Connect with us

Hi, what are you looking for?

DOTACJE

250 MLN ZŁ NA BUDOWĘ IZERY

Izera, spółka odpowiedzialna za budowę polskiego samochodu elektrycznego, dostanie 250 mln zł z budżetu państwa. W ten sposób Skarb Państwa obejmie nowe udziały i stanie się większościowym udziałowcem ElectroMobility Poland. Pieniądze na sfinansowanie transakcji będą pochodzić z Funduszu Reprywatyzacji.

W lipcu ubiegłego roku spółka przedstawiła dwa prototypy Izery, polskiego samochodu elektrycznego, którego produkcja ma rozpocząć się w 2024 roku.
Do końca ubiegłego roku, na prace projektowe spółka wydała ponad 53 mln zł.

Etap przygotowawczy, który obejmuje nowa umowa inwestycyjna zaplanowany jest na osiem miesięcy. ElectroMobility Poland informuje, że środki będą przeznaczone m.in. na rozpoczęcie współpracy z dostawcą platformy technologicznej, kontynuację prac inżynieryjnych, a także działania przygotowawcze związane z budową fabryki Izery w Jaworznie na Górnym Śląsku.

ElectroMobility Poland, to spółka powołana w 2016 r. przez cztery państwowe koncerny energetyczne: PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Energa SA, Enea SA oraz Tauron Polska Energia SA. Kapitał akcyjny wyniósł 70 mln zł, a każda ze spółek objęła w nim po 25 proc. Na mocy umowy inwestycyjnej ze Skarbem Państwa dotychczasowi udziałowcy pozostaną w mniejszościowym akcjonariacie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bilansu handlowego i Polska po pierwszych 7 miesiącach 2021 roku ma dodatnie saldo, które ukształtowało się na poziomie...

KOMISJA EUROPEJSKA

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

OTOCZENIE MAKRO

Sierpniowa sprzedaż detaliczna państwa środka znowu mocno rozczarowała.

FINANSE

Jeden z największych Polskich producentów taboru kolejowego w pierwszym półroczu 2021 roku bez sukcesów, ponieważ wyniki są lekko gorsze niż przed rokiem.