Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

28.02 MIJA TERMIN REZYGNACJI Z PPK. WYPISYWAĆ SIĘ CZY NIE? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: 28 lutego wygasają deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. To oznacza, że jeśli do wtorku nie złożycie Państwo pisma o rezygnacji, kwietniowa wypłata będzie niższa. O ile? O tym porozmawiam teraz z moim i Państwa gościem, którym jest Donata Hermann, autorka bloga Kadry w Pigułce. Dzień dobry, cześć.

DONATA HERMANN, KADRY W PIGUŁCE: Dzień dobry, Cześć.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Jeżeli nie wypiszemy się do jutra z PPK, to kiedy będziemy mieć na to następną szansę? No i z o ile mniejszą wypłatą należy się wtedy liczyć?

DH: Pracownicy nie muszą się aż tak spieszyć do końca lutego, nawet w przypadku tak zwanego autozapisu, czyli w sytuacji, w której pracodawca jednak będzie zmuszony zgłosić pracownika do PPK. Stanie się tak, kiedy nie otrzyma deklaracji w sprawie rezygnacji, to taki pracownik nadal może zrezygnować oczywiście z przystąpienia do PPK. Ważne jest to, żeby pracodawca spełnił swój obowiązek informacyjny właśnie do końca lutego, bo do końca lutego ma obowiązek poinformować osoby o autozapisie, czyli takim automatycznym, bez zgody pracownika zgłoszeniu do PPK. Dotyczy to osób, które już złożyły te deklaracje o rezygnacji jeszcze przed zawarciem w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK, ale także uczestnika PPK, który w trakcie złożył taką deklarację, oczywiście w trakcie oszczędzania PPK.

28.02 MIJA TERMIN REZYGNACJI Z PPK. WYPISYWAĆ SIĘ CZY NIE? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

Także tutaj w związku z tym, że jest to zależne od sytuacji w danym zakładzie pracy, no to te potrącenie wynagrodzenia mocno pracownicy nie odczują. I mało tego: jedną z korzyści jaką się wymienia w kontekście przystąpienia do PPK to jest fakt, że poza oszczędnością, która wynika z odprowadzenia właśnie wpłaty do PPK z naszego wynagrodzenia jest to, że te wpłaty powiększane są o wpłaty pracodawcy oraz wpłaty państwa.

NG: A kto nie musi przejmować się PPK? Bo wspomniałaś, że do jutra pracodawca musi zgłosić – wysłać taką informację. Kogo ten obowiązek nie dotyczy?

DH: Tak, pracodawca ma obowiązek informacyjny dopiero od wynagrodzenia za marzec. Jeżeli nie otrzyma takiej deklaracji w sprawie rezygnacji, będzie zobowiązany dokonać wpłaty do PPK. Ale w ustawie o PPK oczywiście istnieją pewne wyjątki i zwolnieni z obowiązku wprowadzania PPK są na przykład przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, o ile nie zatrudniają osób będącymi zatrudnionymi właśnie w rozumieniu tej ustawy. Zwolnione są również osoby fizyczne, które zatrudniają w zakresie niezwiązanych z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą tego podmiotu inną osobę fizyczną w ramach prac niezwiązanych z działalnością gospodarczą tej osoby.

Mikroprzedsiębiorcy są zwolnieni z takiego obowiązku, pod warunkiem, że wszyscy zatrudnieni złożą deklaracje w sprawie rezygnacji. Więc mniejsze zakłady pracy, które zatrudniają np. 5 pracowników – jeśli wszyscy pracownicy złożą takie deklaracje, to pracodawca nie jest zobowiązany w ogóle do wprowadzania PPK. I także pracodawcy, którzy prowadzą PPE oraz naliczają i odprowadzają składki podstawowe do PPE przy spełnieniu pewnych warunków wskazanych w ustawie. Także większość pracodawców jest zobowiązana do spełnienia obowiązku informacyjnego, a następnie dokonywania wpłat. Ale nie wszyscy.

NG: To zatrzymajmy się przy tych, którzy zobowiązani są. Mówiłyśmy o tej jednej dacie, którą jest jutro, 28 dzień lutego. A co dalej? O czym jeszcze trzeba pamiętać?

DH: Pamiętajmy, że ten obowiązek autozapisu obowiązuje pracodawców co 4 lata. Czyli co 4 lata te oświadczenia w sprawie rezygnacji pracowników wygasają i faktycznie ponowi się sytuacja z tego roku, kiedy pracodawca będzie musiał pamiętać o tym, żeby ponownie zgłosić osoby, które ponownie nie złożą deklaracji w sprawie rezygnacji właśnie do PPK. Więc tutaj w tym przypadku obowiązek informacyjny jest kluczowy, a następnie dokonywanie wpłat do PPK. O czym jeszcze pamiętać? Myślę, że tutaj ważna jest przede wszystkim informacja do pracowników nie tylko w kontekście autozapisu, ale również uświadomienia jakie są potencjalne korzyści czy zagrożenia wynikające z PPK i tego w jaki sposób pracodawca dokłada się tak naprawdę do naszych oszczędności.

NG: To przy tym punkcie się zatrzymajmy i o tym opowiedzmy. Bo skoro dzień został właściwie już ostatni na wypisanie się, to zastanówmy się, czy warto się wypisywać. Zacznijmy od korzyści, a później opowiem o ewentualnych wadach.

DH: Tak jak już wspomniałam, te nasze wpłaty do PPK z naszego wynagrodzenia są powiększane o wpłaty pracodawców w określonej wysokości, ale także o wpłaty państwa. Inaczej niż w systemach takiego długoterminowego oszczędzania jak PPE czy IKE, pracownik ma dostęp do zgromadzonych środków w zasadzie w każdej chwili. Mówi się o tym, że służy jako dodatkowe narzędzie motywacyjne dla pracowników z punktu widzenia pracodawcy. No bo właśnie te oszczędności są powiększone o pewne wpływy.

Dla pracodawców korzyścią jest to, że te wpłaty stanowią koszty uzyskania przychodu i nie są wliczane do wynagrodzenia, które stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ale oczywiście nigdy nie ma tak, że mamy korzyści, ale po drugiej stronie są pewne również ryzyka plus dodatkowe obciążenie pracodawcy, oczywiście w związku z tym, że zasila rachunki pracowników wpłatą w wysokości półtora procenta, a jeszcze dobrowolnie może zdecydować się na dokonanie dobrowolnie dodatkowej wpłaty.

Pamiętajmy też, że Pracownicze Plany Kapitałowe są tak skonstruowane, że niestety wiążą się z pewnym ryzykiem nie tylko nie osiągnięcia zysków, ale też ryzykiem utraty środków, bo trudno przewidzieć, co się stanie w przyszłości i jak polityka inwestycyjna funduszy zarządzających oszczędnościami uczestników okaże się faktycznie efektywna. Ale tego dowiemy się za, no po długoterminowym oszczędzaniu. (…)

NG: Mamy 20 sekund. Więc może tak zapytam wprost: Czy Ty byś rekomendowała wypisanie się czy zostanie?

DH: Zostańmy w PPK. Ale rozważajmy również inne opcje.

NG: Mówi Donata Herman. Kadry w pigułce. Dziękuję pięknie za rozmowę.

DH: Dziękuję uprzejmie.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

28.02 MIJA TERMIN REZYGNACJI Z PPK. WYPISYWAĆ SIĘ CZY NIE? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV