Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

237. URODZINY DOLARA AMERYKAŃSKIEGO

Powiązane artykuły:

Rynkowy rajd drożejącego dolara przypada w jego 237. urodziny.

Urodziny dolara amerykańskiego – źródło nazwy

Źródła nazwy „dolar” próżno jednak szukać za Oceanem. Pochodzi ona od słowa talar, czyli czeskiej monety bitej od XVI wieku ze srebrnego kruszcu.

Na innym metalu szlachetnym – złocie – oparta była przez dziesięciolecia siła amerykańskiej waluty. Do 1973 roku utrzymywano parytet 35 dolarów za uncję złota, od 49 lat kurs dolara jest płynny.

CZYTAJ TEŻ: EURO NAJSŁABSZE OD 20 LAT

Dolary drukowane są na papierze wytwarzanym z bawełny (w ok 75%) i lnu oraz kilku innych, tajnych włókien w nieznanych szerzej proporcjach. Średnia długość „życia” banknotów wynosi 5 lat. Pojedynczy banknot 100-dolarowy od wyprodukowania do wycofania funkcjonuje przez ok. 9 lat.

Według danych Fed z lutego 2021 roku w gotówce w obiegu znajduje się 2 biliony 100 miliardów dolarów.

Urodziny dolara amerykańskiego – nominały

Najczęściej spotykane są oczywiście banknoty o nominale 1, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów. W obiegu znajduje się również dwudolarówka, ale trzeba mieć szczęście, aby ją otrzymać. Historycznie funkcjonowały również banknoty o znacznie większych nominałach – 500$, 1000$, 5000$, 10 000$, a nawet 100 000$ (chociaż ten był w zasadzie certyfikatem złota o tej wartości), jednak od kilkudziesięciu lat nie są one drukowane.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

237. URODZINY DOLARA AMERYKAŃSKIEGO

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV