Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

15 CZERWCA WYROK TSUE. CO MOŻE ZMIENIĆ DLA KREDYTOBIORCÓW A JAKIE SKUTKI DLA BANKÓW (ROZMOWA)

O zbliżającym się wyroku TSUE dotyczącym kredytów frankowych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Cezarym Korolczukiem z kancelarii Konieczny Polak Radcowie Prawni.

15 CZERWCA WYROK TSUE. CO MOŻE ZMIENIĆ DLA KREDYTOBIORCÓW A JAKIE SKUTKI DLA BANKÓW (ROZMOWA)
źródłó: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BZNES24: Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału oraz wydawanie zabezpieczeń pozwalających na niepłacenie rat. 15 czerwca w tych dwóch sprawach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyroki ważne dla frankowiczów i banków.

Teraz się nimi również zajmiemy. Cezary Korolczuk z kancelarii Konieczny Polak Radcowie Prawni jest z nami. Dzień dobry.

CEZARY KOROLCZUK, KONECZNY POLAK RADCOWIE PRAWNI: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Panie mecenasie, proszę wyjaśnić co wyroki te mogą zmienić w sytuacji kredytobiorców.

CK: Zdecydowanie, jeśli chodzi o wyrok dotyczący wynagrodzenia za korzystanie z kapitału to zmiana ta będzie dotyczyła tego, że kredytobiorcy nie będą musieli się obawiać procesu tutaj z ich powództwa o unieważnienie umowy kredytu, obawiając się właśnie tego, że potem zostaną również pozwani przez bank o tak zwane wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

15 CZERWCA WYROK TSUE. CO MOŻE ZMIENIĆ DLA KREDYTOBIORCÓW A JAKIE SKUTKI DLA BANKÓW (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

Także myślę, że ten stan niepewności co do przyszłych roszczeń i przyszłych rozliczeń tutaj ustąpi. Natomiast jeśli chodzi o kwestię zabezpieczeń Getinu  – ta kwestia już jest trochę mniej istotna z uwagi na wniosek o upadłość złożony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale tutaj jeszcze nie ma tej upadłości i Getin Noble Bank jest w restrukturyzacji, to będzie to dotyczyło tego, czy będzie można udzielić w ogóle przeciwko temu bankowi takiego zabezpieczenia, polegającego właśnie chociażby na zawieszeniu obowiązku spłaty rat kredytu. Także TSUE rozstrzygnie i to będzie pewnie miało jakieś tam zastosowanie do czasu tej właściwej upadłości już banku.

MD: Lutowa opinia rzecznika generalnego TSUE była korzystna dla kredytobiorców. Na ile możemy być pewni, (czy kredytobiorcy mogą być pewni) że wyrok również będzie korzystny?

CK: Oczywiście pewności nigdy nie możemy mieć, ale należy mieć na względzie, że zawsze te wyroki powielały de facto to, co było zawarte w opinii. Wiadomo też, że opinia jest trochę szersza i bardziej ogólnie ujmuje kontekst. Także być może w wyroku zostanie to ujęte bardziej zwięźle, ale myślę jednak, że ten zapowiadany czwartkowy wyrok jednak powieli te wnioski, które były zawarte w opinii rzecznika generalnego Collinsa.

MD: A co taki korzystne dla frankowiczów orzeczenie może oznaczać dla samych banków?

CK: Jeśli chodzi o same banki niekorzystnym głównie skutkiem będzie fakt tego, że niestety ale uzyskają tylko kapitał udzielonego kredytu, to znaczy środki, które udostępnili kredytobiorcom bez możliwości domagania się dalszego wynagrodzenia. Jeśli chodzi o falę pozwów przeciwko bankom ze strony kredytobiorców dotyczące korzystania z ich środków to tutaj raczej nie przewidywałbym jakiegoś znacznego wzrostu. Myślę, że duża część kredytobiorców jednak nie będzie tym zainteresowana. Ale jeśli chodzi o to wynagrodzenie ze strony banku to myślę, że niestety ale bankowcy muszą się obejść smakiem w tym zakresie.

MD: Ja przypomnę, że sektor bankowy powołując się na wyliczenia Komisji Nadzoru Finansowego, podaje koszty uniemożliwienia bankom dochodzenia od kredytobiorców wynagrodzenia za korzystanie z kapitału nawet 100 mld złotych. Czyli te dwie sprawy, o których Pan powiedział, będą rozpatrywane w nich będzie wydane orzeczenie w najbliższy czwartek. Będziemy śledzić razem z Państwem ten wyrok wydany w Luksemburgu. Bardzo dziękuję Panie mecenasie. Razem z nami był Cezary Korolczuk z kancelarii Konieczny Polak Radcowie prawni.
 
CK: Dziękuję bardzo.

15 CZERWCA WYROK TSUE. CO MOŻE ZMIENIĆ DLA KREDYTOBIORCÓW A JAKIE SKUTKI DLA BANKÓW (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Oświadczenie ws. bezpodstawnych i nieuprawnionych oszczerstw kolportowanych na temat NEWAG S.A. – Nasze oprogramowanie jest czyste. Nie wprowadzaliśmy, nie wprowadzamy i nie będziemy wprowadzać...

GOSPODARKA

Prawie 16 procent tracił na otwarciu handlu nowosądecki Newag. Przecenę akcji wywołała informacja Onetu na temat tego, że producent celowo wywoływał usterki w swoich...

USA

Akcje Apple wzrosły wczoraj o prawie 2 proc. A to sprawiło, że amerykański gigant znowu ma 3 biliony kapitalizacji. Po raz pierwszy Apple przekroczył...

USA

Gośćmi zamknięcia nowojorskiej giełdy byli przedstawiciele spółki Shopify. Wśród komponentów indeksu Dow Jones Industrial Average najlepszy wynik zanotowała spółka Apple Inc. (NASDAQ:AAPL), która zyskała...

%d