Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

18,7 MILIARDA ZŁOTYCH NA PROGRAMY OCHRONY ŚRODOWISKA (ROZMOWA)

O pieniądzach na 15 programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wartości 18,7 miliarda złotych, które będą finansowane z Funduszu Modernizacyjnego rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Pawłem Mirowskim z wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

18,7 MILIARDA ZŁOTYCH NA PROGRAMY OCHRONY ŚRODOWISKA (ROZMOWA)
FOT.: Paweł Fijałkowski / PEXELS

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Europejski Bank Inwestycyjny EBI zaakceptował już 15 programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wartości 18,7 miliarda złotych, które będą finansowane z Funduszu Modernizacyjnego. Łączna wartość programów finansowanych z tego mechanizmu ma wynieść około 30 mld złotych. A naszym gościem jest ktoś, kto wie, jak po te pieniądze sięgnąć. Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Witam bardzo serdecznie Panie prezesie.

PAWEŁ MIROWSKI, NFOŚiGW: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Ponad 18 miliardów złotych robi wrażenie i rodzi marzenia o wykorzystaniu tych środków. Kto, na co będzie mógł po te środki sięgnąć? W jaki sposób?

PM: Na początku warto wspomnieć, co to jest za fundusz w ogóle i skąd pochodzą te środki. Środki, które wykorzystujemy w Funduszu Modernizacyjnym, pochodzą ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. 2 procent ze sprzedaży tych środków jest przeznaczone właśnie w postaci funduszu modernizacyjnego na różnego rodzaju inwestycje. Krajowym operatorem tych środków został Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

18,7 MILIARDA ZŁOTYCH NA PROGRAMY OCHRONY ŚRODOWISKA (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

Patrząc na 34 letnie doświadczenie Narodowego Funduszu we wdrażaniu zadań z szeroko rozumianej ochrony środowiska, był to naturalny ruch, że my właśnie stajemy się tym krajowym operatorem.

Przypomnę, że te 30 miliardów, o których wspomniał pan redaktor to jest kwota, którą planujemy wydać na różnego rodzaju inwestycje. Z Funduszu Modernizacyjnego będzie korzystało ogólnie 10 państw, m.in. Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Słowacja, no i Polska. I warto podkreślić, że z tych dodatkowych środków, z tych 2% aż 43% to są środki, które trafią właśnie do Polski.

Piętnaście programów zatwierdzonych przez Europejski Bank Inwestycyjny, który jest europejskim operatorem Funduszu Modernizacyjnego, 10 z tych 15 programów już ma uruchomione nabory i już jest realizowanych. Dobra współpraca z bankiem inwestycyjnym.

Rada konsultacyjna zatwierdza różnego rodzaju programy, które my zgłaszamy i pokazujemy potrzebę ich realizacji. Rzeczywiście, te 18,7 miliarda złotych to jest to, co już mamy na stole i mamy zgodę Europejskiego Banku Inwestycyjnego, m.in. to jest np. program Renowacja z Gwarancją Oszczędności w Modelu ESCO. Czyli zachęcamy firmy do tego, żeby inwestować na przykład poprawę efektywności energetycznej w modelu ESCO, czyli realizujemy inwestycje, a z oszczędności, które wygenerujemy spłacamy tą pożyczkę, która jest udzielana w modelu ESCO na realizację inwestycji. To jest też program dotyczący renowacji sieci elektroenergetycznych, remontów, rozbudowy, modernizacji pod kątem np. punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Realizujemy przecież programy związane z dofinansowaniem elektromobilności. Czy to jest Zielony Transport Publiczny, czy Mój Elektryk – no to musimy dostosowywać sieci elektroenergetyczne do tego, żeby można było wykonywać nowe punkty ładowania. Na to miliard złotych.

Mamy racjonalną gospodarkę odpadami.

Tutaj paliwa alternatywne wykorzystywane w energetyce – trzy miliardy złotych. Tutaj finansujemy projekty popularnie nazywane spalarniami, na przykład. Tak jak powiedziałem: trzy miliardy złotych.

Mamy program Moje Ciepło, który jest realizowany, dofinansowanie do pomp ciepła w nowych budynkach: 600 milionów złotych.

Mamy w elektroenergetykę, inteligentną infrastrukturę energetyczną – dla operatorów sieci dystrybucji – tutaj program dedykowany z miliardem złotych, można powiedzieć na stole. Kogeneracja dla energetyki i przemysłu i ciepłownictwa – łącznie 5 miliardów złotych.

Wsparcie także sieci elektroenergetycznych pod kątem zbiorczych magazynów energii. To jest też dostosowanie sieci do włączania wytworzonej z sieci OZE energii elektrycznej do tej sieci. Tutaj zbiorcze magazyny energii – miliard złotych.

Przemysł energochłonny, poprawa efektywności energetycznej i OZE – łącznie też tutaj mamy miliard złotych do rozdysponowania. Program kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny. Program, który zostanie dopiero uruchomiony – półtora miliarda złotych. Energia Dla Wsi – za moment szczegóły będzie przekazywał pan premier Henryk Kowalczyk i pani minister Anna Moskwa z miliardem złotych w programie dedykowanym dla polskiej wsi. Kogeneracja Powiatowa – to są kolejne programy, czyli łącznie grubo ponad 18 miliardów złotych.

RM: Panie prezesie, czy to są pieniądze dla wielkich podmiotów, które ewentualnie zamówią coś u małych, czy na przykład są to też pieniądze, w ramach których można uruchamiać nowe firmy, rozwijać działalność małych i średnich przedsiębiorstw? Mamy około 40 sekund na odpowiedź.

PM: Tutaj mogą sięgać po środki różnego rodzaju podmioty. Mamy program masowy Moje ciepło, czyli klient indywidualny, mamy Energia Dla Wsi, czyli rolnictwo, różnego rodzaju spółdzielnie, rolnicy indywidualni, operatorzy sieci dystrybucji, podmioty i spółki prawa handlowego, spółki gminne… Także tu naprawdę każdy podmiot znajdzie coś dla siebie. I oczywiście te środki, które są przekazywane na rynek, one są swego rodzaju dźwignią, która powoduje rozwój gospodarczy i która zasila portfolio firm, które te inwestycje realizują. Zatem nie tylko podmioty, które bezpośrednio korzystają na inwestycji, ale także i ci wykonawcy, którzy realizują te inwestycje. To są te podmioty, które na pewno skorzystają z tego dofinansowania.

RM: Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej był naszym gościem. Powodzenia w rozdzielaniu tych i innych środków na rozwój gospodarki i ochronę środowiska jednocześnie. Dziękuję bardzo serdecznie.

PM: Dziękuję bardzo serdecznie i pozdrawiam.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

18,7 MILIARDA ZŁOTYCH NA PROGRAMY OCHRONY ŚRODOWISKA (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

FIRMA

Wyższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców już od lutego.

GOSPODARKA

Stare auta niemile widziane w centrum Warszawy.

RYNEK PRACY

Związkowcy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaczęli przygotowania do manifestacji w Warszawie. Przypomnijmy, domagali się 25-proc. podwyżki. Zarząd powiedział nie.

%d bloggers like this: