Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

237. URODZINY DOLARA AMERYKAŃSKIEGO

Dzisiaj 237. urodziny dolara amerykańskiego.

URODZINY DOLARA AMERYKAŃSKIEGO
foto: pexels.com

Rynkowy rajd drożejącego dolara przypada w jego 237. urodziny.

Urodziny dolara amerykańskiego – źródło nazwy

Źródła nazwy „dolar” próżno jednak szukać za Oceanem. Pochodzi ona od słowa talar, czyli czeskiej monety bitej od XVI wieku ze srebrnego kruszcu.

Na innym metalu szlachetnym – złocie – oparta była przez dziesięciolecia siła amerykańskiej waluty. Do 1973 roku utrzymywano parytet 35 dolarów za uncję złota, od 49 lat kurs dolara jest płynny.

CZYTAJ TEŻ: EURO NAJSŁABSZE OD 20 LAT

Dolary drukowane są na papierze wytwarzanym z bawełny (w ok 75%) i lnu oraz kilku innych, tajnych włókien w nieznanych szerzej proporcjach. Średnia długość „życia” banknotów wynosi 5 lat. Pojedynczy banknot 100-dolarowy od wyprodukowania do wycofania funkcjonuje przez ok. 9 lat.

Według danych Fed z lutego 2021 roku w gotówce w obiegu znajduje się 2 biliony 100 miliardów dolarów.

Urodziny dolara amerykańskiego – nominały

Najczęściej spotykane są oczywiście banknoty o nominale 1, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów. W obiegu znajduje się również dwudolarówka, ale trzeba mieć szczęście, aby ją otrzymać. Historycznie funkcjonowały również banknoty o znacznie większych nominałach – 500$, 1000$, 5000$, 10 000$, a nawet 100 000$ (chociaż ten był w zasadzie certyfikatem złota o tej wartości), jednak od kilkudziesięciu lat nie są one drukowane.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

237. URODZINY DOLARA AMERYKAŃSKIEGO

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Dell w czwartym kwartale 2022 roku zanotował aż 37 proc. spadek sprzedaży

GOSPODARKA

Dell zwolni ponad 6 tysięcy 600 etatowych pracowników informuje agencja Bloomberg. To kolejna technologiczna spółka z USA, która redukuje zatrudnienie.

INNE

"Pieniądze zostaw na Ziemi" - mówi dawny najbogatszy Ziemianin do obecnie najbogatszego Ziemianina. Założyciel Microsoftu Bill Gates skrytykował plany podboju Marsa snute przez Elona...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

%d bloggers like this: