Connect with us

Hi, what are you looking for?

FIRMA

3 626 ZŁ – MINIMALNY KOSZT ETATU W 2022

3 626 złotych – tyle minimalnie od przyszłego roku firmy będą musiały wydać na zatrudnienie etatowego pracownika. Po to, żeby pracownik zarobił 2209 złotych – według dotychczasowych zasad. Rząd zdecydował dziś o podniesienie do 3010 złotych pensji minimalnej. Ale te 3010 złotych to kwota fikcyjna, bo jak pokazaliśmy na początku – nie widzi jej ani pracodawca, ani pracownik.

FOT.: Łukasz Radziejewski / UNSPLASH

Ponad 3 600 złotych kosztu minimalnego etatu to o 253 złote więcej po stronie pracodawcy – i tylko o 150 złotych więcej w kieszeni pracownika. To efekt ogromnego klina podatkowego. Ze 100% kosztu pracodawcy tylko 61% trafia do pracownika, a 39% do ZUSu, Skarbu Państwa i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ale osoby zarabiające do 5.5 tysiąca złotych należą do grupy, której zmiany podatkowe podniosą dochody. Więc po doliczeniu prawdopodobnych zmian – minimalna pensja netto wyniesie w przyszłym roku 2 362 złote.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bilansu handlowego i Polska po pierwszych 7 miesiącach 2021 roku ma dodatnie saldo, które ukształtowało się na poziomie...

RYNKI

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

OTOCZENIE MAKRO

Sierpniowa sprzedaż detaliczna państwa środka znowu mocno rozczarowała.

GPW

Jeden z największych Polskich producentów taboru kolejowego w pierwszym półroczu 2021 roku bez sukcesów, ponieważ wyniki są lekko gorsze niż przed rokiem.