Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BEZPIECZEŃSTWO

500 HIMARSÓW DLA POLSKI

500 HIMARSÓW DLA POLSKI
Lockheed Martin M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS)

Będziemy mieć w sumie 500 wyrzutni HIMARS. Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na pozyskanie kolejnych 486 wyrzutni od amerykańskiej spółki zbrojeniowej Lockheed Martin.

Jak powiedział minister obrony narodowej razem z zamówionymi w 2019 roku 18 wyrzutniami, a więc jednym dywizjonem Wojsko Polskie będzie dysponowało 500 wyrzutniami HIMARS w 28 dywizjonach. Jeden już jest, 27 trafi do Polski. Planowany termin dostaw nowego uzbrojenia Błaszczak przewiduje między 2025 a 2026 rokiem.

Zamówienie wyrzutni HIMARS jest realizacją programu HOMAR polegającego na pozyskaniu dla sił zbrojnych RP nowoczesnej dalekosiężnej broi rakietowej.

Jak podała Agencja Uzbrojenia, realizacja programu HOMAR-A zakłada również transfer technologii, który będzie realizowany w oparciu o współpracę przemysłową, zapewniając maksymalną, możliwą polonizację systemu poprzez zastosowanie polskich elementów, obejmujących przede wszystkim integrację elementów wyrzutni M142 HIMARS z podwoziami Jelcz oraz polskim zintegrowanym systemem zarządzania walką Topaz. Planowane jest także pozyskanie technologii wybranego pocisku rakietowego wykorzystywanego przez systemy HIMARS. Koszt całego zamówienia szacowany jest na ok 40 miliardów złotych.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach i wachlarzu zamówień rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Krzysztofem Kosiorkiem-Sobolewskim, prezesem Zrembu Chojnice.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Rainbow rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Szczechurą, prezesem, Rainbow Tours.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Trakcji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jerzym Pazurą, dyrektorem finansowym Trakcji.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach spółki Unibep rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dariuszem Blocherem, prezesem Unibep s.a.