Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

LIST WART 260 MLD ZŁ TRAFI DZIŚ DO BRUKSELI

List warty 260 miliardów złotych ma dziś zamiar wysłać do Brukseli premier Mateusz Morawiecki. List będzie zawierał odpowiedzi na pytania Komisji Europejskiej dotyczące rządów prawa w Polsce.

LIST WART 260 MLD ZŁ TRAFI DZIŚ DO BRUKSELI
Premier Mateusz Morawiecki w centrum logistycznym sieci Dino Polska, FOT.: ujęcie z filmu opublikowanego przez KPRM

Premier nie zdradził co znajdzie się w liście do Komisji Europejskiej – ale prawdopodobnie polski rząd zgodzi się na likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w jej obecnej wersji. Izba została bowiem powołana na podstawie ustawy która w oparciu o słownikową wykładnię – czyli taką, w której tekst jest rozumiany zgodnie z jego słownikowym znaczeniem – nie zgadza się z tekstem polskiej konstytucji. Od tego, czy Komisja Europejska uzna, że wyjaśnienia z listu dają gwarancję, że w razie nieprawidłowego wydawania unijnych pieniędzy spór o legalność rozstrzygnie niezależny sąd – zależy, czy zgodzi się na przekazanie pieniędzy Polsce.

LIST WART 260 MLD ZŁ TRAFI DZIŚ DO BRUKSELI
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, ogłasza uruchomienie sprzedaży obligacji z których finansowany będzie unijny plan odbudowy, Bruksela 25 czerwca 2021, FOT.: stopklatka z filmy opublikowanego przez EBS

A chodzi o około 260 miliardów złotych ponad zwykły unijny budżet z którego dla Polski przypaść ma ok. 770 miliardów złotych w ciągu najbliższych 7 lat. Już na przyszły rok rząd zaplanował, że wyda 85 miliardów złotych z unijnych środków. Brak porozumienia z Komisją Europejską spowoduje, że ok. 1/4 pieniędzy będzie zablokowanych, a fundusze z których będą mogły korzystać polskie firmy – znacznie biedniejsze, niż fundusze przeznaczone dla ich zagranicznych konkurentów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova uważa, że Polsce nie należą się pieniądze z KPO. Czeska komisarz skrytykowała w Parlamencie Europejskim prezydencką nowelizację ustawy o...

UE

Od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja może przyjąć euro - uznała Rada Europejska.

UE

Europarlament odpuścił Ursuli von der Leyen w sprawie reguły "pieniądze za praworządność”, a tym samym – upiekło się też Polsce.

UE

Apple na celowniku KE za ograniczenie dostępu do technologii i usług, które umożliwiają płatności bezpośrednio z iPhone'ów.

%d bloggers like this: