Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

4,5 MLD ZŁ KWARTALNEGO ZYSKU ORLENU

NA ORLENIE WCIĄŻ DROGO

Rynek spodziewał się 4 mld 370 mln zł zysku netto, a więc ponad 200 milionów mniej. Przypomnijmy, że w pierwszym kwartale Orlen pochwalił się zarobkiem przekraczającym 9 mld zł.

konsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 74 mld 621 mln zł, ponad 17 mld zł więcej niż przed rokiem., ale o 7 mld zł mniej niż oczekiwał rynek.

Jak napisała spółka w komunikacie, 29-procentowy wzrost przychodów to efekt wyższych wolumenów sprzedaży dzięki konsolidacji Grupy Lotos i Grupy PGNiG przy niższych notowaniach produktów rafineryjnych, produktów petrochemicznych oraz węglowodorów.

Niższa od oczekiwań okazała się natomiast EBITDA LIFO Orlenu, czyli zysk przed amortyzacją, podatkami i kosztem kredytów powiększony o wycenę zapasów. To jeden z kluczowych wskaźników dla koncernów petrochemicznych. A ta w drugim kwartale wyniosła 8 mld 100 mln zł, wobec oczekiwań na poziomie blisko półtora miliarda zł wyższym.

PKN Orlen oczekuje też spadku marż rafineryjnych rok do roku do ok. 15 dolarów na baryłce. Kwartał wcześniej koncern oczekiwał mocniejszego spadku marży w br. do ok. 11 dolarów.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

American Express zanotował bardzo udany drugi kwartał. Spółka pod względem zysku netto przebiła zarówno oczekiwania analityków jak i wyniki sprzed roku. Mimo to nowojorska...

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Wizz Air nie ląduje i nie startuje na Okęciu, londyńska giełda nie jest w stanie nadawać komunikatów, latać przestało szereg linii lotniczych w Azji....

GPW

W tym tygodniu zdecydowanie przybyło niedźwiedzi na warszawskim parkiecie. Z kolei pogłowie byków pozostaje praktycznie bez zmian od ubiegłotygodniowego badania inwestorów indywidualnych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O najnowszych danych dotyczących polskiej gospodarki rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Witoldem Orłowskim, gł. doradcą w PwC.