Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

1000 ZŁOTYCH ZAMIAST 700. NIEMIŁA NIESPODZIANKA W USTAWIE O ZAMROŻENIU CEN ENERGII

Do sejmu trafił projekt ustawy dotyczący maksymalnych cen energii w 2023 roku. A w nim niespodzianka. Prąd nie będzie wcale tak tani, jak obiecał rząd.

1000 ZŁOTYCH ZAMIAST 700. NIEMIŁA NIESPODZIANKA W USTAWIE O ZAMROŻENIU CEN ENERGII

Przypomnijmy – w ubiegły piątek rząd zapewniał, że w 2023 ceny maksymalne ceny energii nie przekroczą 693 zł za jedną megawatogodzinę dla gospodarstw domowych (cena dla odbiorców indywidualnych miała zacząć obowiązywać po przekroczeniu limitu zużycia 2000 kilowatów) i 785 zł za jedną megawatogodzinę dla małych i średnich firm orz samorządy.

CZYTAJ TEŻ: RZĄD ZAMROZI CENY PRĄDU DLA PRZEDSIĘBIORSTW (ROZMOWA)

Ustawę opiniowała komisja wspólna rządu i samorządu, która zwróciła uwagę, że podane przez rząd ceny nie są kwotami brutto. W uwagach samorządowcy domagali się, by zmienić tak zapisy ustawy by kwoty 693 i 785 zł były tymi, które ostatecznie zapłacą odbiorcy. Rząd ich jednak nie posłuchał. W projekcie ustawy, która właśnie trafiła do Sejmu, podane ceny prądu zostały podane jako kwoty netto.


Trzeba będzie do nich doliczyć podatek VAT, akcyzę i opłatę dystrybucyjną, która stanowi jedną trzecią ceny prądu. Jak policzyliśmy w redakcji BIZNES24, kwota brutto to zatem około tysiąca złotych. I to dlatego, że obecnie dzięki tarczom antyinflacyjnym do końca 2022 roku obowiązuje obniżona do pięciu procent stawka podatku VAT i zerowa akcyza. Bez tarcz – byłoby jeszcze więcej.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

1000 ZŁOTYCH ZAMIAST 700. NIEMIŁA NIESPODZIANKA W USTAWIE O ZAMROŻENIU CEN ENERGII

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: