odliczenia darowizn. Wykluczeni są liniowcy z możliwości odliczenia darowizn, które zostały przekazane.

MD: Taka darowizna musi mieć w tytule przelewu wpisana darowizna, aby być uznana?

PJ: Tak. Najlepiej, żeby była zidentyfikowana bądź też otrzymamy dokument. Bo jeżeli na przykład wysyłamy do organizacji, której chcemy przekazać nasze pieniądze czy tę darowiznę to otrzymamy też dodatkowy dokument. Ale zawsze warto wpisywać tytuły przelewów akurat bardzo są istotne. Tak jak darujemy na przykład osobie bliskiej to też warto odpowiednio zidentyfikować.

Oczywiście pamiętajmy, że tego nie rozliczamy w picie tych darowizn. Nie mieszajmy darowizny, które przekazujemy na rzecz osoby fizycznej innej. W takim przypadku my tego nie rozliczamy na picie 36, 37 albo 28, tylko te darowizny, które przekazujemy na rzecz organizacji pożytku publicznego, czyli te organizacje, które są wpisane na listę. Te darowizny możemy odliczyć. Gdybym ja na przykład darował panu redaktorowi darowiznę to ja tej darowizny nie odliczę sobie w picie.

MD: Bardzo dziękuję. Ale jeżeli przypominamy też o 1,5 procent na organizacje pożytku publicznego. Co dla tych, którzy się spóźnią i nie złożą do 30 kwietnia?

PJ: Jeżeli nie złożymy wychodzi naprzeciw nam usługa e-PIT, bo zgodnie z usługą e-PIT o północy w środę przyszłą zostaną wszystkie PIT-y zatwierdzone te, które nie podjęta została żadna akcja w nich. To w takim przypadku te pity zostaną zatwierdzone.

Natomiast gdyby okazało się potem, że właśnie mogliśmy skorzystać czy to z ulgi w postaci darowizny, którą kiedyś przekazaliśmy, to w takim przypadku możemy w każdym momencie skorygować to zeznanie. Mamy na to nawet 5 lat. Tu jedynym zastrzeżeniem jest to, że jeżeli na przykład wspólnie się rozliczyliśmy, zatwierdziliśmy zeznanie, w którym wspólnie się rozliczyliśmy to potem korekty nie można złożyć dla rozliczenia odrębnego. Ale pity nasze możemy korygować. Nawet, jeżeli dzisiaj rozmawiamy i ktoś zorientował się, że miał jakieś darowizny w latach ubiegłych, a ich nie rozliczył, to pamiętajmy, że mamy te 5 lat jeszcze, zawsze na korektę naszego PIT-u.

MD: Albo jakieś krypto. O czym przypominamy raz jeszcze. Bardzo dziękuję Ci za komentarz. Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie był naszym gościem. Dziękuję.

PJ: Dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

6 DNI POZOSTAŁO DO ROZLICZENIA PIT (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV